Természetesen a szezon kedvence továbbra is a klasszikus sütőtökkrémleves, mert egyszerűen nem tudjuk megunni, de azért a hagyományos magyaros fogásoknak is megvan a maga ideje. Például az ilyen hűvös napok, amikor másra sem vágyunk, csak egy ilyen tartalmas, forró levesre.
Újházi-tyúkhúsleves
Hozzávalók:
- 1500 g tyúk
- 150 g sárgarépa
- 120 g petrezselyemgyökér
- 80 g zellergumó
- 50 g vöröshagyma
- 100 g kelkáposzta
- 50 g gomba
- 100 g kelvirág
- 150 g mirelit zöldborsó
- 2 gerezd fokhagyma
- 1 csomó petrezselyemzöld
- egész bors, só
- 120 g finommetélt
A tyúkot előkészítjük (a tolltokokat eltávolítjuk, megperzseljük, majd a zsigereket kiszedve alaposan megmossuk), megtisztítjuk a zöldségeket, a hagymát csak jól megmossuk, a héját rajta hagyjuk. A tyúkot hideg vízben feltesszük főni úgy, hogy a víz 4-5 ujjnyira ellepje. Megsózzuk, lassan felforraljuk, majd a folyadék felszínén összegyűlt habot gondosan leszedjük. Ezután hozzáadjuk a zöldségeket, a vöröshagymát, fokhagymát, egész borsot, és lassan, egyenletesen főzzük.
Közben forrásban lévő sós vízben főzzük ki a finom metéltet, forró sós vízben főzzük meg a zöldborsót, és tálalásig tartsuk melegen. A petrezselyemzöldet vágjuk finomra. A kész levest a tűzről levesszük, “pihentetjük”, kiszedjük a zöldségféléket, kiemeljük a tyúkot, majd feldaraboljuk – a tyúkot negyedekre, a zöldséget, a gombát gyufaszál vastagságúra vágjuk. A levest merőkanállal merve levesszűrőn átszűrjük. A feldarabolt tyúkot levesestálba helyezzük, rátesszük a szeletelt zöldségeket, a zöldborsót és a finommetéltet. Rámerjük a forró levest és meghintjük a finomra vágott petrezselyemzölddel.
Gulyásleves
Hozzávalók:
- 360 g marhaszínhús
- 80 g sertészsír
- 150 g vöröshagyma
- 15 g fűszerpaprika
- 500 g burgonya
- 140 g zöldpaprika
- 60 g friss paradicsom
- 5 g fokhagyma
- 2 g köménymag
Lehetőleg lábszárt vagy lapockát vásároljunk. A jól megmosott húst vágjuk kockára. Ezután a felolvasztott zsírban pirítsuk aranysárgára az apróra vágott hagymát. Vegyük le a hőfokot, s a nem túl meleg hagymás zsírba rakjuk bele a fűszerpaprikát. Tegyük rá a húst, és pirítsuk tovább.
Amikor a hús leve elfőtt, adjuk hozzá a köménymaggal együtt az apróra vagdalt fokhagymát. Ügyeljünk arra, hogy a hús ne főjön, hanem csak párolódjon. Mielőtt a hús megpuhulna, levét párologtassuk el olyan mértékben, hogy csak a zsírja maradjon a hús alatt. Ezután tegyük hozzá a burgonyát, és azzal együtt pirítsuk, amíg az üvegessé válik. Majd öntsük fel és tegyük bele a zöldpaprikát és a paradicsomot (a felöntés csontlével vagy leveskocka oldatával történik). Amikor a burgonya puhulni kezd, befőzzük a levesbe a csipetkét is.
Csülkös bableves
Hozzávalók:
- füstölt csülök
- 160 g száraz tarkabab
- 100 g sárgarépa
- 100 g gyökér
- 40 g zeller
- 20 g vöröshagyma
- 40 g zsír
- 200 g páros debreceni
- 2,5 dl tejföl
- 2 gerezd fokhagyma
- babérlevél, só, fűszerpaprika, ecet
- 1 csomag petrezselyemzöld
Csipetke:
- 80 g liszt
- 1 db tojás
- só
A füstölt csülköt alaposan megmossuk és hideg vízben feltesszük főni. Addig főzzük, amíg a csontról könnyen leválik. Az előző este beáztatott száraz babot újból megmossuk, majd a csülök hideg főzőlevében puhára főzzük. A debreceni kolbászt és a babérlevelet hozzáadjuk (a debrecenit kb. 10 perc főzés után kivesszük, félretesszük). Amikor a bab puhulni kezd, hozzáadjuk a kockára vágott vegyes zöldséget. Lassú tűzön egyenletes forrással majdnem készre főzzük.
A bablevest világosbarna magyaros rántással (zsír, liszt, finomra vágott vöröshagyma, fokhagyma, csemege fűszerpaprika) berántjuk. Tejfölt adunk hozzá (kis tálban elkeverjük a tejfölt, majd 1-2 merőkanál meleg levessel megkeverjük és úgy öntjük a levesbe), kevés ecettel ízesítjük (az ecetet mindig evőkanálba öntsük, mert az üvegből esetleg túladagolunk). A levest jól kiforraljuk, és ha szükséges, sózzuk.
A csülköt kicsontozzuk, apró kockákra vágjuk, a debrecenit pedig karikákra, és a még forrásban lévő leveshez adjuk. Házilag készített csipetkével tálaljuk. Akinek a csipetke elkészítése még probléma lenne, főzhet ki külön vízben boltban készen kapható csipetkét.
A csipetke elkészítése:
A lisztből a tojással, víz hozzáadása nélkül, jó kemény tésztát gyúrunk. Meglisztezett deszkán késfok vastagságúra kinyújtjuk, és apróra – csipetkére – szaggatjuk vagy sodorjuk az ujjaink között.
Még több levesrecept az NLCafén:
- Krémlevesek, amiket azonnal ki kell próbálnod
- 3 klasszikus őszi leves
- Mennyei tejszínes gombaleves
- Olasz paradicsomleves egyszerűen