Kovászos uborka. Az átlag fogyasztók savanyúságként eszik egy jó krumplis tészta, paprikás krumpli, pörkölt-nokedli vagy sült hús-krumplival, egyszóval főétel mellé. A rajongók életében azonban más szerepet tölt be: egyfajta nassolnivalóként magában is ropogtatják a hideg uborkákat, elfogytán pedig megisszák a levét is.
Az igazi koviubi-ultrák olyan letagadhatatlanul magyar specialitásokat készítenek belőle, mint a hideg kovászosuborka-krémleves vagy a duplán panírozott, rántott kovászos uborka. Ne feledkezzünk meg továbbá a legendás Ujházi-fröccsről sem, amelyben két deci fehérborhoz öntenek szóda helyett egy deci kovászosuborka-levet. A legenda szerint a savanyú lé semlegesíti a bor hatását, így még többet lehet belőle inni. Nem biztos, hogy a századfordulói életmódtanács betartása a legszerencsésebb, de eljött az uborka kovászolásának főszezonja: a napsütéses, forró napok ideálisak arra, hogy beizzítsuk a befőttes üvegeinket – a szó szoros értelmében.
Jó hír a gluténmentesen étkezőknek
Hagyományosan egy darab egyszerű fehér kenyérrel kovászoljuk az uborkát, de a gluténnel egyre több embernek vannak problémái. A jó hír az, hogy ők sem maradnak ki a jóból, és ezúttal nem is méregdrága a megoldás, mint a gluténmentes kenyerek és sütemények esetében például. Krumplival is tökéletesen tudjuk kovászolni az uborkát.
Az egyik legjobb nyári csemege végtelenül egyszerűen készül
Tisztíts ki egy nagy befőttes üveget (vagy több kicsit, nem számít). Szerezz be közepes nagyságú uborkákat: legyen az apró csemegeuborka-méretnél nagyobb, de a kígyóuborkánál jóval kisebb. A 7-15 centi hosszú darabokkal biztosra mehetsz. Nem baj, ha rücskös, és az sem baj, ha nem fűszerezed túl: ha van kaprod és fokhagymád, már bátran nekikezdhetsz.
Hozzávalók:
- 4.2 literes befőttes üveg
- 2,5 kg kovászolni való uborka
- 1 vastag szelet vagy egy fehérkenyér-vég
- 2 csokor friss kapor
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2,5 evőkanál só
- 1 evőkanál koriandermag
- 1 teáskanál egész bors
- 1 teáskanál mustármag
- Kb. 2,5 liter víz
Az elkészítését lásd lejjebb!
Kovászos uborka krumplival, gluténmentesen
Hozzávalók:
- 4.2 literes befőttes üveg
- 2,5 kg kovászolni való uborka
- 10 dkg (kb. egy nagyobbacska) krumpli
- 2 csokor friss kapor
- 5-6 gerezd fokhagyma
- 2,5 evőkanál só
- 1 evőkanál koriandermag
- 1 teáskanál egész bors
- 1 teáskanál mustármag
- Kb. 2,5 liter víz
Elkészítése:
- Egy nagy fazékban forraljunk fel 2,5 liter vizet, és adjunk hozzá 2,5 evőkanál sót. Ha kisebb vagy nagyobb az üvegünk, ezért több/kevesebb sós lére lesz szükségünk, tartsuk az arányt: annyi evőkanál sót tegyünk bele, ahány liter vizet forralunk.
- Hagyjuk egy kicsit hűlni a sós vizet, ne forró vízzel dolgozzunk. Amíg hűl, össze is készíthetjük az üveg tartalmát.
- Alaposan mossuk meg a kovászolni való uborkákat, és erősen dörzsöljük is át őket (tiszta fejű) kefével. Mindkét végükből vágjunk le egy kis darabot. Csak akkor vágjuk be őket hosszában két oldalt, ha nagy darabok az uborkák, 8-10 centisek vagy nagyobbak.
- Itt tér el egymástól a két készítési mód. Hámozzuk meg a krumplit. A legkönnyebben úgy lesz kezelhető, ha karikákra vágjuk. Tegyük a felvágott krumplimennyiség felét, továbbá a kapor és a meghámozott fokhagyma felét. A fokhagymagerezdek maradhatnak egészben. Ha kenyérrel kovászolunk, csak a kapor és a fokhagyma jöjjön egyelőre.
- Állítsuk függőlegesen az üvegbe az uborkákat. Az első sor után jöhet még egy, esetleg még egy. A maradék fűszereket, fokhagymát felülről oszlassuk el az uborkák között, majd zárjuk le az építményt a krumpli másik felével vagy a kenyérmennyiség egészével.
- Öntsük fel nyakig a meleg-langyos sós vízzel az uborkákat.
- Fedjük le egy kistányérral vagy egy kis edénykével az üveg száját, de ne tekerjük rá a kupakot. Az üvegben történő kémiai folyamatok hatására elpattanhat az üveg. Tegyük ki a melegbe az üveget, de nem szükséges a tűző napon állnia.
- 4-5 napig kovászoljuk az uborkákat, de akár már 3 nap után is már ízletes lehet az uborkánk.
- Ha már eleget kovászoltuk, hűtsük le jól, mielőtt eltűnne a tartalma!