Imádom a fővárost, szeretem, hogy elérhető távolságban van minden, imádok hétvégén a lezárt rakparton bringázni, de néha azt érzem, hogy megfulladok a sok betontól. Keresem, kutatom azokat a helyeket, ahol sok zöld van, kevés infrastruktúra, és picit arra a helyre emlékeztet, ahol felnőttem, egy kicsi falura a Sajó partján. Ilyen számomra a Népsziget Újpesten.
A Népsziget igazából félszigeten, hiszen a Zsilip utca irányából megközelíthető, de ez tényleg nem lényeges szempont. A leghangulatosabb bringával érkezni ide, amit könnyen megtehetünk az Újpesti vasúti hídon. A híd 1/3-nál kell letérni, még Óbuda előtt, de ezt táblák jelzik, eltéveszteni sem lehet. Én alig hat kilométerre lakom Angyalföldön, és 95 százalékban kerékpárúton keresztül juthatok el a Népszigetre, amit az elmúlt évtizedekben hívtak Pesti-szigetnek, Szúnyog-sziget vagy Csigás-sziget is.
Itt nincsenek giccses éttermek, csillámpónik, és horroráron sem árulnak lufikat a gyereknek. A Népszigeten nagyokat lehet sétálni, bringázni, egy pokrócot leterítve napozhatunk és 3-4 helyen ihatunk egy hideg sört ha megszomjaztunk. A Népsziget ereje maga a természet. Ide villámgyorsan kibringázhat az ember akár munka után is. Nem hallani az autókat, nincs zaj, kiabálás, vagy óriási szmog. Itt csak mennek a hajók, hullámzik a víz és suhognak a fák lombkoronái. 8-10 óra monitorbámulás után szerintem ezzel lehet igazán kikapcsolódni. Mindez persze igaz, de azt se hallgassuk el, hogy romból is jut bőven a szebb napokat megélt Népszigetnek. Egykor a magyar hajógyártás központja volt. Az itt működő gyárat 1907-ben alapította két mérnök, majd 1990-ben szinte villámgyorsan megszűnt a hajógyártás az országban, s Szúnyog-sziget hatalmas gyártelepeit ma már méteres gaz borítja.
A Népszigetet gyakran nevezik Újpesti-szigetnek vagy Szúnyog-szigetnek. (A szerző fotója)
Vadregényes terület a kicsi szigeten. (A szerző fotója)
A félsziget 2 km hosszú. (A szerző fotója)
A 60-as években még szabadstrand is működött a szigeten. (A szerző fotója)
A 18. században Pesti-szigetként említették. (A szerző fotója)
Bringások és futók kedvenc helye is. (A szerző fotója)
(A szerző fotója)
Az 1928-as nyári olimpiai játékokra benyújtott pályázatban fontos szerepet terveztek a Népszigetnek. (A szerző fotója)
1896-ban épült meg az Újpesti vasúti híd. (A szerző fotója)
Természetesen az emberek itt sem fürdőzhetnek a Dunában. (A szerző fotója)
Viszont a kutyákat sokan hozzák le ide úszni. (A szerző fotója)
Azért találkoztam már olyannal, aki a tiltás ellenére bement úszni... (A szerző fotója)
A Gyöngyösi utcai metrómegállótól elérhető a felújított gyalogoshíd a Meder utca felől. (A szerző fotója)
A Hajógyári-sziget a Meder utcai gyalogoshídról. (A szerző fotója)
Szigetek Budapesten:
- Két éve innen is kitiltották a sörbicikliket
- Hányan és mikor futnak a Margitszigeten?
- Tömeges fakivágást terveznek az óbudai Hajógyári-szigeten