A fokföldi ibolya és a korallvirág két nagyon kedvező áron és sok helyen beszerezhető, igen bájos szobanövény. Talán neked is van otthon belülök egy-két tő, és nyilván örülnél, ha újra ki is virágoznának. Elmondjuk, mit kell tenned ennek érdekében.
Fokföldi ibolya
A fokföldi ibolya neve nem kimondottan találó, ugyanis nem Fokföldön, hanem a kelet-afrikai Uzambara-hegységben őshonos, az ibolyához pedig rendszertanilag nincs igazán köze.
- Levegős, humuszos talajban érzi magát a legjobban.
- Szereti egyenletes, 18-24 fokos hőmérsékletet. 13 fok alatt elpusztul.
- Bár fényigényes növény, tűző napon mégsem szabad tartani, az ugyanis tönkreteszi a leveleit. Ahhoz azonban, hogy virágozni kezdjen, naponta legalább 6-8 óra fényre van szüksége.
- Locsolni kizárólag alulról szabad, ugyanis ha a leveleit áztatod el, azok jó eséllyel foltosodni kezdenek, majd elrohadnak. Az öntözővíz lehetőleg ne legyen hideg, inkább olyan 20 fok körüli. Nem kell agyonlocsolni, sőt, ami vizet nem szívott fel a locsoláskor, illetve az azt követő negyed órán belül, azt érdemes kiönteni a tálból vagy a kaspóból.
- A felsorolt feltételek mellett jó esély van arra, hogy újra és újra kivirágzik. Ha biztosra akarsz menni, havonta egyszer virágzó növényeknek való tápoldatot is adj neki, ezzel beindíthatod a virágzást, illetve meghosszabbíthatod annak időtartamát.
A klasszikus lila fokföldi ibolya (Fotó: Getty Images)
Fényigényes növény (Fotó: Getty Images)
A hideget nem bírja (Fotó: Getty Images)
Mindig alulról locsold! (Fotó: Getty Images)
Bájos és dekoratív (Fotó: Getty Images)
Korallvirág
A korallvirágnak összesen 155 fajtája van. Az “alap” korallvirág 4 szirmú, ám telt virágzatú verziói is léteznek. Színben szintén igen változatos: a leggyakoribb a piros virágzat, de létezik belőle rózsaszín, fehér, vajszínű, illetve citrom- és narancssárga is. Tartható szobanövényként, de nyáron ki lehet tenni a balkonra vagy a kertbe is.
- A talajára nem különösebben kényes, de ha kedvezni akarsz neki, fele rész kaktuszföld, fele rész virágföld keverékébe ülteted.
- 10 fok felett szinte bármilyen hőmérsékletet elvisel, de 20 fok körül érzi magát a legeslegjobban.
- Öntözni hetente egyszer elég, mivel a leveleiben tárol kellő mennyiségű a vizet. A földjét két locsolás között mindig hagyni kell kiszáradni, a túlöntözést nem viseli el.
- Árnyékosabb helyeken is életben marad, de a virágzáshoz közvetlen napfényre is szüksége van. Ugyanakkor ahhoz, hogy beinduljon a virágzása, másfél-két hónapon át naponta 12-14 órát sötétben kell töltenie.
Korallvirág (Fotó: Getty Images)
Számos színváltozata látezik (Fotó: Getty Images)
Telt virágzat (Fotó: Getty Images)
Szobanövényként és a szabadban is tartható (Fotó: Getty Images)
A virágzáshoz sötétségre is szüksége van (Fotó: Getty Images)
Még több szobanövény
- Szobanövények, melyekkel megmérgezheted a háziállatodat
- 10 szobanövény, ami tökéletes mikroklímát teremt a lakásban
- Mutatjuk, hogy élheti túl az orchidea, hogy hozzád került