A hagyomány szerint a télűző farsangi időszak utáni első szerdát nevezzük hamvazószerdának, amely a karácsony, a vízkereszt, a húsvét és pünkösd mellett szintén jeles egyházi ünnepnek számít. Hamvazószerda a megtisztulás napja, hiszen ekkor kezdődik a húsvét előtti 40 napos böjti időszaka.
1. Miért hamvazószerda?
Az ünnepnap furcsa elnevezése egy ősi szokásra vezethető vissza. Őseink bűneik megbánása jeleként és vezeklésként hamut szórtak a fejükre. A különleges szertartást az egyház a 11. század végén vette át és hamvazkodásnak nevezte.
A katolikus gyülekezetek hamvazószerdai megemlékezésein a szertartást évről évre elvégzik. Szentelt hamuval az atya keresztet rajzol a hívő homlokára, miközben az “Ember, emlékezz rá, hogy porból vagy és porrá leszel” szöveget mondja.
2. Mit jelképez hamvazószerda hamuja?
A templomokban természetesen nem közönséges hamut használnak hamvazószerdán. Az előző évben elégetett barkák hamuját szentelik föl, és ezt az egyházi tevékenységet nevezik hamvazásnak. A hamuval hintés ősi szertartás, a bűnbánatot jelképezi, hiszen a hamu előretekintés az elmúlás és a halál felé vezető úton.
3. Mikorra esik 2016-ban hamvazószerda?
Mivel hamvazószerda a húsvéti ünnepkörhöz kapcsolódik, és a húsvét mozgóünnep, ezért hamvazószerda is minden évben más napra esik. A húsvét időpontját a telihold állásából számítják, hamvazószerda pedig mindenkor a húsvétot megelőző 40. nap. Ahogyan már szó esett, ezen a napon kezdődik a negyvennapos böjt.
2016-ban hamvazószerda rendkívül korai napra, február 10-re esik. Ez a lehető legkorábbi dátum, és bizony előfordulhat, hogy a hagyományt felrúgva hamvazószerdára előbb kerül sor, mint farsangi ünneplésekre.
Olvass még hamvazószerda témában az NLCafén
- Hamvazószerda: így állj neki a 40 napos böjtnek
- Olvastad már Ethan Hawke Hamvazószerda című regényét?
- Így ünnepli a világ hamvazószerdán a böjt kezdetét
- Hamvazószerdán kezdődő böjt használható fogyásra? Kérdezd mások tapasztalatait