Szeretitek az olasz tésztákat, de unalmas már a carbonara és a bolognai spagetti? Igazi tésztarajongók ezeknél messzebbre is merészkedhetnek. Hoztunk is három elegáns, különleges tésztaételt, hogy ne mindig csak a klasszikusok kerüljenek terítékre.
Spagetti kucsmagombaszósszal és buggyantott tojással
Hozzávalók 4 személyre:
- 4 db tojás
- 1 marék rukkola
- 320 g spagettitészta
- 2 evőkanál fehérborecet
- extra szűz olívaolaj
- 100 ml tejszín
- 1 kis csokor petrezselyemzöld
- só, frissen őrölt fekete bors
- 1 gerezd fokhagyma
- 1 fej vöröshagyma
- 250 g kucsmagomba
Elkészítés
A zöldségeket megtisztítjuk. A gombákat hosszában félbevágjuk, a rukkolát, a petrezselyemzöldet, a vöröshagymát és a fokhagymát finomra aprítjuk.
Egy serpenyőben kevés olívaolajat hevítünk, és megpirítjuk benne a hagymát és a fokhagymát. Hozzáadjuk a felezett gombákat, megsózzuk, megborsozzuk, és lefedve 10-15 percig főzzük. Megszórjuk az aprított petrezselyemzölddel és rukkolával, átkeverjük, majd további 3-4 percig pirítjuk.
A hagymás-rukkolás gombát botmixerrel pürésítjük, hozzáadjuk a tejszínt, és a szószt forráspontig hevítjük.
Ezalatt két lábasban vizet forralunk, mindkettőt sózzuk, az egyikbe két evőkanálnyi ecetet is öntünk. A spagettit az ecet nélküli vízbe dobjuk, és amikor a tészta kb. félig megfő, a másikba egy kanállal örvényt kavarunk. A tojásokat egyesével ide ütjük, mindegyiket egy-egy percig posírozzuk, majd szűrőkanállal kivesszük, melegen tartjuk.
A spagettit, amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, összekeverjük a kucsmagombaszósszal, és egy kevés vízzel, amiben a tészta főtt.
Kanál, villa segítségével a spagettiből mélytányérokba fészkeket rakunk, mindegyik tetejére egy-egy buggyantott tojást és néhány rukkolalevelet helyezünk. A tésztára jó adag fekete borsot őrlünk, meglocsoljuk néhány csepp friss olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.
Fusilli nyúlraguval és pirított zöldségekkel
a tésztához:
- 1 gerezd fokhagyma
- só, frissen őrölt fekete bors
- 2 db sárgarépa
- 1 fej káposzta
- 1 db újhagyma
- 4 ek. napraforgóolaj
- 320 g fusili tészta
- 1 tk. ánizskapor mag
- 2 db petrezselyemgyökér
a nyúlraguhoz:
- 2 ek. tejföl
- 1 kis fej vöröshagyma
- 1 gerezd fokhagyma
- 100 ml száraz fehérbor
- só, őrölt fehér bors
- 1 kis csokor friss kakukkfű
- 2 ek. napraforgóolaj
- 2 db nyúlcomb
- 1 db nyúlmáj
Elkészítés
A nyúlcombokat kicsontozzuk, és a májjal együtt ledaráljuk. A vöröshagymát és a fokhagymát megtisztítjuk, előbbit finomra aprítjuk, utóbbit kettévágjuk. A kakukkfű levélkéket lecsipkedjük a szárról.
Egy lábasban 2 ek. napraforgó olajat hevítünk, hozzáadjuk a darált húst és májat, valamint a hagymát, a fokhagymát és az ánizskapor magokat is. Nagy lángon addig pirítjuk, amíg a lábas alján illatos pörzsanyag képződik, és a hús barnás színt kap. Ekkor hozzáadjuk a kakukkfű levélkéket, megsózzuk, megborsozzuk, majd felöntjük a fehérborral. A ragut lefedve, kb. 1 órán keresztül főzzük (ha szükséges, közben adhatunk hozzá egy kevés vizet), belekeverjük a tejfölt, és újra felforraljuk.
A tésztához az összes zöldséget vékony csíkokra vágjuk. Egy nagy serpenyőben 4 ek. napraforgó olajat hevítünk, majd hozzáadjuk a zöldségeket. Sóval és frissen őrölt feketeborssal fűszerezzük, és nagy lángon, folyamatosan kevergetve-rázogatva aranyszínűre pirítjuk.
A tésztát ezalatt lobogó, sós vízbe dobjuk. Amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük, és összekeverjük a pirított zöldségekkel. Végül tányérokra szedjük, mindegyik tetejére 2-3 ek. tejfölös nyúlragut halmozunk, és azonnal tálaljuk.
Farfalle zöldspárga-paraj mártással
Hozzávalók 4 személyre:
- 1 gerezd fokhagyma
- 1-2 ek. frissen facsart citromlé
- 300 g előfőzött garnélarák
- 16 db zöld spárga
- 320 g farfalle
- frissen reszelt szerecsendió
- extra szűz olívaolaj
- 2 tk. vaj
- 1 nagy csokor petrezselyemzöld
- só, frissen őrölt fekete bors
- 1 nagy marék paraj
Elkészítés
A fokhagymagerezdet megtisztítjuk, félbevágjuk. A petrezselyemzöldet finomra aprítjuk. A zöld spárgáról lefejtjük a száron lévő vastagabb pikkelyeket. A csúcsokat letörjük, a szárakat 2-3 cm-es darabokra vágjuk.
A garnélák fejrészét és páncélját lefejtjük, bélcsatornájukat eltávolítjuk. A fejeket és a páncélokat egy kisebb lábasba helyezzük, és 1-2 percig pirítjuk. Felöntjük 200 ml vízzel, majd lefedve 15 percig főzzük. A levet sűrű szövésű szűrőn átszűrjük, aztán visszaöntjük a lábasba, és újra felforraljuk. Hozzáadjuk a spárgaszár darabokat valamint a parajleveleket, és közepes lángon az egészet néhány perc alatt puhára főzzük. A zöldségeket 2 tk. szobahőmérsékletű vaj és egy kevés frissen reszelt szerecsendió hozzáadásával, botmixer segítségével, sima, fényes pürévé dolgozzuk, félretesszük.
Egy lábasban kevés sóval vizet forralunk. Hozzáadjuk a spárgacsúcsokat, majd amikor roppanósra főnek, szűrőkanállal kiszedjük, és ezeket is félretesszük.
Egy sepenyőben olívaolajat hevítünk. Hozzáadjuk a fokhagymát, a megtisztított garnélákat, a spárgacsúcsokat valamint a petrezselyemzöldet, és finoman rázogatva az egészet nem több, mint 1 perc alatt készre pároljuk/pirítjuk. (Nagyon fontos, hogy az előfőzött rákokat ne hőkezeljük sokáig, ti. megkeményednek. Ha friss garnélákat használunk, a főzési idő – nagyságuktól függően – néhány perccel több lehet.)
Közben a spárgacsúcsok főzővizébe dobjuk a tésztát, és amikor eléri az „al dente” („harapható”, nem teljesen puhára főtt) állagot, leszűrjük. Összekeverjük a spárga-paraj szósszal, tányérokra szedjük. A tészta tetejére garnélákat és spárgacsúcsokat rakosgatunk, meglocsoljuk néhány csepp friss olívaolajjal, és azonnal tálaljuk.
A receptet Piazza Gabriella, a Tavola in Piazza bloggere készítette.