Mezítláb a parkban: nagy ára lehet a nyáresti kiruccanásoknak

Bors Hanna | 2021. Július 01.
A felfázás bakteriális fertőzés, de a hideg nyári esték vagy egy kis hűsítő zápor nem várt meglepetéseket okozhat.

Hirtelen fellépő, gyakori vizelési inger, amit csak pár csepp vizelet ürítése követ, csípő érzet a húgycsőben, alhasi, görcsös fájdalom? Ismerősek a felfázás tünetei, igaz?  Sajnos a szervezet védekezőképessége éppúgy meggyengülhet nyáron, mint télen, ezért óriási tévhit, hogy csak a hideg hónapokban fázhatunk fel.

A felfázás (hólyaghurut vagy hólyaggyulladás) létrejöttét csak részben okozza a hideg, a tünetekért ugyanis elsősorban a szervezetünkben, pontosabban a bélrendszerben élő, de a hüvelyben is jelen lévő E. coli baktériumok a felelősek, amelyek többek között azért szaporodhatnak túl és telepedhetnek meg az érintett részeken, mert a lehűlt testtáj helyi védelme meggyengül.

Fotó: Getty Images

Vigyázzunk tehát magunkra a nyári hónapokban is: ha a hidegtől lelassul a keringés, a szervezet nem biztos, hogy képes lesz visszaverni a baktériumok támadását. Azaz egy kis romantikus, esti ücsörgés a hűvös vízparton, netán egy hidegebb padon bizony hozhat nem várt meglepetéseket, mint ahogy veszélyesek lehetnek a légkondicionált helyiségek, a hideg fürdővíz vagy ha megázunk egy nyári zápor során.

A hidegen túl mi okozhat még felfázást?

Az immunrendszer hideg miatti gyengülésén túl a meleg és nedves környezet is igencsak kedvez az E. coli baktériumok szaporodásának, ami a hüvelyflóra természetes egyensúlyának felborulásához, ennek talaján pedig hólyaghurut kialakulásához vezethet.

Mi boríthatja fel az egyensúlyt?

A kezeletlen felfázás következményekkel járhat

Ha nem vesszük elég komolyan, és nem foglalkozunk a felfázással, a nyomán akár vesemedence-, vagy vesegyulladás is kialakulhat. Ha a gyulladás miatt a vesék nem tudják megfelelően ellátni a funkciójukat, súlyos vérmérgezés is bekövetkezhet. Ha pedig a vese a sorozatosan visszatérő vagy elhanyagolt felfázás miatt már olyan súlyosan károsodott, hogy az a vérnyomásra is negatívan hat, előfordulhat, hogy  a beteg szervet műtéti úton el kell távolítani.

Előzd meg a bajt, és tartsd be a következő alapszabályokat

Ha valaki visszatérő hólyaghuruttal küzd, akkor feltétlenül forduljon urológus szakorvoshoz, aki a megfelelő vizsgálatok elvégzése után antibiotikum szedését javasolhatja. Ilyenkor a gyógyszeres kúra után a hüvely természetes egyensúlyának a visszaállítására is törekedni kell!

Tudj meg többet a testedről!

 
(Nyitókép: Getty Images/evrim ertik)

Exit mobile version