Így csempéssz több halat az étrendedbe! 5 remek halkrém a hétköznapokra a heringtől a tőkehalmájig

Haranghy Orsi | 2024. Május 09.
A halászlé, a harcsapaprikás és a rántott hal bevett nyári és ünnepi ételek, de nem a mindennapjaink eledelei. Ha nincs kedvünk a halat hosszasan előkészíteni, főzni vagy sütögetni, halkonzervekből is egyszerű és jó ízű hétköznapi ételeket készíthetünk. Négy halkrém- és egy kagylós recepttel tesszük le a voksunkat a halfogyasztás mellett!

Hiába a halfogyasztást ösztönző kampányok, még mindig kevés halat eszik a magyar. Jelenleg az egy főre eső éves halfogyasztás Magyarországon 6,52 kiló. Döbbenetes adat, hogy Portugáliában közel 10-szer ennyi halfogyasztás jut egy főre. Egy spanyol lakos átlagosan közel 7-szer annyi halat fogyaszt, mint egy magyar – Olaszországban egy főre közel 5-ször akkora mennyiség jut, mint nálunk. A tengerrel szintén nem rendelkező Ausztriában több mint kétszer annyi halat fogyaszt (átlagosan) egy lakos, mint Magyarországon. Ugyanígy Szlovákiában és Csehországban, ahol 70%-kal több halat eszik egy ember, mint nálunk.

Frissen fogott halat enni élmény, de meglehetősen nehezített a pálya itt, a Kárpát-medencében. Pisztrángéttermek és vízparti csárdák kínálnak efféle lehetőséget, de a frissen fogott hal fogyasztása inkább afféle kuriózumnak számít itthon. Tenger híján is lehet ma már friss tengeri halat beszerezni – ez nem olcsó mulatság. A mélyhűtött halak jelentenek még opciót, továbbá a halkonzervek. Ez utóbbiak óriási előnye, hogy nem (feltétlenül) kell sütni-főzni őket, és remek saláták és kenhető krémek készülhetnek belőlük. Most négy halkrém és egy kagylós finomság következik, amelyek elsőre talán kicsit szokatlanok a magyar ízvilághoz szokott étkező számára, de egyik jobb, mint a másik!

Mennyibe kerülnek a halkonzervek?

A jó minőségű, egész darabokból álló (nem resztli) tonhalkonzervek kilogrammja ma már 8000-11.000 forintért kapható. Az alábbi halak olcsóbban beszerezhetők, mint a legjobb tonhalak.

Ecetes pácolt hering: 3500-5500 Ft/kg
Szardínia: 4300-12.500 Ft/kg
Makréla: 5200-11.000 Ft/kg
Tőkehalmáj: 8000-11.000 Ft/kg
Kagyló: 5000-18.000 Ft/kg

Lengyel hering recept

Sledzie W Smietanie, vagyis „hering krémben” a becsületes neve ennek a lengyel ételnek. Ha megpróbálkoznánk kiejteni, fonetikusan leírva így hangzik: szledzsi vú zmitánnye. Mi nevezzük csak tejfölös heringnek. Észak-Németországban és a Benelux-államokban járva is találkozhatunk ezzel az egyszerű halétellel, ami street foodként is jól működik, állóbüfékben is gyakran kínált étel.

Alapja az ecetes pácolt hering, ami itthon ruszli néven is ismert. Aki kedveli ezt a halat, magában vagy kenyérrel is szokta enni. A feszes, tiszta halhús kiváló alapanyag ehhez az egyszerű, igazán északias stílusú salátához, amit kenyérrel is ehetünk, és főtt krumpli mellé is jól illik.

Az egyik kedvenc heringből / Fotó: Sebalos, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Citromos-olívás szardíniakrém recept

Az egyik legismertebb halkonzerv itthon, általában natúr, paradicsomos és citromos ízekben is elérhető. Nem összekeverendő a szardellával, ami apróbb és erősebb ízű, természetes ízfokozó. (A klasszikus Cézár-saláta egyik alapanyaga például a szardella.) A szardínia nagyobb méretű, jellegzetes ízű hal. A karakteres ízhez jól passzol a szintén erőteljes ízű fekete vagy lila olívabogyó, a citrom savai remekül frissítik az ízét, a vajtól meg finoman telt, krémes lesz a szardíniánk.

Egy összetéveszthetetlen, karakteres ízű krém, ha olívabogyóval kevered össze a halat / Fotó: Westend61, Getty Images

Hozzávalók:

nlc. tipp:

A krémbe önthetjük a konzervek olaját is, amennyiben nem a vacak növényi olajas konzervet vesszük, hanem olívaolajasat. Ha csak növényi olaj van feltüntetve a csomagoláson, inkább adjunk a krémhez olívaolajat.

Elkészítése:

Füstöltmakréla-krém recept

A makréla kiváló húsú hal, ennek megfelelően meg is kérik az árát. A tonhalat zsíros húsú halnak tartjuk, nos, a makréla legalább kétszer annyi zsírt tartalmaz, mint a tonhal. Részben ennek köszönhetően is nagyon kellemes, finom, sokoldalú alapanyag. Megvásárolhatjuk légmentes csomagolásban szárazon és konzervben is. Kaphatók mustáros és provanszi fűszeres makrélakonzervek is, ezekből is igazán finom az alábbi füstöltmakréla-krém. A paradicsomos szószos nem illik ehhez a recepthez.

Igazi ínyencség, ha halat kívánsz: makrélakrém / Fotó: Zoryana Ivchenko, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Tőkehalmájkrém recept

Igazán különleges alapanyag a tőkehalmáj. Jellegzetes, erős illata (szaga) van, és az íze is igen karakteres hasonlóan az állati belsőségekhez. Tipikusan olyan hozzávaló, amit ha szeretünk, nagyon szeretünk; ha nem szeretjük, egyenesen taszító lehet. A-, D-vitaminban és Omega-3 olajban gazdag, igazi superfood. Egyben is falatozhatjuk, de érdemes kipróbálni krémként is! Májkrém-rajongóknak különösen ajánlott.

Több, mint halkrém: tőkehalmájkrém. A képen a tőkehalmáj látható / Fotó: jirkaejc, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Krémes fehérboros kagyló recept

A kagyló már a tenger gyümölcseihez sorolandó, és igen megosztó alapanyag. A kagylókedvelők imádják a ruganyos, puha falatokat – ez esetben szálkával, csonttal sincsen dolgunk. Konzerves vagy üveges kiszerelésben beszerezve főzni sem kell, csak arra ügyeljünk az alábbi recept elkészítésekor, hogy natúr ízesítésűt vegyünk.

Ha nem szereted a halat, még az is lehet, hogy a kagyló ízleni fog! / Fotó: Mladenovic, Getty Images

Hozzávalók:

Elkészítése:

Exit mobile version