Ezért ne tegyél csillagszórókat a karácsonyfára!

F.C. | 2024. November 27.
Akármennyire csábító, inkább csak a kezedben fogd! Elmondjuk, miért.

December elsején, vasárnap gyújtjuk meg az első gyertyát az adventi koszorún. Egyre több helyen felkerülnek a karácsonyi fények is. Az év ezen időszakában naponta átlagosan 24 otthonban csapnak fel a lángok, azaz óránként keletkezik egy lakástűz. Annak érdekében, hogy az adventi ünnepkör ne végződjön tragédiával, előzzük meg a lakástüzeket! 

Évente 50-60 tűzesetet az adventi koszorú okoz. “Ha nincs a gyertyák alatt fém alátét, akkor – amint leég a gyertya -, meggyullad a koszorú is. És ha nem észleljük időben a tüzet, a lángok a bútorokra, majd a szobára is átterjednek” – figyelmeztet Mukics Dániel tűzoltó alezredes, a BM Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

A karácsonyfának szánt fenyőket jóval a megvásárlás előtt kivágják, így a fűtött lakásban hamar kiszáradnak. Egy kiszáradt fenyő olyan jól ég, hogy ha egy ponton meggyullad, néhány másodperc és az egész fa, nem sokkal később pedig a környezete is lángokban áll. Mukics Dániel szerint késleltetni tudjuk a fenyő kiszáradását azzal, ha díszítésig egy vödör vízben tároljuk, illetve vannak olyan fenyőtalpak is, amelyekben vízben áll a fenyő.

Ne használjunk silány minőségű, hibás, piacon, vagy aluljáróban vásárolt fényfüzéreket, égősorokat, karácsonyi díszkivilágítást. Amelyik terméken van CE jelölés, az megfelel az uniós biztonsági előírásoknak, és tűzvédelmi szempontból is biztonságosabb.

A csillagszórók 1000 és 1600 Celsius fok közötti hőmérséklettel égnek, ezért ne tegyünk csillagszórókat a karácsonyfára! Egyszerre mindig csak egy csillagszórót gyújtsunk meg! A legbiztonságosabb, ha kültéren használjuk őket. 

A leégett, de még forró csillagszóró maradványát nem szabad egyből a kukába dobni, előtte mártsuk vízbe.

Kiemelt fotó: illusztráció, iStock

Ez is érdekelhet Megnézem
Exit mobile version