A legjobb húsvéti vendégváró falatok

nlc | 2017. Április 10.
Húsvétkor eszünk. Ha vendég jön, etetjük. Egyből akkor, amikor belép az ajtón. Ehhez mutatunk pár jó receptet.

Sültpaprika-krém

A paprikát magas hőfokon (akár 250 fokon) tedd a sütőbe, és süsd, amíg a héja fekete nem lesz. Ekkor vedd ki a sütőből, és tedd be egy dobozba öt percre – így könnyű lesz lehúzni a héját. A sült paprika húsát tedd a turmixgépbe, rakd mellé a többi hozzávalót, és turmixold össze.  

Májas

Vágd fel a hagymát, és kezdd el egy jó adag zsíron pirítani. Amikor már egy kicsit megsült, tedd mellé a májat, és süsd. Hirtelen történjen minden, égjen a tűz a serpenyő alatt. Amikor megpuhult, tedd félre, és hagyd hűlni egy kicsit. Tedd át egy tálba, önts rá egy kevés alaplevet (vagy tejet), fűszerezd, és kanalazd rá a mustárt. Botmixerrel pépesítsd, ha keménynek érzed, adj még hozzá folyadékot. Hagyd kihűlni, és már kenheted is. 

Rilette

Rilette-et (más néven húspástétomot, illetve húslekvárt) könnyű készíteni, csak várni kell – sokat. A húst tedd egy tepsibe, és dörzsöld be a fűszerekkel. Tedd félre jó pár órára a hűtőbe. Miután kivetted, hagyd, hogy szoba-hőmérsékletűre melegedjen, majd tedd rá a zsírt. (Van, aki felolvasztja, és ráönti.) Innentől jön a konfitálás, aminek a lényege, hogy úgy süsd a húst 80-90 fokon, legalább 3 órán keresztül, hogy soha ne lógjon ki a zsiradékból, azaz a kiváló minimális pecsenyelé és a zsír fedje teljesen. Akkor vagy kész, ha a hús könnyedén szálaira bontható. Kacsa vagy liba esetén ez abból látszik, hogy a hús magától leválik a csontról, disznó esetén pedig elég megszúrni egy villával, és szinte bomlani kezd. Ha kész, hagyd egy kicsit hűlni, a húst bontsd szálaira, tedd egy tálba, és tegyél rá a zsírból. Addig kavard, és addig adagold mellé a zsírt, amíg majdhogynem lekvár állagú nem lesz. Hűtőben hónapokig eláll.

Csavart kenyér

Ha már vendégváró falatokról van szó, gondoskodj a kenyérről is. Mutatunk egy könnyű receptet:

A száraz anyagokat tedd egy tálba, keverd össze, majd add hozzá az olajat és a vizet. Dagaszd jó tíz percig: a kezedtől teljesen elváló, jól formálható tésztát kell kapnod. Keleszd jó két órát lefedve, legalább a duplájára nő. Ekkor dagaszd egy percig, lisztezett deszkán formálj belőle két bagettet, fedd le egy konyharuhával, és keleszd még fél órát. Közben melegítsd a sütőt 210 fokra, csavarj egyet a bagetteken hosszában, told be a sütőbe őket, és úgy 40 perc múlva vedd ki. Ha megkocogtatod, és kopog az alja, akkor készen van. A második dagasztáskor a tésztába tehetsz diót, olívabogyót, vagy mondjuk rozmaringot.

Könnyű kalács

Kalácsra kenni a fentebbi kencéket még jobb, mint kenyérre. És ugye húsvét van. 

Olvaszd meg a vajat egy lábosban. Az elmorzsolt élesztőt egy teáskanálnyi liszttel és egy kis cukorral tedd egy pohárba, és önts rá fél deci langyos tejet. Keverd össze, és hagyd felfutni. A lisztet tedd egy tálba, keverd el a sóval és cukorral, üsd bele a tojást, add hozzá a másik tojás sárgáját, és önts rá két deci langyos tejet, majd keverd bele az élesztőt. Gyúrd össze: eleinte kicsit ragacsos, de aztán összeáll. Ekkor add hozzá az olvasztott vajat, és gyúrd össze megint. Tedd vissza a keverőtálba, és keleszd egy órát. Oszd a tésztát hat részre, és fonj belőle két kalácsot, vagy csak egyet, így: 

Kend le tojással, hagyd még tíz percet kelni, majd tedd 180 fokra előmelegített sütőbe, és süsd negyven percig. Kész vagy. 

Exit mobile version