A hidegebb, párás időszak számos vírus terjedésének kedvez, a megterhelt immunrendszer vitaminszükséglete is megemelkedik. Bár mindegyiknek fontos szerepe van, elsősorban a vízben oldódó vitaminok fokozott bevitelére érdemes odafigyelni.
C-vitamin
A téli hónapok során az immunrendszer erősítése, a légúti fertőzések megelőzése, valamint a sebgyógyulás elősegítése érdekében megfelelő mennyiségű antioxidáns hatású C-vitamin fogyasztása javasolt.
A citrusfélék és a zöldségek nagy mennyiségben tartalmaznak természetes forrásból eredő aszkorbinsavat. A legjobb természetes források: csipkebogyó, petrezselyem, brokkoli, kivi, citrusfélék, karfiol, savanyú káposzta, bogyós gyümölcsök, paprika, paradicsom.
D-vitamin
Ez a vitamin a csontok egészsége mellett a termékenység és az immunrendszer megfelelő működésének is az egyik kulcsa. A magyar lakosság nagy százaléka szenved a téli hónapokban a D-vitamin hiányától. Ennek oka, hogy a vitamin nagyobb részben a napfény hatására képződik a szervezetben, és csak kisebb részben vihető be táplálékkal. Mivel télen kevesebb a napsütéses órák száma, és a legtöbben keveset tartózkodnak a szabadban, D-vitamin-hiány alakul ki. A hiány gyakrabban alakul ki elhízottak, a zsír emésztését akadályozó betegségben (Crohn-betegség, colitis ulcerosa) szenvedők, vegetáriánus és vegán étrendet követők esetén.
A jelenlegi ajánlások szerint októbertől márciusig a felnőttek számára napi 2000 NE D-vitamin bevitele ajánlott. Fontos, hogy K2-vitaminnal kombináljuk, mert a D3-vitamin ezzel együtt tudja csak hatékonyan biztosítani a csontok, erek és nem utolsó sorban a szív egészségét.
Mindemellett természetesen az A-, B-, E-vitaminok pótlásáról is gondoskodnunk kell. Az A-vitamin például nagyon fontos a megfelelő látáshoz. Emellett gyulladáscsökkentő és antioxidáns hatása is van. A B1-vitamin pedig energiával tölt fel, jót tesz az idegrendszernek és a depresszió ellen is bevethető, míg a B6 a hideg időszakban tapasztalható fokozott hajhullás ellen kiváló. Az immunrendszer és a bőr is meghálálja az E-vitamint, főként gyulladáscsökkentő hatása miatt.
A szervezetnek télen-nyáron szüksége van nemcsak a vitaminokra, hanem ásványi anyagokra és nyomelemekre is, amelyek télen különösen fontosak az immunrendszer hatékony működéséhez.
- Az idegrendszer megfelelő működésében fontos szerepet játszik a magnézium, amely csökkenti a stressz káros hatásait, az izomfeszültséget és a depressziót,
- valamint a szelén, amely nélkülözhetetlen az idegrendszer és az idegsejtek működéséhez.
- Kiváló magnéziumforrás a banán, az olajos magvak, szárított gyümölcsök, halak és a barna rizs, míg szelénhez a brokkoliból, hagymákból, narancsból, avokádóból, tonhalból, húsokból és belsőségekből is hozzájuthat szervezetünk.
- A cink ásványi anyag, amely elengedhetetlen a szervezet számos funkciójának normál működéséhez, beleértve az immunrendszert, a sebgyógyulást, a véralvadást, a pajzsmirigyműködést, valamint az íz- és szagérzékelést.
- A vas szintén fontos a szervezet számára. A vas a szervezetünk oxigénszállító fehérjéje, a hemoglobin fontos alkotórésze, hiányában a szerveink és az immunrendszerünk működése sem lesz tökéletes. Vashiány esetén ezért könnyebben megbetegszünk, ráadásul a testünk ilyenkor nem tudja megfelelően hasznosítani a táplálékkal felvett vasat, ami tovább fokozza a vashiányt. A vas hiánya komoly egészségi problémákat okoz, fáradékonyság, vérszegénység, gyenge immunrendszer tapasztalható. Húsok és belsőségek fogyasztásával elősegíthetjük bevitelét, kialakult vashiányban pedig vaspótló gyógyszer szedése is szükségessé válik. A vas felszívódását a C-vitamin és a folsav segíti.