Tópartok, ahová ne felejts el piknikpokrócot vinni

nlc | 2024. Május 18.
A hosszú hétvége tökéletes alkalmat nyújthat arra, hogy elmeneküljünk a nyüzsgő város zajától és pokrócot, na meg persze egy piknikkosarat ragadjunk. A Természetjáró Magazin olyan könnyen megközelíthető tóparti piknikhelyeket gyűjtött össze, ahol ebéd után egy kis kalóriaégető túrára is van lehetőség.

Malom-völgyi idill

Bár a Gerecsében található Malom-völgybe a legtöbbször hekkezni megy az ember, a helyszín egy klassz piknikhez sem utolsó. Tardos községtől mindössze egy kilométerre helyezkedik el a csodaszép Malom-tó, a környékbeliek kedvelt kirándulóhelye. A tó mellett, vagy akár kicsit magasabban, a könnyen végigjárható tanösvény valamelyik szimpatikus pontján is letelepedhetünk egy pokrócra az elemózsiánkkal. A célpont akár kisebb gyerekkel is jó választás lehet, mert egy nagyon rövid, mégis változatos körtúrát lehet végigjárni, ahol klassz panorámában lehet részünk. Persze, a békakuruttyolástól hangos tavat körbe is lehet sétálni. A Malom-tó vízfelülete 1,2 hektár, és átlagban 1,6 méter mély. Sokan horgászni járnak ide, a kétéltűek nászidőszakában pedig kiemelt szerepe van, él itt barna és zöld varangy, erdei béka, vöröshasú unka és pettyes gőte is.

Fotó: Turista Magazin / Nagy Sándor

Ha már Tardos környékén járunk, érdemes megnézni a lombkorona-tanösvényt, ami egy 105 méter hosszú, 44 méter átmérőjű lusta karikát ír le a fák ágai között, illetve a közelben található az Agostyáni Arborétum is, ami talán ilyenkor, tavasszal a legszebb.

Őrségi piknik

A Hársas-tavat az Őrség Balatonjaként is emlegetik, de nemcsak nyáron érdemes meglátogatni. Mi például ősszel tettünk a környéken egy túrát, piknikezésre pedig pont most, tavasszal a legideálisabb a helyszín. Ha szeretnénk letelepedni, több választási lehetőségünk is van. Simán leteríthetünk egy pokrócot a tóparton, de egy stégre is kiülhetünk, illetve fedett padokat, asztalokat is találunk. Néhány éve a szentgotthárdi önkormányzat rendbehozta a helyszínt, nyílt egy büfé, vannak illemhelyek, parkoló. A Hársas-tó az őrségi tavak közül az egyik legszebb. 17,4 hektáron terül el, a Hársas-patak felduzzasztásával hozták létre az 1980-as években. Kicsit vadregényes, mert a nagy részét csak úgy elárasztották vízzel, így itt tuskók, gyökerek maradtak benne, máshol viszont elmélyítették a medert. Nyáron a sekélyebb részeket strandolók használják, a rejtettebb zugokba horgászok járnak.

Fotó: Turista Magazin / Csanádi Márton

Körbetekerhető, körbejárható, ami kicsivel több, mint két kilométert jelent. Ez magában foglal egy kb. egy kilométeres tanösvényt, ami a környék élővilágát és építészetét mutatja be. Még egy tipp: ide kattintva találjátok a már emlegetett túrát, ami egy nagyjából 8 kilométeres, nem túl megerőltető körséta, érinti Szentgotthárdot, egy erdőszéli kis kápolnát, és hangulatos fenyőerdőn keresztül vezet.

Teljes nyugalom a gombai tóparton

Valljuk be, a Gödöllői-dombság nem feltétlenül a legizgalmasabb kirándulóhelyek egyike, a déli részén van azonban egy falu, amit mindenképp érdemes meglátogatni, ha szép környezetben töltögetnénk az elemeinket, és persze, ha egy békés hangulatot árasztó tóparton piknikeznénk. A legtöbben horgászni járnak a község keleti részén fekvő víztározóhoz, ahol nádasokat, víkendházakat és kutyasétáltatókat találunk. Van néhány pad is, ahová letelepedhetünk elfogyasztani az elemózsiánkat, aztán nyakunkba vehetjük az idilli Gombát, nem fogjuk megbánni.

