Rizsfajták a fehértől a jázminrizsig
Fehér rizs
Magyarországon ez a “klasszikus” rizs. Az “A” és a “B” között a szemek töredezettségében van különbség, illetve a “B”-nél nagyobb lehet a nem oda illő anyagok aránya, tehát szükség lehet átválogatásra. Lehet hosszabb vagy rövidebb szemű.
Barna rizs
Abban különbözik a fehér rizstől, hogy készítése során a szemeket megfosztják külső héjuktól, de rajtuk hagyják a belső héjat, ami a rizs korpáját és a csírát jelenti. Ettől lesz a barna rizs rendkívül kiegyensúlyozott táplálék és remek fogyókúrás eszköz. Jelentős a kálium- és B1-, B2-, B3- és A-vitamin-tartalma, illetve fehérje, cink, folsav, vas és kalcium is található benne. Tovább kell főzni, mint a fehér változatot, megpuhulva is rágósabb és karakteresebb, kissé mogyorós ízű.
Basmati rizs
Hosszabb, de vékonyabb szemű, illatos rizs. Indiából származik, neve azt jelenti: illatok gyöngye. Főzésnél nem ragad össze, és gyorsan megfő, mennyiségtől függően 6-8 perc is elég lehet neki forrástól számítva. Drágább a “klasszikus” rizsnél, de megéri. Könnyen emészthető, fontos B-vitaminokat tartalmaz. Ázsiai ételek mellé kötelező.
Jázminrizs
A basmati rizscsalád tagja, illatos, hosszú szemű, könnyen és hamar elkészíthető rizsfajta. Vigyázzunk, hogy ne főzzük túl! Ázsiai ételekhez kiváló, nem ragad, szépen pereg.
Rizottórizs
A rizottóhoz való rizs a risotto vagy arborio típus, kerekded, hosszabb főzést igénylő fajta. Hajlamos a ragacsosságra, de mivel a rizottó amúgy is pempős dolog, ez nem jelent problémát. Az olasz tésztákhoz hasonlóan fogkeményre főzve a legjobb. Tejberizst is készíthetünk belőle.
Szusirizs
A rizottórizzsel rokon, kerekded, de egészen apró szemű szusirizs esetében a szusi elkészítéséből adódóan határozottan előnyös, hogy a szemek egymáshoz tapadnak főzés után – így sokkal könnyebb a kis falatkákat összeállítani. Tovább kell főzni, mint a basmati típusú rizseket, mennyiségtől függően akár 25 percre is szükség lehet, a rizottóval szemben teljesen puhára párolják. Sóval és só nélkül is készítik, a formázást csak azután kezdik meg, hogy a rizs teljesen kihűlt.
Vadrizs
A sötét színű vadrizs valójában nem rizs, hanem egy másik fűféle, a tuszkaróra termése, de lényegében ugyanúgy használjuk, mint a pergősebb rizsféléket.Nevezik kanadai vagy indián rizsnek is, pedig valójában csak távoli rokonról van szó. Az eredetileg Észak-Amerikában és Ázsiában is őshonos, ma már termesztett, nem vadon növő fűféle a rokonsághoz hasonlóan gluténmentes, magas a B-vitamin-tartalma és a benne lévő aminosavaknak köszönhetően teljes értékű fehérjeforrásnak számít. Rost és kalória szempontjából a barna rizshez hasonló, főzési ideje talán a legmagasabb, 40-50 percre is szükség lehet, hogy megpuhuljon. Nem tapad, szépen pereg, nem ragacsos, karakteres ízű. Mivel ára igen magas, inkább kiegészítőként használható.
Hogyan készül a tökéletes főtt rizs?
Párolt rizs (4 főre)
25 dkg hosszú szemű rizs
3 dkg vaj
1 tk. só
6 dl hideg víz
- Párolt rizsnek hosszú szemű fajtát válasszunk, amiből kevesebb keményítő fő ki – ezek közül a legismertebbek a diósan illatozó basmati és a jázmin rizs, amit parfümrizsnek is szokás nevezni.
- Mielőtt a rizs a serpenyőbe kerülne, alaposan mossuk át egy szűrőben – egészen addig, míg tiszta, átlátszó víz nem folyik ki belőle, mert így nem ragad össze a szemek felületére rakódott keményítőtől.
- Válasszunk egy akkora serpenyőt (kb. 28 cm), amiben bőven marad hely a gőznek is.
- A kimosott rizst tegyük az edénybe, majd öntsük rá a vizet és lefedve hagyjuk ázni 15 percet.
- Főzés előtt sózzuk meg, és tegyük a tetejére a vajdarabokat, nagy lángon forraljuk fel, majd közepes lángon főzzük nagyjából 6 percet – a tetőt picit húzzuk félre.
- Utána teljesen fedjük le, és a legalacsonyabb fokozaton főzzük további 5 percet.
- Miután lezártuk, hagyjuk gőz alatt pihenni 10 percet, és tálalás előtt lazítsuk fel két villa segítségével.
Az igazi rizibizi
Hozzávalók 4 személyre:
- 50 dkg zsenge zöldborsó (fagyasztott)
- 30 dkg rizottórizs (pl. arborio)
- 25 dkg húsos szalonna
- 1,5 l húsleves/zöldségleves
- 1 dl száraz fehérbor
- 1 nagy fej vöröshagyma
- extra szűz olívaolaj
- 2-3 dkg vaj
- 10 dkg parmezán sajt
A felkockázott hagymát olajon dinszteljük meg, adjuk hozzá a felkockázott szalonnát, enyhén pirítsuk meg. Tegyük bele a zöldborsót, pár percig pároljuk, majd öntsük hozzá a rizst. Ha üvegesedni kezd a rizs, öntsük hozzá a bort, és folyamatosan keverjük. Amikor a rizs magába szívta a bort, adjunk hozzá egy merőkanál alaplevet, keverjük. Ezt addig végezzük, míg az alaplé elfogy. (Mindig várjuk meg, amíg felszívta a levet, csak ezután jöjjön a következő merőkanál lé.) Ha megfőtt a rizs (18-20 perc), adjuk hozzá az utolsó adag levet, de ne főzzük el teljesen. Keverjünk hozzá a vajat és a reszelt parmezánt, azonnal tálaljuk. Tálaláskor locsoljuk meg olívaolajjal, szórjuk meg parmezánnal.
Kókuszos-csokoládés rizs
Hozzávalók 4 személyre:
- 25 dkg kerek szemű rizs
- 7-8 dl tej
- 1 citrom reszelt héja
- 8-10 dkg kristálycukor
- 10 dkg étcsokoládé
- 3 dl hideg habtejszín
- 10 dkg kókuszreszelék
A rizst főzzük puhára a tejben. Ha megpuhult, a cukorral édesítsük, adjuk hozzá a reszelt citromhéjat, a kókuszreszeléket. Ha túlságosan felszívta a tejet, pótoljuk. A csokoládét vízgőz felett olvasszuk meg. A tejszínt verjük fel kemény habnak, a felét keverjük a rizshez, a másik felét a csokoládéval dolgozzuk el. Rétegezzük pohárba.
Még több cikk rizs témában az NLCafén:
- Mozzarellás-parajos rizs
- A sztárséf receptje: spanyol rizses fogás
- Mit főzzek ma vacsira? Rakott rizst
- Így készül az illatos hagymás rizs