
Minden infó egy helyen az óraátállításról
A nyári időszámítás március utolsó vasárnapján kezdődik, és október utolsó vasárnapjáig tart. Az óraátállítás emiatt évente más-más dátumra esik, de az óraátállítás mindig vasárnap történik. Az óraátállítás greenwichi idő (UTC) szerint hajnali egy órakor történik. Hazánkban tehát márciusban hajnali két órakor előre, októberben a nyári időszámítás szerinti hajnali három órakor egy órával vissza kell állítani az órát.
Magyarországon 1980-tól létezik óraátállítás. Az éves árammegtakarítás 120 Gigawatt óra(Gwh), ami 30-40 ezer háztartás éves fogyasztása.
Óraátállítás előnyei: délután tovább van világos. Kevesebb áramot használnak a háztartások.
Óraátállítás hátrányai: rövid távon kedvezőtlen eü. hatások, átállításkor több a közlekedési baleset, őszi állításkor a MÁV vonatok egy órán át állnak. Az állatok teje csökken a fejés idejének megváltoztatása miatt.
Könnyebb az óraátállítás hatásaival megbirkózni, ha reggelente rövid futással vagy gyors sétával fokozzuk szervezetünk (agyunk) szerotonin-előállítását. Az erős mesterséges fény reggelente gyorsítja szervezetünk "belső órájának" igazodását.