Csak azt tudnánk, hogy melyikkel kezdjük: 9 isteni finom palacsinta

nlc | 2017. Szeptember 03.
A palacsinta legalább olyan sokoldalú, mint a csokoládé: lehet kicsi, lehet kerek, lehet vékony, vastag, gyümölcsös, lisztmentes, csokis, holland, francia és amerikai, és még hosszan sorolhatnánk, hányféle palacsinta létezik. Csoda, hogy Gombóc Artúrnak nincs egy palacsintarajongó ikertestvére. Ha lenne, ezeket a palacsintákat is biztosan imádná.

A palacsintát mindenki szereti. Még az is, aki azt állítja magáról, hogy nem. Mert lehet, hogy a klasszikus túrós/lekváros palacsinta tényleg nem a kedvence, de ha reggelire kap egy isteni amerikai palacsintát, akkor azt egy pillanat alatt eltünteti. De az is lehet, hogy egy francia crèpe típusú palacsinta veszi le a lábáról, és akkor a fantasztikus palacsintatortákról még nem is beszéltünk. Ha van miből választani, akkor előbb-utóbb mindenki talál magának egy olyan palacsintát, amiből bármennyit meg tudna enni. Mutatunk is néhány új receptet, amivel bővítjük a palacsintareceptek gyűjteményét. 

Mini túrópalacsinta 

Hozzávalók kb. 25 db-hoz:

A ricottához keverd hozzá a tojást. Addig keverd, amíg teljesen el össze nem áll. Csepegtesd hozzá a vaníliát is. Ezután jöhet hozzá a cukor, amit szintén alaposan keverj el benne. Végül keverd bele a lisztet és a sütőport. Végy a tésztából egy fagyiskanálnyit a kezedbe, és formázz belőle korongot! Segít, ha kicsit belisztezed a kezed. Tégy így az egész adaggal. Hevíts egy kis olajat egy serpenyőben és süsd ki rajta a palacsintákat – mindkét oldalukat 2-3 percig, amíg aranybarnára nem sülnek. Fogyaszd a palacsintákat lekvárral vagy magukban. Jó étvágyat!

Pezsgős palacsinta – az elegáns

Hozzávalók:

Mérd ki a tejet, robotgéppel sorrendben keverd el benne egyesével a tojásokat, a cukrot, az olajat, a sót, a lisztet, majd a sütőport, legvégén pedig a narancshéjat. A hagyományos palacsintatésztánál sűrűbb keveréket kell kapnod. Hagyd pihenni 15 percet, majd add hozzá a pezsgőt is. Ha szükséges, sűrítsd még kevés liszttel.

Forrósítsd fel a palacsintasütőt, és egyesével süsd meg a megszokotthoz képest kicsit vastagabb palacsintákat.

Az eperlekvárt melegítsd fel, de épp csak hogy meleg legyen, semmiképp se forrjon föl. Locsold meg vele a csúsztatott palacsintákat. Tortaszerűen szeletelve kínáld.

Klasszikus palacsinta

Hozzávalók a klasszikus házi palacsintához:

1 bögre = 2,5 dl

A tojásokat és a cukrot kikeverjük egy nagyobb edényben. Ezután hozzáadjuk a lisztet és a sót, majd lassan, és kisebb adagokban hozzáadjuk a tejet, miközben folyamatosan keverjük, habverővel vagy mixerrel. Jöhet a szóda (vagy szénsavas ásványvíz), majd az olaj. A lényeg, hogy csomómentes legyen, ezért fontos, hogy az elején a tej kisebb adagokban kerüljön a liszthez. Ugyanis ha már az elején beleborítjuk az összes folyadékot, esélytelen lesz megszabadulnunk a csomóktól. 

Ezután, ha időnk engedi, akkor érdemes egy fél órácskát állni hagyni, de ha nem akkor sincs tragédia. Most következik a dolog kényesebb része, a sütés, de ez sem ördöngösség! Egyszer kell csak rájönni, vagyis nem adjuk fel: fogjuk a serpenyőnket (én az öntöttvasra esküszöm!) és nem teljes hőfokon, hanem egy minimálisan visszavéve a fokozatot, vagy a lángot, elkezdjük hevíteni a serpenyőt egy szűk kávéskanál olajjal. Mikor az olaj gőzölni kezd, akkor a serpenyő mozgatásával, futtassuk körbe a zsiradékot egy kicsit, csak hogy ne az egész a közepén maradjon. Most tegyünk egy merőkanálnyi tésztát a serpenyőbe, és egy körkörös mozdulattal oszlassuk szét. Mikor a széle egy pici színt kap, akkor javaslom vagy egy késsel (teflonserpenyő esetén szilikon vagy műanyag) nyúljunk alá egy fél centire, centire és mozgassuk körbe az egészet.

Ezután egy lapáttal (én műanyaggal szoktam) megemeljük a palacsintánkat és egy hirtelen mozdulattal átpördítjük. Amatőr, de nagyon hatásos megoldás!  A tésztát innentől minden palacsinta előtt keverjük meg! Egy kicsit sütjük még (10-20 másodperc), majd egy tányérra csúsztatjuk. Ennyi!

 A receptet Rupánerné Galló Margó, a Rupáner-konyha bloggere készítette.

