Mikortól káros a stressz? Légy tisztában a határaiddal!

nlc | 2021. Június 01.
A modern világban már nincsen élet stressz nélkül, ám fontos kérdés, hogy mennyit tud a szervezetünk elviselni belőle. Hol a határ? Mikortól válik a szervezet számára rombolóvá az állandó stressz?

A stressz az életünk része. Ez elvileg normális, sőt hasznos, persze csak egy bizonyos mértékig. A kutatók úgy vélik, hogy nem kizárólag „rossz”, hanem „jó” stressz is létezik, amelyre szükségünk is van. Ám van egy egészséges határ, amit ha átlépünk – márpedig a modern, civilizált embernek erre jó esélye van –, akkor muszáj megtalálnunk azokat a módszereket, amelyekkel levezethetjük a felgyülemlett feszültséget.

A stressz az életünk része

Az életben elkerülhetetlenek a megrázkódtatások és a kiélezett helyzetek, és ezekkel éppen a stressz hatására felszabaduló hormonok (a szervezet zsír- és cukorraktáraiból energiát felszabadító kortizol, valamint a szívverést és vérnyomást fokozó adrenalin és noradrenalin) segítségével tudsz sikeresen megbirkózni. A stressz erőkifejtésre készteti a testet, merészséget, ruganyosságot és gyorsaságot kölcsönöz nekünk – egyszóval az életben maradásunkat szolgálja.

(Fotó: Getty Imgages/Jamie Grill)

A „jó” stressz tehát jobb teljesítményre sarkall, így segít abban is, hogy a tudásunk legjavát adjuk például egy állásinterjún. A pozitív stressz tesz minket aktívvá, viszont az sem jó, ha túlpörget bennünket. Amíg jó a kedvünk és lendületben vagyunk, talán észre sem vesszük, hogy a pozitív stressz egy idő után esetleg negatívvá alakul át.

Egy bizonyos határon túl a stressz már ártalmas!

Ha például heteken-hónapokon át folyamatos stresszben, szorongásban élünk, akkor annak súlyos következményei lehetnek. Ha sokáig nem pihenünk, ha túlteljesítünk és nem figyelünk arra, hogy közben néha lazítsunk, előbb vagy utóbb jelentkezhetnek a negatív stressz tünetei.

Ha azt vesszük észre, hogy türelmetlenebbé válunk, egyre többször tapasztalunk erős szívdobogást, gyomorfájást, a hátunk és a vállunk is fáj, valószínűleg már túl sok a rossz stressz az életünkben. Idővel negatív gondolatok keríthetnek a hatalmukba, és a lendületünk is alábbhagyhat, helyette levertség és kimerültség lehet úrrá rajtunk. Az állandó feszültségtől alvászavar is kialakulhat, ami által ördögi körbe kerülhetünk: hiszen ha éjjel nem alszunk, attól nappal csak még stresszesebbek leszünk.

Éppen ezért, hogy a pozitív stressz ne alakuljon át negatívvá, szenteljünk több időt a pihenésre, feltöltődésre.

Hogyan? Segítünk!

Tudj meg többet a testedről!

(Nyitókép: Getty Images /Jamie Grill)

Exit mobile version