Némi tudatossággal és új szokások kialakításával sokat tehetünk a pazarlás, a környezetünk kizsákmányolása ellen. Az alacsonyabb környezeti terhelést jelentő étrend az ökológiai lábnyom csökkentésének egy elég hatékony módja.
Főleg, hogy az élelmiszerek egy átlagos európai ember ökológiai lábnyomának mintegy felét teszik ki.
Kezdjük tehát a környezettudatosságot a konyhánkban és az étkezésünkkel. A Konyhakiállításon, a Miele Magyarország villámkurzusán Iklódi Dóra food stylist nemcsak díszíteni tanított minket, hanem azt is elmondta, hogy a fenntartható konyha egyik fő alapelve, hogy mindent felhasználunk, nincsen konyhai maradék.
Dóra 5 tippje a konyhai hulladék csökkentéséhez:
1. Ne dobd ki a zöldségek levelét! Karalábé- vagy reteklevélből például remek pesztó
készülhet.
2. A zöldségek pucolásánál keletkező maradék felhasználásából, pl. a lehámozott répa
vagy krumpli héjából főzz zöldség alaplevet.
3. A megmaradt kiflit, kenyeret szárítsd ki és daráld le – voilá, kész is a házi
zsemlemorzsa.
4. A megmaradt citrommal ragyogóvá varázsolhatod a konyhát, gondolj csak a citromlé
vízkőoldó hatására.
5. A kávézaccot keverd a virágföldhöz ültetésnél és gyönyörködj a burjánzó
növényeidben.
Használj lokális és szezonális alapanyagokat!
A fenntartható étkezés másik fő alapelve, hogy szezonalitásra törekszünk: azokból az alapanyagokból készítünk ételt, amiknek éppen idénye van, elérhetők lokálisan – legjobb, ha a helyi piacokon, kistermelőktől szerezzük be. Egyszerű alapanyagokból egy kis kreativitással és a megfelelő konyhai berendezésekkel különleges ételeket készíthetünk.
Tervezz előre!
Némi átgondolással rengeteg élelmiszer-hulladékot spórolhatunk meg, és nem csak a konyhánkban.
- Tervezzük meg előre a heti menüt és a vásárlást, így csak a szükséges mennyiséget vesszük meg. Keressünk recepteket, amelyben egy másik étel maradéka felhasználható alapanyagként, valamint olyanokat, amelyek lefagyaszthatóak!
- Ha étteremben eszünk, csomagoltassuk be a maradékot!
- Ha mégis marad kidobásra váró élelmiszer, és van rá lehetőség: komposztáljunk.
- Vásárláskor válasszuk a kevésbé tökéletes formájú zöldségeket, mivel azok többnyire megmaradnak!
- Keressük a közeli lejáratú termékeket, ha tudjuk, hogy biztosan elfogyasztjuk őket – ezek gyakran leértékelt áruként várnak bennünket a polcokon, ami még kedvezőbb a pénztárcánknak is.
Egyél kevesebb húst, tejterméket!
Már az is nagy előrelépés, ha mérsékeljük a vörös húsok (különösen a marhahús és a bárányhús), valamint a sajtok fogyasztását. Helyette együnk inkább csirkét, tojást vagy halat, emellett pedig növeljük a zöldségek, a gyümölcsök, az olajos magvak és a gabonafélék arányát az étrendünkben. Ezek a változások nem csak a környezetre, hanem szervezetünkre is kedvező hatással lesznek. (Természetesen nem árt dietetikussal konzultálni, miket együnk, ha továbbra is szeretnénk biztosítani a vörös húsokban található tápanyagokat a szervezetünknek!)
Gombás-kolbászos frittata
Szezonális zöldségekből, helyi termelőtől vásárolt hússal is lehet izgalmas ételeket főzni. Ilyen például ez a remek vendégváró gombás-kolbászos frittata.
Hozzávalók 12 adagra:
- 10 db tojás
- 150 g kolbász
- 150 g csiperkegomba
- só, bors
- petrezselyem
- olaj a forma kikenéséhez
Így készítsd el: A kolbászt felkarikázzuk, a gombát megtisztítjuk és felszeleteljük. A tojásokat habosra verjük a sóval, borssal, belekeverjük a finomra vágott petrezselymet is. A muffin formákat vékonyan kiolajozzuk. Elosztjuk a formákban a kolbászt és gombát, majd ráöntjük a tojást. 200 fokra előmelegített sütőben 5-10 perc alatt megsütjük.
#Food design tipp: aki szereti a csípőset, az nyugodtan tegyen a frittata tetejére egy kis szálas chilit vagy chilipelyhet. Ezek a fűszerek nem viszik el az étel túlzottan, hiszen a chili csípősségét adó magot nem tartalmazzák. Csupán egy kis extra rafinériát adnak, ami pikánssá teszi az ételt.
Ha pedig arra vagy kíváncsi, mivel tudod feldobni az ételt, arra is találsz tippeket, itt.
(Via)