Készíts sajtot házilag! Egyszerűbb, mint gondolnád!

nlc | 2016. Április 20.
Imádod a friss sajt illatát és ízét? Ha legszívesebben végigkóstolnád a termelői piacok teljes sajtkínálatát, és szívesen megtanulnád, hogyan készítheted el a legfinomabb sajtokat, akkor a sajtkészítés mesterségét neked találták ki.

A házi sajt készítése nem is olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre gondolnánk. Érdemes kipróbálni, és ha egyszer elkészül az első házi sajt, onnantól kezdve kinyílik a világ, úgy variáljuk az ízeket, ahogy csak szeretnénk.

Így készül a házi sajt

Hozzávalók:

A tejet tegyük fel a tűzre, és amikor forr, rakjuk bele a 2 evőkanál ecetet, valamint 2 evőkanál sót, amire a tej összeugrik. Amíg teljesen be nem csomósodik, lassú tűzön kevergessük, majd öntsük le róla a savót, és a megmaradt túrót rakjuk bele egy tiszta vászonba. Az egészet tekerjük össze, nyomjuk ki belőle a benne maradt levet, savót, és legalább 1 órán át hagyjuk lógatva csöpögni. Ezután tegyünk rá egy súlyt, hogy sajt formájúra nyomódjon össze, és 1-2 órán át hagyjuk így. Máris kész a finom, friss házi sajtunk, amely önmagában is nagyszerű étel, de salátákhoz is ajánlom.

A fűszerek variációja végtelen. Még a kicsöpögtetés előtt kell belekeverni őket a levéről leöntött túróállagú masszába. Csináltam már fokhagymás sajtot (2 literhez mehet 3-4 gerezd lereszelt vagy átnyomott fokhagyma), snidlingest, korianderest, őrölt borsosat, rozmaringosat, bazsalikomost és kaprost. De készíthetjük citromfűvel, lestyánnal, oregánóval, kapribogyóval vagy az általunk kedvelt – és természetesen a sajthoz illő – fűszerrel, esetleg fűszerek keverékével. Kínálhatjuk pékáruval, magában olívabogyóval, paradicsommal, friss zöldségekkel.

Készíthetünk krémes sajtgolyókat is! Natúr joghurthoz egy kis tejszínt adunk, elkeverjük, majd tiszta gézen/konyharuhán lecsöpögtetjük 2 napon át. Ezt is ízesíthetjük zöld fűszerekkel, elkeverhetjük sültpaprika-krémmel és dióval, vagy kigombócozhatjuk, és marináddal nyakon öntve ajándékba is adhatjuk

Sajtkészítés magas szinten

Ha pedig szeretnél profi sajtkészítő lenni, arra is van lehetőség. A sajtkészítés egy bárki által megtanulható szakma, ha imádsz kísérletezni, új ízeket felfedezni, vagy ha éppen a kézműves sajtok a gyengéid! Persze, az sem árt, ha elhívatott vagy, és van energiád végigkísérni a több órás munkafolyamatokat!

De miért is jó házilag készíteni a sajtot? Egyrészt, mert így tudod, hogy miből van. Egészséges alapanyagokkal dolgozhatsz, amelyeket te választasz ki, szerzel be. Az üzletekben kapható sajtok egy része sok olyan adalékanyagot tartalmazhat, amelyre nincs szüksége a szervezetednek. Ha tudod, honnan származik a tej, biztos lehetsz a minőségben is. Érdemes tehát egy kis kutatómunkát végezni, és találni egy olyan gazdaságot vagy piacot a közelben, ahol friss, házi tejet vásárolhatsz.

Tejkisokos kezdő sajtmestereknek:
1. Nézd meg, kitől veszed! A házi tejet árusítóknak jól látható helyen ki kell függeszteniük a tej összes paraméterét!
2. A tej tárolása 5-6 °C fokon történjen!
3. A hűtőlánc ne szakadjon meg! Ez annyit jelent, hogy a tejnek a vásárlás után minél hamarabb a hűtőbe kell kerülnie, vagyis ne utaztassuk át a városon.
4. Fogyasztás előtt mindig forraljuk fel a nyers tejet.
5. Nagyon tiszta porcelán- vagy üvegedényben tároljuk!

