Az ősi, gozói sólepárlók
Ha népszerű máltai fotókat nézegetünk az Instagramon, vagy a Google képkeresőben, akkor lehetetlen nem találkozni a Gozó szigetén található sólepárlókkal. Ám, ha nem jártunk még ott, akkor némi magyarázatra szolgál, hogy mit is látunk a fotókon. A Máltáról komppal könnyen megközelíthető Gozón ezernyi kulturális, történelmi és természeti érdekesség tárul elénk. Az egyik ilyen ez a különleges természeti képződmény, ami ma is működő sólepárló. Bár távolról, mintha medencék lennének, ez ne tévesszen meg, nem erről van szó. Az óriási sziklába vájt, úgynevezett „sótálcák”, a Xwejni-öbölben találhatóak. Ezek a világ legrégebbi, még ma is működő lepárlói. És képzeld, eredetileg még a főníciaiak alakították ki őket, majd az ideérkező rómaiak is átvették a hagyományt. Ma pedig apákról fiúkra száll a sólepárlók üzemeltetése.
Naplementék a plakátokról
Emlékeztek rá, hogy a 80-as években mennyi nappali vagy konyha falát borította hatalmas tájképes tapéta? És mennyin volt egy festői szépségű naplemente, valamilyen hangulatos tengerparton? Ha egy ilyen plakátra kívánkozó élményt szeretnél, akkor irány Málta! Jöjjön három olyan helyszín, ahonnan szerintünk meseszép és felejthetetlen naplementében lesz részed!
- Kék Lagúna öböl: Nem, nem a filmre gondolunk, hanem erre a népszerű máltai helyre, amely Comino nyugati oldalán található. Ha olyan helyet keresel, ahol mesésen kék a víz, és nincs szükséged filterre a fotók posztolása előtt, akkor a Kék Lagúnát fel kell keresned. Ráadásul az egész napos strandolás csúcspontja lehet az esti naplemente, amit nemcsak a partról nézhetünk meg, hanem a közelből induló sétahajókról is, amelyek alkonyatkor futnak ki a tengerre.
- Dingli sziklák: Hófehér sziklafal, ami alatt kéklőn sugárzik a tenger, mely egy pontban, mintha összeérne az éggel. Nem, nem valami hollywoodi kasszasiker helyszínéről beszélünk, hanem a Dingli sziklákról, melynek különleges, semmihez nem fogható kilátópontja lehetőséget ad arra, hogy elmerüljünk a hatalmas Földközi-tenger látványában, amit csak az apró Filfla szigete szakít meg. Képzeld el, milyen lehet itt a naplemente!
- Golden Bay: Ajánlottunk már naplemente néző helyet egy csodaszép öbölből, egy filmbe illő szikláról, de most jön a legnépszerűbb naplementés helyszín: a homokos tengerpart! A Golden Bay Málta egyik legszebb homokos tengerpartja, ráadásul a tenger itt elég sekély, így gyermekes családok számára is ideális partszakasz a strandolásra. Itt szabadon lehet – saját felszereléssel – grillezni, este pedig tényleg plakátra kívánkozó naplemente-élményben lehet részünk.
A színes máltai csónakok
Képeken, plakátokon, vagy a közösségi oldalakon szinte mindig feltűnnek azok a képek, melyeken színes, aprócska hajók, csónakok ringatóznak a kéklő tengeren, háttérben pedig sárga, mediterrán házak sorakoznak. Ezt pedig nemcsak a plakátokról csodálhatjuk, hanem személyesen is, ha elutazunk Máltára. Ezeket a színes hajókat többségében Marsaxlokkban, a kikötőben találhatjuk meg. A klasszikus máltai hajóknak több típusa is van. Az egyik ilyen, az ország szimbólumának számító luzzu, mely mindkét végén ívelt halászhajó. A plakátokon rendre feltűnő, színesre festett csónakok orrára Ozirisz szemét festik fel, ami a tenger veszélyeitől óvja a hajót és utasát.
Ħaġar Qim
Ez is népszerű témája az utazásokat megörökítő posztereknek. A Ħaġar Qim egy hatalmas szentély Máltán, amit egy gigászi sátor véd az időjárás szélsőséges hatásaitól. Számos elmélet született abból, hogy vajon kik és miért húzták fel az óriási szentélyt. A legvalószínűbb, hogy i. e. 3800-ban a Máltán élők itt imádkoztak isteneikhez a hatalmas szárazság enyhülésért.
Ħaġar Qim Máltán
Ħaġar Qim Máltán
Ħaġar Qim (fotó: Profimedia)