Csokival bevont bacon, juharsziruppal leöntött gofri rántott csirkével, nagytányér méretű, három emeletes fahéjas csiga cukormázzal… A junk foodok közös jellemzője, hogy a tápértékük alacsony, a kalóriatartalmuk viszont az egekben van. Ennek a műfajnak is megvannak a legjei, hét olyan amerikai ételt mutatunk, ami nem is baj, hogy itthon nem honosodott meg. Egyelőre.
Amerika a hatalmas adagok országa. A kalóriabomba kaják hazája. A rejtett cukrok, transzzsírok Mekkája (még a kenyereket is cukrozzák). Olykor egy gyorséttermi menü persze nem ördögtől való, de a junk foodok nagy csapdája az, hogy a hirtelen nagy kalóriabevitel, a gyorsan felszívódó szénhidrátok szabályos függőséget (és vércukorszint-ingadozást) okoznak. A fogyasztók „dózisa” észrevétlenül kúszik felfelé, a gyorséttermek adagjai és az élelmiszerüzletek kiszerelései így nőttek meg mára XXL méretig.
Amerikában ugyanakkor óriási kultusza is van ezeknek az ételeknek. Egy-egy kedvelt gyorsétterem újdonságáért akár sorban is állnak az emberek, és az sem baj, ha egyetlen étkezéssel több kalóriát esznek, mint amennyit egy egész nap alatt kellene beosztani. Íme, hét junk food, amit szeret Amerika.
1. Szalonnás-cukormázas fánk
Ha a fánk önmagában nem volna elég jelentős energiabevitel, a cukros tésztát öntsük le cukormázzal és koronázzuk meg sült baconnel. Hiába, az amerikaiak imádják együtt a cukrot és a szalonnát, a reggelire evett pufi amerikai palacsinta népszerű ízesítése is ez.
2. Olajba merített tésztaspirál: tölcsérfánk
Ebben a mezőnyben mi, magyarok is erős versenyzők vagyunk a tucatnyi fánkfajtánkkal. A csörögefánk lehetne az amerikai funnel cake, azaz tölcsérfánk megfelelője. Íme, az utcai sütödei látvány:
Cukorszórással, porcukorral, cukorsziruppal tálalva:
3. Mac Attack burger, a sajtos makarónival töltött sajtburger
Heart attacknek is becézhetnénk a Mac Attack, avagy mac&cheese burgert, de nem szeretnénk szívrohammal riogatni. Önmagában csak a burger közelíti az 1400 kalóriát, üdítő és köret nélkül. És mint tudjuk, az efféle burgerek ritkán érkeznek rántott hagymakarikák, krumpli, ketchup nélkül.
4. Deep dish, a serpenyős, extrasajtos, kolbászos amerikai pizza
A deep dish pizza Chicago szülötte, és bár az olasz ősök letagadhatatlanok, ez a pizza színtiszta Amerika. Extra sajtmennyiséggel, ami nem a pizza tetejére, hanem az alsó tésztarétegére kerül, kemencével pedig egyáltalán nem találkozik, ugyanis piteszerűen serpenyőben sül.
5. BBQ tálak, ragacsos máz, kólás barbecue szósz
Egy tányéron BBQ marhaszegy, sertésoldalas, tépett sertéshús, ragacsos csirkeszárny, BBQ kolbász, Reuben-szendvics, mac’n’cheese, majonézes coleslaw saláta, tojás, sült krumpli, kenyér… A kalóriaszámot inkább ne feszegessük.
6. Burnt ends: Kansas Cityből hódította meg a BBQ világot
A marhaszegy korábban eldobott, furcsa alakú végeit mint ínyencfalatot értelmezték újra kansasi pitmasterek (ők a füstös BBQ sütés mesterei). Az égett marhaszegyvégeket azóta önálló csemegeként kínálják, akár BBQ tálakon, akár szendvicsekben.
Szendvicsben:
7. Texmex kedvenc: mole poblano, a sűrű csokimázas szósz csirkecombbal
Az USA déli államai és Mexikó konyhája együtt hált, és megszületett a texmex. A Mole Poblano egy sűrű, gazdag, sötétbarna mártás, amelyből nem hiányozhat a chili, a melaszos nádcukor, friss és aszalt gyümölcsök, többféle olajos magvak, fahéj, ánizs és csokoládé.
+1: Milkshake sajtburger
Kommentár nélkül.