Ha Te magad készíted a sajtot, annyifélét próbálhatsz ki, amennyit csak szeretnél, szokatlan és izgalmas ízekkel, fűszerekkel, és ha elég gyakorlatot szereztél egy sajtkészítő tanfolyamon, különféle technológiákkal is kísérletezhetsz” – árulta el Lázár Imre, a Focus Oktatóközpont vezetője.  Ráadásul nem kell ezentúl azon törnöd a fejed, hogy mit adsz ajándékba a szeretteidnek. A kézműves sajt olyan meglepetés, ami garantáltan sikert arat szinte mindenkinél, ráadásul  – a sokadik doboz bonbonnal ellentétben – biztosan elfogy. “Ha több sajtot készítesz, mint amennyit elfogyaszt a család, el is cserélheted más kézműves termelőkkel, ha pedig a sajtkészítés több, mint hobbi, vállalkozást is indíthatsz.” A tanfolyamon az Élelmiszeripari vállalkozások működtetése nevű modulban sok hasznos gyakorlati ismeretet szerezhetsz arról, hogyan indítsd el a saját céged.

Lássunk még két egyszerű receptet!

Újhagymás tehéngomolya

Hozzávalók:

  • 8 dkg só
  • 0,5 dl (10 %-os) ecet
  • 2 l (házi) tej
  • 5-6 szál újhagyma
Kategóriaelőétel
Elkészítési idő60 perc
Nehézségi szintközepes

Elkészítés

A tejet elkeverjük a sóval, takaréklángon, folyamatos kevergetés mellett 

20 percig melegítjük, forrnia nem szabad. Levesszük a tűzről, elkeverjük benne az ecetet, majd 20-25 percig állni hagyjuk, ekkor túrósodni kezd a tej. Konyharuhával vagy nagyméretű steril gézlappal kibélelünk egy nagy szűrőt, óvatosan beleöntjük a túrósodott tejet, nagyon óvatosan kinyomkodjuk a savót. A megpucolt újhagymát apróra daraboljuk, elkeverjük a túrómasszával. A konyharuha széleit összekötjük, átszúrunk rajta egy fakanalat, majd az egészet úgy támasztjuk meg egy tálban, hogy az alja ne érjen a tál aljához. 2-3 napon keresztül hagyjuk magától csöpögni hűvös helyen, időnként leöntjük alóla a lecsöpögött savót. A savót kelt tészták készítésénél felhasználhatjuk.  

155 kcal/adag (8 adag esetén)

 

Tejszínes-fokhagymás krémsajt

Hozzávalók:

  • 3 csapott kávéskanál só
  • 1 gerezd fokhagyma
  • 1 dl tejszín
  • 50 dkg natúr joghurt
Kategóriadesszert
Elkészítési idő20 perc
Nehézségi szintközepes

Elkészítés

A tejszínt elkeverjük a joghurttal. A fokhagymát egészen apróra zúzzuk, a tejszín és a joghurt keverékéhez adjuk, megsózzuk. Egy mély tálat kibélelünk konyharuhával (tehetjük először szűrőbe), és beleöntjük a joghurtot. Szorosan összekötjük a konyharuha széleit, a csomónál átszúrunk rajta egy fakanalat, majd a fakanalat egy tál szélére rakjuk úgy, hogy a rajta lógó gömböc alja ne érjen a tál aljába. Hűtőbe tesszük csöpögni, és másfél nap után nagyjából 20 dkg kenhető krémsajtot kapunk. 

Tipp 

A natúr krémsajtot erre a célra rendszeresített tüllön vagy más finom szövésű anyagon keresztül szűrhetjük, csöpögtethetjük.

 

 

 

Még több sajt az NLCafén:

Exit mobile version