Romániában 1996-ban hoztak törvényt az épülő lakások minimális hasznos területéről. Eszerint egy garzonlakás hasznos területe legkevesebb 37 négyzetméter kell hogy legyen, míg kétszobás lakásoknál 52, háromszobásoknál 66, négyszobásoknál pedig 87 négyzetméter a minimális méret – írja a Maszol.
A román KSH adatai azt mutatják, hogy a legnagyobb lakások 2010-ben épültek, 76,61 négyzetméteres lakható területtel, viszont azóta folyamatosan csökken az új építésű ingatlanok hasznos területe, 2016-ban átlagosan már csak 66,43 négyzetméter volt.
Az ingatlanfejlesztők ezzel az egyszerű trükkel próbálják meg maximalizálni a nyereségüket, egyre kisebb lakásokat építenek. Kolozsvárott akad olyan új építésű ház, ahol aztán 31 négyzetméteres garzont is kínálnak eladásra, amelynek lakófelülete 17 százalékkal kisebb a törvényes minimumnál.
Erdélyben akad olyan épülő tömbház is, ahol egyetlen lakás sem felel meg a törvényi előírásnak: Szászfenesen a kétszobások hasznos területe ugyanis 43,5 és 50 négyzetméter között változik, de van 63 négyzetméteres háromszobás is.
A kis lakások úgy kerülhetnek mégis piacra annak ellenére, hogy nem teljesítik a törvényi előírásokat, hogy egyesek másként értelmezik a törvényt. Bukarest volt főépítésze szerint a szabályokat csak a közpénzből épített lakás esetén kellene betartatni, az ingatlanfejlesztők úgy építenek, ahogy akarnak. Ha valaki ilyen körülmények között akar lakni, megteheti.