Gyakoriság
A legtöbben úgy gondolják, a gyepnek az a legjobb, ha minél több vizet kap, valójában azonban ez nem igaz. A füvet is túl lehet ugyanis öntözni, ezzel pedig bizony inkább ártunk neki. Hogy milyen gyakorisággal öntözzünk, az nagyban függ a talajtól: az agyagos talajokat hetente egyszer, a homokosat 3 naponként érdemes öntözni a nyári időszakban. Ha azt veszed észre, hogy a fű között gomba nő, az annak a jele, hogy túlöntözöd a gyepet. A frissen vetett füvet viszont gyakran kell locsolni: az első két hétben naponta 15 percig, hőségben napjában kétszer is.
Hogy az öntözés menyi ideig tartson, azt is a talaj típusa határozza meg. A nedvességnek 15 centiméteres mélységbe kell lejutnia ahhoz, hogy a pázsit egészséges maradjon. Azt, hogy milyen mélyre jutott el a víz, a legegyszerűbben egy hosszú csavarhúzó segítségével ellenőrizheted: öntözés után szúrd bele a földbe a csavarhúzót, és ha ez könnyen megy, a nedvesség kellő mélységbe jutott, azonban ha megakad, nehéz beszúrni, akkor a talaj még túl száraz.
Időzítés
A legideálisabb napszak a gyep öntözésére a reggel, legfeljebb 10 óráig bezárólag. Ilyenkor alacsonyabbak a hőmérsékletek, talán szellő is fújdogál. A reggeli öntözés egész napra hűti a gyepet, ami kánikula idején különösen fontos. Abban az esetben viszont, ha semmiképp sem tudod megoldani, hogy reggel locsolj, a másik alkalmas napszak a késő délután, de még 18 óra előtt. Az esti öntözés ugyanis megintcsak nem tesz jót a pázsitnak, ugyanis egész éjszaka nedves marad és hajlamosabb lesz a betegségekre, gombásodásra.
Locsoló
A megfelelő locsoló megválasztása is lényeges. Ha frissen vetett, vagy újonnan hajtott gyeped van, azt lengőfejes locsolóval érdemes öntözni, ez ugyanis gyengédebben juttatja el a vizet a fűmagokhoz, illetve a fiatal pázsithoz. Ha viszont a fű már megerősödött, a pulzáló vagy forgó locsoló a jó választás, mely vízszintesen, nagy sebességgel lövi ki a vizet, ami így kevésbé érzékeny a szélre és a párolgásra.
Szeretsz kertészkedni?
- Unod a muskátlit? Ültess léggömbvirágot!
- Kezdő konyhakertészek, vessetek zöldborsót!
- 5 ok, amiért érdemes levendulát ültetni a kertbe