Pásztortarhonya. Azt gondolnánk, hogy ennél magyarabb magyar étel nincs is. Egyenesen a pusztáról, bográcsból, pásztoroktól, alföldi füstölt szalonnából, parasztkolbászból. Bár ez is így igaz, maga a tarhonya valójában perzsa eredetű étel, és török közvetítéssel érkezett hozzánk. Épp úgy a Közel-Keletről, akár a másik igazán magunkénak hitt étel, a töltött káposzta.
A tarhonya őse, a tarchana bár perzsa eredetű, ebben a formájában oszmán-török szó. Persze ez nem a mai kis apró, kerek tésztaféle, ami a gyártósorról ugyanabban a méretben kerül ki ezrével. Habár ma már kevesen állnának neki, hogy valóban kézzel készítsék, ma is kapható kézi és gépi tarhonya. Vagyis vásárolhatunk is házias tarhonyát, ami girbe-gurba, szabálytalan. Ezt dörzstarhonyának is nevezik.
Akárhogy is döntsünk, a pásztortarhonya lényege, hogy igazán laktató és szaftos – amolyan igazi magyar egytálétel. Egy szakácsot is megkérdeztük róla, aki azt mondta, hogy ő egy szalonnás lecsóalapon indítja, és ehhez adja hozzá a krumplit és a tarhonyát, és végül egy jó nagy szelet pecsenyehússal tálalja. Nem ám valami szolid karajjal. Egy jó zsíros tarjával!
Azt már mindenki döntse el maga, hogy a pásztortarhonya önmagában egy teljes étel, vagy igényel-e szelet húst is rá, de az biztos, hogy úgy lesz teljes, ha tálaláskor kerül egy kis tejföl a tetejére, és jó hazai savanyúság kíséri.
Pásztortarhonya recept
Egyértelmű, hogy ehhez a recepthez nem szükséges zsiradék. Sem olaj, sem állati zsír. A füstölt szalonna és a lángolt kolbász meg fogja tenni a magáét!
Hozzávalók:
- 20 dkg lángolt kolbász (vagy bármilyen ízletes, nem szárazkolbász)
- 8 dkg füstölt szalonna
- 30 dkg tarhonya
- 3 nagy szem krumpli
- 1 nagy fej vöröshagyma
- 4 gerezd fokhagyma
- 2 nagy vagy 3 közepes paradicsom
- 2 szem tv-paprika
- 1 púpozott teáskanál őrölt fűszerpaprika
- 1 hegyes erős paprika
- Só, őrölt feketebors ízlés szerint
- Tálaláskor egy-két teáskanál tejföl
- Savanyúság ízlés szerint
Elkészítése:
- Hámozzuk meg a krumplikat, és vágjuk fel kb. 3×3 centis kockákra – vagy ahogyan szeretjük. Egyelőre tegyük vízbe, hogy ne barnuljon be.
- Tisztítsuk meg a vöröshagymát és a fokhagyma-gerezdeket, és a paradicsommal és paprikával együtt vágjuk fel apróra.
- A kolbászt vágjuk fel általunk kedvelt vastagságú karikákra.
- Apró kockára vágjuk a füstölt szalonnát, és közepes lángon hevíteni kezdjük.
- Dobjuk rá a karikákra vágott kolbászt is.
- Ha már átforrósodott, majd zsírjára sült, dobjuk rá az aprított vöröshagymát, majd kicsit később a fokhagymát és a paprikát. Legvégül a paradicsomot is.
- Öntsük a lecsós alapra a tarhonyát, és először kezdjük pirítani, közepes-nagy lángon, folyamatos kevergetés mellett.
- Ha átpirítottuk, egy kicsit húzzuk le a tűzről, és adjuk hozzá az őrölt fűszerpaprikát, és jól keverjük át, de ne a tűzön, hogy ne égjen és keseredjen meg.
- Ezután tegyük vissza a tűzre úgy, hogy felöntjük jó fél liter vízzel, és nagy lángra kapcsoljuk.
- Ekkor jöhet bele a feldarabolt krumpli, és kezdjük forralni. Megfőzzük a krumplit és a tarhonyát együtt a kolbászos-szalonnás lecsós alappal, de amikor elfő a víz, kis lángra vesszük.
- Fél decinként annyi vízzel pótoljuk, hogy szaftos legyen, de ne levesként főzzük.
- Amikor egy szaftos egytálétel kaptunk, lehúzzuk a tűzről, és fedő alatt állni hagyjuk, hogy egy kicsit tovább puhuljon, és összeérjenek az ízek.