2017. október 29-én hajnali 3 órakor vissza kell állítani az órákat, bár a legtöbb időjelző ezt úgyis megteszi magától is, hajnali 2 órára. Ilyenkor térünk vissza a télinek mondott, de igazából a csillagászatilag normális időszámításhoz. A lényeg pedig, hogy az elmúlt fél évhez képest egy órával később kell felébrednünk. Óraátállításra felkészülni!
Óraátállítás ősszel
Magyarországon 1980-ban vezették be a téli- és a nyári időszámítási rendszert, a többi országhoz hasonlóan energiatakarékossági szempontok alapján. A nappalokat egészen egyszerűen így igazították hozzá az emberek napirendjéhez. Mostanra pedig, igazodva az uniós rendszerhez és a közlekedés nemzetközi menetrendjéhez, minden tagállamban október utolsó vasárnapján van őszi óraátállítás a téli időszámításra.
Vita az óraátállításról
Manapság, a megváltozott fogyasztási szokások következtében, a nyári időszámítás energiatakarékossága nem ennyire egyértelmű. Hiszen az állandóan ébren lévő nagyvárosok éjjel is nagyon sok energiát fogyasztanak, míg nyáron a légkondicionáló berendezések pörögnek ezerrel. Ráadásul statisztikák mutatják, hogy az óraátállítás miatt megbolydult bioritmusunk következtében megnövekedik a közúti balesetek száma az átállítás utáni napokban.
Ahol nincs óraátállítás
Az oroszok megszenvedtek azért, hogy ma már ne kelljen az órát évente kétszer tekergetni. 1981-ben vezették be náluk a nyári-téli időszámítást, amelyet aztán 2011-ben csak nyárira cseréltek le. Az egész éves nyári menetrend viszont annyira megviselte az oroszokat, hogy teljesen kimerültek, fáradékonyak és kevésbé hatékonyak lettek. Igaz volt ez az orosz állatállományra is: a tehenek jóval kevesebb tejet adtak. 2014. őszén végül visszatértek a téli időszámításhoz, ami azóta is állandó, az óraátállítás nyűgei nélkül.