Nehéz volt dönteni, hogy a Jókai bableves–palacsinta kombinációra épülő hétvégi menüt vessük-e be ezen a hétvégén, vagy a túrós batyu–gombapaprikás legyen a főszereplő, de végül az utóbbi mellett döntöttünk. Került még a hétvégi menübe egy isteni leves (aminek a gombóca pont olyan, amilyet a nagyi is készített régen), almás pite és egy eszméletlen finom tepertős pogácsa is. Igazi hedonista hétvégi menü lett, pont olyan, amilyenre most szükségünk van.
Túrós batyu
Hozzávalók:
- 60 dkg liszt
- 2,5 dkg friss élesztő
- 3 dl langyos tej
- 8 dkg puha vaj
- 2 csipet só
- 1 tojás
- 2 ek. cukor
A töltelékhez:
- 50 dkg túró
- 2 ek. búzadara
- 3-4 ek. cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 1 citrom reszelt héja
- 10 dkg mazsola
- 2 tojás
A kenéshez:
- 1 tojás
Az élesztőt 1 dl, kevés cukorral elkevert langyos tejben felfuttatjuk. A lisztet tálba szitáljuk, hozzáadjuk a cukrot, és a sót, majd a közepébe mélyedést készítünk, és hozzáadjuk a tojást, a maradék tejet, majd az élesztős tejet. Dagasztani kezdjük, majd hozzáadjuk a puha vajat, és beledolgozzuk. Ha már nem ragad a tálhoz a tészta, gombócot formázunk belőle, és letakarva, meleg helyen kb. 45 perc alatt duplájára kelesztjük.
A mazsolát vízbe áztatjuk. A töltelékhez a túrót villával áttörjük, hozzáadjuk a cukrokat és a búzadarát, és a tojások sárgáját. Lecsepegtetjük a mazsolát, és a masszához keverjük. A tojások fehérjét habbá verjük, és óvatosan összeforgatjuk a túrós keverékkel. A megkelt tésztát lisztezett gyúródeszkán kinyújtjuk – kb. 50×60 cm-es méretű téglalappá, amiből 10×10 cm-es darabokat vágunk. Minden tésztadarab közepére teszünk 1 evőkanálnyi túrós tölteléket, majd a négyzetek sarkait felhajtjuk, és középen, ahol összeérnek, kicsit csavarunk rajtuk egyet. Sütőpapírral bélelt tepsire helyezzük a batyukat, és letakarva kb. 20 percig pihentetjük, majd tojással kenjük le a tetejüket, és 180 fokra előmelegített sütőben kb. 20 percig sütjük.
Zöldségleves kapros galuskával
Hozzávalók:
- 1 fej vöröshagyma
- 2 ek. olaj
- 3-4 sárgarépa
- 1 csokor petrezselyemzöld
- 3 fehérrépa
- 1 zellergumó
- 1 pasztinák
Kapros galuska:
- 15 dkg liszt
- 1 kk. só
- 1-1,5 dl tej
- 1 ek. petrezselyemzöld
- 1 kk. sütőpor
- 1 ek. kapor
Daraboljuk fel a zöldségeket, és kevés olajon pirítsuk át. Öntsük fel 1-1,5 liter vízzel. Fűszerezzük zellerlevéllel, petrezselyemmel, és főzzük puhára a zöldségeket. A galuskához keverjük össze a lisztet a sütőporral, sóval, adjuk hozzá a feldarabolt kaprot és petrezselymet. Öntsük fel annyi tejjel, hogy lágy masszát kapjunk. (maximum 1,5 dl) Amikor a zöldségek megfőttek, evőkanállal szaggassuk a levesbe a galuskát. Várjuk meg amíg megfő és feljön a leves tetejére. Főzzük még néhány percig, majd tálaljuk.
Csirkemellel rakott tócsni
Hozzávalók 4 személyre:
- 80 dkg csirkemellfilé
- só, bors
- 70 dkg burgonya
- 2 tojás
- 2 dl tejföl
- 2 gerezd fokhagyma
- 4 ek. liszt
- 2 ek. aprított petrezselyem
- 2 ek. vaj
- 20 dkg reszelt sajt
Az enyhén kiklopfolt csirkemellet sózzuk, borsozzuk. A burgonyát megtisztítjuk, nagy lyukú reszelőn lereszeljük. Összekeverjük a felvert tojással, a tejföllel, a zúzott fokhagymával, a liszttel, sóval, borssal és az aprított petrezselyemmel. Egy jénai tálat kivajazunk, belefektetünk egy réteg csirkemellet. Erre jön a reszelt burgonyás keverék fele, majd meghintjük sajttal. Ismét egy sor csirkemellet teszünk rá. Rákockázzuk a maradék vajat, végül befedjük a reszelt burgonyás keverék másik felével. A tetejét gazdagon meghintjük reszelt sajttal, és forró sütőben 45 percig sütjük.
