Az előrejelzések már a pandémia előtt is azt mutatták, hogy a demenciás esetek száma növekedni fog az elkövetkezendő években, de – figyelmeztet az Alzheimer’s Disease International (ADI) – a koronavírus-járvány hosszú távon jelentősen megnövelheti a betegek számát.
Dr. Alireza Atri kognitív neurológus, a száz szakmai szervezetet tömörítő ADI tudományos tanácsadó testületének elnöke elmondta, a koronavírus okozta betegség roncsolhatja az agyban lévő mikroereket, rossz hatással van a immunrendszerre, gyulladást okozhat a szerveztben, mindez „könnyebb hozzáférést biztosíthat olyan dolgoknak, amelyek károsíthatják az agyat”, ezáltal a neurológiai rendellenességek – például a demencia – tünetei korábban jelentkezhetnek, és részben ez vezet majd hosszú távon a számok növekedéséhez.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint világszerte mintegy 50 millió ember szenved demenciában, és egyes becslések szerint 2030-ra 78 millióan lehetnek majd. A koronavírus-járvány rövid távon ugyan csökkenti a demens betegek számát, ugyanis az idősek nagyobb eséllyel esnek áldozatul a vírus szövődményeinek, de – ahogyan az ADI szakemberei is jelezték – hosszú távon azonban épp az ellenkezője lehet igaz.
(via Telex)
Kapcsolódó cikkek:
- Újabb dologról derült ki, hogy növeli a demencia kockázatát
- Szívszorító fotósorozat egy demens anya leépüléséről
- A nyálból korán felismerhető a demencia