A jó alvás természetes? Nem, tenned kell érte!

nlc | 2024. Április 02.
Hajlamosak vagyunk természetesnek venni azt, hogy az alvás megy magától, sőt, az alvás kontójára vállalunk be extrákat, mert úgy gondoljuk, ezt megengedhetjük magunknak. Ez óriási tévhit: az alvás testi-lelki egészségünk alapja, így oda kell figyelni rá, és mi magunk tudunk a legtöbbet tenni érte!

Az alvás lényege nemcsak az, hogy frissen ébredünk reggel, hanem az is, hogy segíti az izmaink, szerveink és az agysejtjeink regenerációját. A pihentető, minőségi alvás támogatja az anyagcsere szabályozását és befolyásolja bizonyos hormonok kibocsátását is. Kutatások bizonyítják, hogy a rendszeresen kevesebb, mint 6 óra alvás negatív hatással van a keringési, hormon- és immunrendszerre, valamint az idegrendszerre is!

Miért fontos a jó alvás? Miért figyeljünk rá?

Az alvás során töltjük fel szervezetünk energiaraktárait, ekkor dolgozzuk fel a nap folyamán bennünket ért impulzusokat, eseményeket. A pihentető alvás elengedhetetlen a megfelelő szellemi és fizikai teljesítmény fenntartásához, hiányában romlik a koncentráció, nyugtalanná, ingerlékenyekké válhatunk. Az alváshiány ráadásul sok betegség forrása lehet, mint például: gyakori fejfájás, elhízás, vérnyomásproblémák, hangulatingadozások, de akár depresszióhoz is vezethet, és a cukorbetegséggel is összefügghet.

(Fotó: Getty Images)

A jó alvásért mi magunk tehetünk a legtöbbet! Hogyan?

„A test maghőmérséklete alvás közben fokozatosan csökken, ezt pedig a hűvös szobahőmérséklet segíti. Így az elalvásban és az alvás fenntartásában is fontos szerepe van a hőmérsékletnek. Kutatások alapján a szobahőmérséklet az egyik legkritikusabb tényezője az alvás minőségének. Nem véletlen, hogy a forró nyári napokon sokan alvászavarokról számolnak be. Az alváshoz ideális hőmérséklet a 18,3 °C”olvasható az egészségvonal.hu oldalán.

(Forrás: Consensus Conference Panel, Watson: Recommended amount of sleep for a healthy adult: A joint consensus statement of the American Academy of Sleep Medicine and Sleep Research Society. Journal of Clinical Sleep Medicine, 11(6), 591–592.)

Exit mobile version