Nem kezdett el befagyni a Jeges-tenger, a szokatlan jelenség pedig extrém időjárást okozhat az előttünk álló télen – írja a delmagyar.hu az Országos Meteorológiai Szolgálat hírére hivatkozva. Az aggasztó helyzetet a jégtakaróról pár napja közölték a tudósok. A klímakutatók arra figyelmeztetnek, hogy a viszonylagosan meleg időnek hosszan tartó hatásai is lehetnek, sőt, akár egyfajta dominóhatás is beindulhat.
Egy szakmai elemzés szerint 2020 szeptemberében az eddigi második legkisebb jégkiterjedést mérték az északi sarki óceánon, ráadásul egy hónappal később már rekord alacsony volt a jégborítottság, a visszafagyás teljesen más ütemben halad, mint korábban. Az elemzés szerint, ha az átlagnál tartósan 15-20 fokkal magasabb marad a sarkkörön túli levegő hőmérséklete, az gyengítheti a poláris futóáramlást, ez pedig többnyire extrémebb időjárási kilengésekhez vezethet.
A futóáramlat egy viszonylag keskeny csík a bolygó felső légkörében, ahol nagy sebességgel áramlik a légkör, azonban ha nem fagy be különböző időjárási anomáliák miatt a Jeges-tenger, az gyengíti a futóáramlat erejét – írják.
Emiatt a déli melegebb levegő északra, a hidegebb sarki levegő pedig délre törhet be, extrém hideget hozva Európába vagy Észak-Amerikába.
További cikkeink a klímaváltozás témakörében:
- Döbbenetes számok: közel három milliárd állat veszhetett oda az ausztrál erdőtüzekben
- Ne fogd csak a túlnépesedésre a klímaváltozást!
- Egyre kevesebb a víz a magyar folyókban