Macskanyávogásból csinál toplistás slágereket: ő a The Kiffness

Debreceni Andrea | 2024. Május 09.
A macskatartók füleinek minden miau máshogy szól, a The Kiffness pedig egy egész zenei birodalmat épített erre. A videóival talán már te is találkoztál.

Játsszunk asszociációs játékot. Ha azt mondom David Scott, ismerősen cseng? És ha azt, hogy a The Kiffness? Így sem dereng? Jó, de ha azt mondom, a fura figura, aki macskanyávogásból csinál zenét – úgy már valószínűleg sikerül elhelyezned őt a Reels-videók térképén, ugyanis biztos vagyok benne, hogy legalább egyszer már te is láttál tőle valamilyen performanszot.

David Scott, vagy művésznevén a The Kiffness az elmúlt néhány évben vált a macskadallamok királyává. Videóinak milliós megtekintése van, a kommentelők pedig azt mondják: zseniális teljesítményéért már Grammy-t érdemelne. Jó, oké, lehet, hogy ez költői túlzás, de az tény, hogy amit csinál egyszerre szórakoztató és mesteri.

Scott, a macskákkal suttogó

Fogalmam sincs, mióta követem nyomon Scott munkásságát, de felelős macskatartóként azt gondolom, hogy már csak azért is megéri a videóiba picit alaposabb betekintést nyerni, mert perfektül beszél macskául. Minden miau mögött egy egész történet bontakozik ki, amit aztán ő Google fordítóként prezentál a nagyközönség elé – természetesen kellő iróniával tálalva.

Így lehet egy nyau a rettegés hangja, ami akkor hagyja el a bársonytalpú száját, mikor nem tud lejönni a kerítésről, egy magasan kivágott miau pedig a bebocsátási kérelem a lakásba. De egy mélyről felszakadó hang akár a bánatot is jelentheti. Scott pedig ezeket tényleg úgy tudja elénk tárni, hogy az nemcsak figyelemfelkető és könnyfakasztóan vicces (pont azért, mert úgy tesz, mint aki halálosan komolyan veszi magát), de instant dallamtapadást is okoz.

A Hold Onto My Fur című klasszikus hetekre befészkelte magát a fejembe az első meghallgatás után. Ám szintén hasonlóan sokáig velem maradt a Sometimes I’m Alone című dal is, ami arról szól, hogy néha bizony a macska is magányos.

Angoltudás mondjuk nem árt ahhoz, hogy az ember kellően jól szórakozzon ezeken a való életből merített szövegeken, de persze már maga a tény, hogy valaki zenei alapra teszi rá a különböző nyávogásokat, okoz néhány gondtalan pillanatot. Például amikor arról énekel, hogy csak két keksz maradt az etetőtálban! Hiszen tudjuk jól, hogy a bélpoklos kis terroristák számára ez a világ végét jelenti.

Akiért még Whoopi Goldberg is rajong

Scott persze nemcsak a miákolás különböző témaköreit dolgozza fel szívhez szóló nótákban, hanem emberi zenészként is sikeres. A világ minden táján fellépett már – még Whoopi Goldberg is nagy rajongója. Dél-afrikai gyökereinek köszönhetően nagyon sokszor komolyabb témákban is állást foglal a dalain keresztül: értsd, a tőle megszokott szatirikus felhanggal énekli meg a legaktuálisabb politikai kérdéseket.

2017-ben például kiadott egy számot White Privilege címmel, hogy dél-afrika fehér lakosait társadalmilag tudatosabbá tegye. De parodizálta már az ország himnuszát, és a covid alatt meglepően sok lockdown-karikatúra is kikerült a kezei közül.

Persze ezek is fontosak, de valljuk be, mégis elsősorban a macskás tartalmai azok, amik miatt az interneten megcsinálta a maga 15 perces hírnevét. Következzen a Top10 ezekből:

via

Exit mobile version