Pörköltből csúcskaja: a hortobágyi palacsinta védelmében – Recepttel

Haranghy Orsi | 2023. December 19.
Akár maradék pörkölt volt a múzsánk, akár a hortobágyi miatt főzünk pörköltöt egyáltalán: legyen az alap egy tisztességesen elkészített pörkölt, és innen már nyert ügyünk van.

A hortobágyi húsos palacsinta a nem túl dicsőséges ’50-es években készült állami megrendelésre, és az országimázs-építő étel igencsak jól sikerült, sokunknak ma is az egyik legnagyobb kedvence.

A borjúpörkölt alapú új fogás valójában nem volt előzmények nélküli. Paprikás csirkével töltött, tejfölös sós palacsinta receptet már az 1930-as évek elején megjelent Ínyesmester szakácskönyvében is találunk, de a ma ismert hortobágyi palacsinta az 1958-as brüsszeli világkiállításra készült.

A két világháború között megjelent könyvből érdekességként három húsos palacsinta receptet is hoztunk. Magyar Elek a Pesti Naplóban vitte gasztronómiai rovatát, a napilap hasábjain oldalnyi terjedelmű írásai jelentek meg Fejezetek az ínyesmesterség köréből címmel. A Paprikás csirkés palacsinta és a Húsos palacsinta is egyértelműen a mai hortobágyi palacsinta elődjének hat, a Rakott húsos torta pedig egy húsimádó őrület a XX. század első feléből.

Elegáns tálalásban otthon: hortobágyi húsos palacsinta / Fotó: Nemes Nóra Dacota, Nosalty Ételfotó

Paprikás csirkés palacsinta
Sós palacsintát laskára (kisujjszéles metéltre) vágunk, azután a tejfölös paprikás csirke húsát csontjáról leszedve, apróra vagdaljuk és a palacsintával összekeverve, a sütőben újra megmelegítjük. Csirke helyett borjúhúst is lehet használni és a fődolog az, hogy tejfeles leve legyen.

Húsos palacsinta
Rendes pörköltet készítünk borjú- vagy sovány sertéshúsból. Mikor kész, a húst kiszedjük a léből, megdaráljuk, kevés tejföllel és megfelelő mennyiségű pörkölt lével összekeverjük. Cukor nélkül ké­szült palacsintákat megtöltünk ezzel a keverékkel, összesodorjuk őket és tűzálló edényben 10—12 percig a sütőben sütjük.

Rakott (réteges) húsostorta
Palacsintát készítünk a rendes módon, de cukor nélkül s valamivel több sóval, mint máskor. Kerek hússütőbe rakunk egy réteg (3-4 darab) palacsintát, erre egy réteg vagdalt sonkát, vagy párolt sertés- vagy borjú- (vagy keverve mind a kettő) vagdalékot. Majd megint palacsinta s megint hús következik, egészen addig, míg 8-10 cm magas lesz a torta. Felül palacsinta legyen. Tetejére apróra tördelt vajat teszünk, leöntjük tejföllel, megsütjük a sütőben, aztán torta módjára szeletekre vágva tálaljuk.

Részlet Magyar Elek: Ínyesmester szakácskönyvéből (1932)

Egy lenézett kedvenc a Kádár-kori vendéglők étlapjairól

A hortobágyi palacsintát sok igazságtalanság érte az elmúlt évtizedekben. Az éttermekben, kisvendéglőkben bevett szokás szerint némi homály fedte a hozzávalók eredetét. Jobb esetben maradék, de friss pörköltből, rosszabb esetben kevésbé friss pörköltből „újították fel”.

Hírhedt fogássá azonban amiatt vált, hogy többféle olyan maradékból kutyulták össze, aminek nem sok köze volt egy jó borjú- vagy csirkepörkölthöz. Az összeöntött maradékokat erősen felfűszerezték és felfőzték „hortobágyi-tölteléknek”, a vastag sós palacsinta pedig jótékonyan elfedte a gyakran le is darált, szaftos húsos belsőt.

Hivatalosan előétel, de főételnek is remek / Fotó: Nemes Nóra Dacota, Nosalty Ételfotó

Ha ez eddig nem volna kellőképp taszító, a bevett vendéglátós módszer szerint az összképet tovább rontotta a bántóan sok lisztet felszívó habarás- Ettől nehézkes és lisztízű lett az ideális esetben selymes, paprikás mártás. Végül, de nem utolsósorban a palacsintával is könnyen tudnak spórolni-csalni a vendéglősök. A frissen sütött palacsinta össze sem vethető a száradó szélű, állott palacsintával, amely ráadásul fokozottan romlékony étel. Nem vitás, hogy

tisztességes vendéglős nélkül nincsen jó hortobágyi húsos palacsinta.

A kellemetlen tapasztalatok miatt sokan egy életre megutálták ezt az igazán finom fogást, amelynek javában zajlik a rehabilitációja.

A legjobb éttermek séfjei kísérletezni kezdtek a retró recepttel, és olyan helyeken került étlapra, mint a Széll Tamás–Szulló Szabina vezette Stand25-ben, a városligeti Robinson Étteremben Kugyela Dávid séftől, a zuglói Szaletlyben „hortobágyi rétesként” Bernát Dánieltől vagy Debrecen kiváló éttermében, az IKON-ban Thür Ádám séf tolmácsolásában.

Nem a hortobágyi palacsinta hibája, hogy évtizedeken át maradékmentésre használták – és nem a jó értelemben. Készítsünk egy jó pörköltöt, süssünk hozzá frissen vastagabb, sós palacsintát, és adjuk meg a módját ennek a „modern betyáros” ételnek!

Hortobágyi húsos palacsinta recept

Az eredeti recept borjúval készült, manapság pedig az egyszerűség kedvéért sokan csirkemellből főzik a hortobágyit. Ha szeretnénk igazán finom pörköltalapot, csontos-bőrös csirkecombokból főzzük! A kifővő kollagén remek állagot, tartást ad neki, az ízekről nem is beszélve. Egy kis plusz feladat lefejtegetni a csontokról a húst, de ez már gyerekjáték lesz, a puhára főtt hús szinte leomlik a csontról.

nlc. tipp

Vigyázzunk, hogy porcok ne kerüljenek a húsos töltelékbe! Ezt a legtöbben nem szeretik.

Csirkecombból világbajnok / Fotó: Nemes Nóra Dacota, Nosalty Ételfotó

A pörköltalaphoz:

A mártáshoz:

A palacsintákhoz:

A tálaláshoz:

Az étel lelke a mártás / Fotó: Nemes Nóra Dacota, Nosalty Ételfotó

Elkészítése:

Exit mobile version