10 érdekesség, amit biztosan nem tudtál a Beatlesről

Rakita Vivien | 2022. Június 25.
Tudtad például, hogy minden évben június 25-én ünneplik a Beatles világnapját? Az esemény egyfajta szerelmeslevél minden idők legnagyobb hatású együttesének, mely alkalomból most elhoztunk neked 10 tényt, amit valószínűleg akkor sem ismertél a zenetörténelem egyik első fiúbandájáról, ha nagy rajongójuk vagy.

John Lennon hírhedt mondása szerint a Beatles „híresebb, mint Jézus”… Hát, az mondjuk biztos, hogy az angol együttest senkinek sem kell bemutatni. John Lennon, Paul McCartney, George Harrison, Ringo Starr mindenki által ismert nevek, és a mai napig fedezik fel maguknak őket a fiatalok, ezzel újabb és újabb rajongókat gyűjtve. Óriási hatásuk van tehát a világra, nemcsak a zenei hangzásuk, az öltözködési stílusuk, hanem az általuk vallott értékrend miatt is. Karrierük során a négy zenész azt az ideológiát közvetítette, hogy élhetnénk egy békés világban, aminek alapjai a szeretet és az igazságosság. Ezzel áll kapcsolatban a Beatles világnap is, amit nem véletlenül június 25-én ünnepelnek a rajongók.

Az ötletgazda, Faith Cohen 2009-ben indította útjára az eseményt az együttes iránti köszönetnyilvánítás céljából. Az időpont pedig azért pont ekkorra esik, mert pont 55 évvel ezelőtt, 1967-ben debütált a BBC Our World nevű műsorában a banda filozófiáját leginkább reprezentáló All You Need Is Love című szám. A közvetítést 26 országban, több mint 400 millióan nézték meg, a dal pedig azonnal a kollektív tudatalattink részévé vált. Van azonban néhány fun fact a Beatlesről, amik nem ennyire közismertek. A Beatles világnapot mi úgy ünnepeljük, hogy elhoztunk ebből néhányat.

Egy moziban laktak

Ahogy a legtöbb együttesnek, úgy a Beatlesnek is beletelt egy kis időbe, mire befutottak. Azt biztosan hallottad már, hogy a karrierjük elején, 1960 és 1962 között Hamburgban koncerteztek… De arról tudtál, hogy ez idő alatt egy moziban éltek? „Késő éjjel estünk ágyba, majd a mozivetítés hangjaira ébredtünk. Ezután megpróbáltunk a női mosdóba menni, ami a legtisztább volt az összes közül, csakhogy az öreg, kövér német nénik kituszkoltak minket” – mesélte egy interjúban John Lennon.

The Beatles a TVC londoni stúdiójában (Fotó: Mark and Colleen Hayward/Getty Images)

Nem Ringo dobolt minden számban

Ringo Starr bármennyire is a világ leghíresebb dobosa, mégsem az ő játékát lehet hallani minden felvételen. Olyannyira, hogy még a legelső slágeren sem ő dobolt: a Love Me Do felvételén Ringót áthelyezték a tamburinhoz, a dobverőt pedig Andy White vette kézbe. Ez azért történt, mert a producer, George Martin úgy gondolta, Starr túl hamar lép be a refrénekbe, így lecserélte őt White-tal.

Más ambíciók

Bár a Beatles lubickolt a zenei sikereikben, sőt, még a filmezés terén is kipróbálták magukat, az együttes tagjainak külön-külön is megvoltak a maguk álmai. Mindez egy 1963-as magazincikkből derül ki, amiben a fiúk elmesélték, milyen ambícióik vannak. John Lennon musicalt szeretett volna szerezni, ami arról szólt volna, hogy Jézus egy szimpla átlagemberként tér vissza. Paul McCartney arról fantáziált, hogy a rajzai bekerülnek a Dandy nevű gyerekképregény-magazinba, míg George Harrison gitárt szeretett volna tervezni. A legjobb választ azonban szerintünk Ringo adta, akinek az álma egyszerűen csak ennyi volt: „boldognak lenni”.

Álmaid rántottája

Az egyik leghíresebb Beatles-t övező legenda, hogy a Yesterday című számot Paul álmában komponálta. Mire felébredt, minden akkord a helyén volt, a dal készen állt a felvételre, amin maga a Beatle is meglepődött. A cím volt az egyetlen hiányossága a projektnek, kezdetben ugyanis Yesterday helyett Tojásrántottának, azaz Scrambled Eggsnek keresztelte a dalt.

Csókolom, Paul itt van?

A Beatlemánia mindent elsöprő volt. A rajongók a végsőkig elmentek azért, hogy csak egy pillantást vessenek a kedvenceikre, a korai napokban pedig sikerült kinyomozniuk egyikük lakcímét is. Ez George Harrison liverpooli háza volt, aki mindig kiment üdvözölni a fanokat. A tömeg azonban rögtön szétszéledt, amint megtudták, hogy „nem, Paul McCartney nem lakik itt”.

Különleges eszközök

A Yellow Submarine nem készülhetett volna el, ha nincsen George Martin és az ő műszaki csapata. Annak érdekében ugyanis, hogy minél autentikusabb és színesebb legyen a felvétel, a dolgozók feladatba kapták, hogy különböző eszközöket kutassanak fel a számhoz. Végül egy rakás különböző dolgot felhasználtak a felvétel során: láncokat, sípokat, kürtöt, csengőt, de még egy bádogkádat is.

Meglepő cenzúra

Van egy-két száma az együttesnek, amiből kinézzük, hogy túl sok lehetett az akkori médiának, és a cenzúra büntetésével sújtották őket. De az I Am the Walrus pont nem ilyennek tűnik. Mégis, a BBC betiltotta a sugárzását – na de nem az establishment-ellenes üzenete miatt! Hanem azért, mert szerepelt benne a knickers, azaz bugyi szó.

Az a híres utolsó akkord

Rengeteg ikonikus pillanat eszünkbe juthat, ha a Beatles slágereire gondolunk, de van egy, aminek szenzációs a története. Az A Day in the Life végi utolsó akkord azért hangzik ilyen fantasztikusan, mert három különböző zongorán, együtt vette fel McCartney, Lennon, Martin és a banda roadja, Mal Evans.

Az ablakomon át

Az Abbey Road albumának egyveleg részén szerepel egy She Came In Through the Bathroom Window című szám. A címet pedig most tényleg szó szerint kell értelmezni. Valóban megtörtént, hogy egy nő egy létra segítségével a hátsó kertből bemászott Paul McCartney fürdőszobájának ablakán, és a betörésen túl még le is nyúlt pár cuccot. Egy képet a zenész édesapjáról, néhány ruhát és egy pár képet, amit Paul későbbi felesége, Linda készített. Elég para… De legalább annyit elért, hogy született róla egy Beatles-dal.

Hey Jules

Akár szereti valaki a Beatlest, akár nem, a Hey Jude című számukat legalább egyszer mindenki hallotta már életében. De tudtad, hogy eredetileg nem Hey Jude lett volna a címe? Miután Paul valójában John ötéves kisfiának (és egyben a saját keresztfiának), Juliannek írta a dalt a szülei válása miatt, a címben Jude helyett Jules szerepelt.

(Forrás: Days of the YearThe Culture Trip)

Exit mobile version