Nagymama almás pitéje
Hozzávalók a tésztához:
- 100 g cukor
- 2 púpozott ek. tejföl
- 250 g vaj
- 1 tk. sütőpor
- 1 citrom reszelt héja
- 1-2 ek. zsemlemorzsa
- 400 g finomliszt
a töltelékhez:
- 80 g cukor
- 1 tk. őrölt fahéj
- 2 kg alma
A tésztához a hideg vajat kisebb darabokra vágom, hozzámérem a lisztet, cukrot, tejfölt, sütőport és a citrom lereszelt héját. Gyors mozdulatokkal összegyúrom, gombóccá formálom, és fóliába csomagolva mehet a hűtőbe, míg elkészítem az almát. Az almákat megpucolom, sajtreszelőn lereszelem. Hozzámérem a cukrot és a fahéjat, majd jól összekeverem.
A tésztát kiveszem a hűtőből, és kettéválasztom. Lisztezett deszkán kinyújtom az alsó tésztát először (az alsót kicsit vastagabbra hagyom). Ezt az adagot én egy 30×35 cm-es, magasabb falú tepsiben sütöttem, amibe sütőpapírt tettem. Nem egyszerű ilyen méretű szabályos tésztát nyújtani, nekem nem is mindig sikerül, de simán lehet foltozni itt-ott (főleg az alját). Mikor az alsó tésztát elhelyeztem a tepsiben, megszórom vékonyan zsemlemorzsával, majd rásimítom az előzőleg kissé kinyomkodott almát. Ráformázom a felső lapot. Ha nem sikerül szépen, sebaj, majd a porcukor eltakarja… A tetejét pár helyen megszurkálom villával. Be lehet kenni tojással, akkor fényes lesz. Én mikor porcukrot szórok, ezt a lépést kihagyom. Előmelegített, 180 fokos sütőben nekem 30 percig sült. Mikor már barnul a teteje, akkor már jó.
A receptet Fülöp Cecília, a Falusi Libák bloggere készítette.
Tepertős pogácsa
Hozzávalók:
- 20 dkg liszt
- 20 dkg teljes kiőrlésű tönköly liszt
- 3,5 dkg élesztő
- 12 dkg vaj
- 1 dl tej
- 3-4 ek. fehérbor
- 1 + 1 (a kenéshez) tojás
- 2 dl tejföl
- 1 ek. só
- 1 tk. cukor
- 40 dkg, darálva tepertő
A tejet meglangyosítjuk, beletesszük a cukrot és az élesztőt. Elkeverjük és félretesszük, hogy felfusson. A kétféle lisztet tálba mérjük, hozzáadjuk a sót, és alaposan összekeverjük. Elmorzsoljuk a zsiradékkal, és a közepébe mélyedést készítünk. Ide tesszük a tejfölt, a tojást, a bort és a közben felfutott élesztőt. A tésztát alaposan begyúrjuk, majd lazán fóliába csomagoljuk és betesszük a hűtőbe egy-két órára. Ezután kivesszük, lisztezett deszkán 3-4 mm vastagságú lappá nyújtjuk. Egyenletesen elkenjük rajta a darált tepertő körülbelül háromnegyedét, majd háromba hajtjuk. Ehhez gondolatban három részre osztjuk a tésztát, a középsőre hajtjuk a bal szélsőt, majd annak a tetejére a jobb szélsőt.
Az így kapott tésztacsíkra kenjük a maradék tepertőkrémet és ismét háromba hajtjuk. A hajtogatott tésztát lazán becsomagoljuk, és legalább két órára vagy egy egész éjszakára hűtőbe tesszük. Végül lisztezett deszkán ujjnyi vastagra nyújtjuk, tetejét egy éles késsel berácsozzuk és 4 cm átmérőjű pogácsaszaggatóval kiszaggatjuk. Sütőpapíros tepsire sorakoztatjuk a pogácsákat, és fél órán át újrakelesztjük. Ezután lekenjük őket egy egész felvert tojással, óvatosan, hogy az oldalán ne csorogjon le, mert akkor nem lesz szép leveles. 200 fokra előmelegített sütőben nagyjából 18 perc alatt pirosra sütjük.
Gombapaprikás
Hozzávalók:
- 50 dkg barna csiperkegomba
- 1 vörös hagyma
- 1 kisdoboz tejföl
- 1 kisebb paradicsom
- 1 kisebb zöldpaprika
- 1 mk. őrölt pirospaprika
- 2 ek. olívaolaj vagy 2 ek. mangalicazsír
- ízlés szerint só, bors
Az olajat vagy a zsírt a gombapaprikáshoz mélyebb serpenyőben, lábasban forrósítsd fel. Pirítsd meg rajta az apróra vágott vöröshagymát. Keverd hozzá az őrölt pirospaprikát, majd vedd le a tűzről, nehogy megkeseredjen, és öntsd az edénybe az alaposan megmosott, és felkockázott vagy felszeletelt gombát.
Ízlés szerint sózd, borsozd, add hozzá a megmosott, felkockázott paradicsomot és a karikákra vágott paprikát, majd lassú tűzőn fedő alatt rotyogtasd a gombát kb. 20 percig. Időnként óvatosan kevergesd meg. Vedd le a fedőt az edényről, és keverd a gombához a tejfölt. Fedő nélkül forrald vissza a levét.
NLCafé-tipp: A gombapaprikás még ízletesebb lesz, ha 3-4 fej erdei gombát (szegfű, róka esetleg vargánya) is hozzáfőzöl. Használhatsz szárított erdei gombakeveréket is, ez esetben felhasználás előtt áztasd vízben a gombákat kb. 15-50 percig.