Holland palacsinta

Hozzávalók:

Melegítsd elő a sütőt 220 fokra! Egy nagy edényben keverjük össze a tojásokat, a cukrot, a tejet, a lisztet, a vaníliát és a fahéjat! Hevítsünk vajat egy serpenyőben! Mikor már elolvadt, oszlassuk el egyenletesen a serpenyőben, öntsük bele a tészát, és azonnal tegyük az egészet a sütőbe! 20-25 perc alatt süssük meg a palacsintát, míg a szélei aranybarnák lesznek! 

Diós–banános palacsinta

 

 

Hozzávalók:

A tálaláshoz:

Egy nagy tálban keverjük össze a liszteket, a fűszereket és a sütőport. Tegyük félre. Egy másik tálban törjük össze a banánokat, majd adjuk hozzá a 3 evőkanál kókuszoajat, a juharszirupot és a mandulatejet!  Keverjük össze a nedves és a száraz hozzávalókat, hogy egyenletes masszát kapjunk! Adjuk a keverékhez az apróra vágott diót és a zabpelyhet is! Egy serpenyőben hevítsünk kókuszolajat és süssük ki benne a palacsintákat. Ne a magyaros verzióra számítsunk, hanem a vastagabb és kicsit kisebb amerikai palacsintára! Tálaláshoz kínálhatunk hozzá kockázott banánkarikákat, mogyoróvajat és még több juharszirupot!

Kakaós–kávés palacsinta karamellöntettel

Hozzávalók 12 palacsintához:

A karamellöntethez:

1 evőkanál kakaóport keverjünk el a liszttel, 2 evőkanál cukorral, adjuk hozzá a tojást, a tejet, keverjük csomómentesre. Adjunk hozzá 2,5 dkg olvasztott vajat és annyi szódát, hogy megfelelő állagú, híg palacsintatésztát kapjunk. Hagyjuk 20 percet pihenni a tésztát. A maradék, olvasztott vajjal kikent palacsintasütőben süssük ki a palacsintákat. Keverjük el a maradék kakaót a szűrőn átszitált instant kávéval és a maradék kristálycukorral. Töltsük meg a palacsintákat a kávés kakaóval, hajtsuk 4 részre. A karamellöntethez a cukrot karamellizáljuk pár csepp vízzel, ha közepesen sötét a karamell, adjuk hozzá a vajat, és takaréklángon melegítsük, míg újra felolvad, ekkor adjuk hozzá a tejszínt és a sót. A palacsintákat tálaláskor csorgassuk meg a karamellszósszal.

Gluténmentes palacsinta

Hozzávalók 2 főre:

Tegyünk minden hozzávalót az aprítógépbe, vagy kézi mixerrel turmixoljuk össze a hozzávalókat. Amikor már homogén a massza, forró, kókuszzsíros tepsiben közepes lángon kisütjük őket. Akkor fordítsuk meg a palacsintákat, amikor már kicsi hólyagok jelennek meg a tetején. Óvatosan, de mégis gyorsan fordítsuk át a palacsintákat. A kisült palacsintákat helyezzük egymásra, és tetszőleges gyümölcsökkel, reszelt mandulával és joghurttal tálalhatjuk is.

A receptet Gruber Ági, az Ági kicsi világa bloggere készítette.

Mini almapalacsinta

 

Hozzávalók:

A meghámozott almákat lereszeljük, hozzáadjuk a tojásokat, a porcukrot, a kókuszolajat és a zabpehelylisztet, és alaposan összekeverjük. Kevés olajat hevítünk egy serpenyőben, majd evőkanálnyi adagot kanalazok a masszából, a kanál hátlapjával kissé szétnyomkodjuk, és mindkét oldalát megsütjük.

Vizes palacsinta vajban sült vaníliás–pálinkás almával

Hozzávalók kb. 8 db 20 cm átmérőjű palacsintához:

A vajas almához:

A sütéshez:

A palacsinta hozzávalóit botmixer keverőpoharában simára mixeljük, és amíg elkészítjük a feltétet, állni hagyjuk.
Az alma magházát eltávolítjuk, húsát 2 mm vastagon felszeleteljük. Meglocsoljuk a citromlével, és összeforgatjuk, hogy a lé az almaszeleteket mindenhol bevonja.
Egy serpenyőben felhevítjük a vajat és a vaníliamagokat. Amikor a vaj habzani kezd, beledobjuk az almaszeleteket és a kakukkfűágacskát. Ezután meghintjük a porcukorral, és a serpenyőt folyamatosan rázogatva az almát 1 percig pároljuk. Hozzácsorgatjuk az almapálinkát, meggyújtjuk, majd a serpenyőt levesszük a tűzről, és félretesszük.
Egy 20 cm átmérőjű kiolajozott palacsintasütőt/serpenyőt felhevítünk, majd a liszt-tojás-szódavíz keverékből fél merőkanálnyi adagokban kisütjük a palacsintákat, amelyeket a vajban sült vaníliás almaszeletekkel megrakva, porcukorral finoman meghintve azonnal, forrón tálalunk. (A serpenyőt érdemes gyakran olajozni, így a palacsinták puhábbak lesznek, és nem ragadnak le.)

A receptet Piazza Gabriella, a Tavola in Piazza bloggere készítette.

Alaptészták:

Exit mobile version