Fotó: Turista Magazin / Gulyás Attila

A kisgyerekeseknek érdemes célba venni a település játszóterét, az érdeklődő felnőttek pedig egy sor kúriát és kastélyt fűzhetnek fel egy sétára. Fáy András egykor a mai általános iskola épületében lakott, ahol pezsgő szellemi életet alakított ki a 19. században: megfordult a falak között Arany, Kazinczy, Vörösmarty, Szemere és Kölcsey is. A tulajdonosai után Bárczay-Patay-Szemere-Máriássy-kastélynak elnevezett épület arról híres, hogy 1849-ben egy egész éjszakán át itt őrizték a Szent Koronát. Sajnos ma már nincs jó állapotban, ellentétben a Puky-Perczel-kúriával, ami jelenleg családi házként funkcionál, és ahol egykor Katona József a Bánk bán egy részét írta.

A Scitovszky-kúriában most a városháza lakik, mellette húzódik a szépen rendben tartott Kenyeres-kert szőlővel és gyümölcsfákkal.

Kastélypark romokkal romantikázni vágyóknak

Bár Békés vármegyében rengeteg kastély található, most mégis a legfiatalabbat (és egyben legromosabbat) ajánljuk a figyelmedbe, ahol garantáltan idilli környezetben költhetsz el egy szuper pokrócos uzsonnát. A pósteleki kastélyparkban nem csak a földre lehet letelepedni, mert a nagyjából 15 hektáros kert több pontján is találhatsz padokat, pihenőhelyeket. Legjobban a csónakázótó környékét ajánljuk, ahonnan a 20. század elején épült Széchenyi-Wenckheim-kastély romjaira nyílik kilátás.

Fotó: Turista Magazin / Csanádi Márton

Az épületről azt kell tudni, hogy Wenckheim Krisztina megrendelésére készült, miután a grófnő megkapta a birtokot hozományképpen. Egykor 72 szoba volt benne, melyek három szinten helyezkedtek el. Legalul a cselédek aludtak, fent pedig a család életterei voltak. Három fürdőszobával rendelkeztek, voltak vízvezetékek, villany- és gázvilágítás, a faljáratokban meleg levegőt keringettek, így fűtötték az épületet. A kastély sajnos régóta romos állapotban van, bemenni nem is lehet, viszont érdemes körbesétálni.

Háromféle turistajelzés (a zöld, a sárga és a piros sáv) halad erre, de a környék kedvelt kerékpáros célpont is. A pósteleki kastélyparknál egyébként kemping és játszótér is van, de a gyerekek az állatsimogatóért és a mini vadasparkért valószínűleg szintén rajongani fognak. Az állatokat etetni is lehet.

Piknik egy városi madárparadicsomban

Aki nem járt még a székesfehérvári Sóstó tanösvényen, annak biztosan nehéz elképzelni, hogy a természet ilyen remekül bele tud simulni egy nagyváros közepébe. A 218 hektáros Sóstó-Homokbánya Természetvédelmi Terület közvetlenül a város stadionja mellett húzódik, ez alapján szintén nem feltételeznénk, hogy ennyire színes madárvilággal találkozhatunk a cölöpsétányokon gyalogolva és a lesekből, kilátókból körbenézve, mégis, itt járva olyan, mintha egy szafarin vennénk részt. A terület legérdekesebb pontjait egy nyolckilométeres tanösvény köti össze, és több tippünk is van arra, hol érdemes letelepedni egy klassz piknikre.

Fotó: Turista Magazin / Sztankó Bálint

Ott vannak például a különféle madárlesek, például a búbosvöcsök- vagy a bíbicles, ahol a vízpart közvetlen közelében, faházikókban megbújva figyelhetjük az élővilágot, és nem tilos, hogy elfogyasszunk közben egy szendvicset. Emellett a tanösvény több pontján találunk padokat, a tavirózsás sétánynál pedig egy nagy fapavilont sok-sok ülőhellyel és asztalokkal, így talán ez a helyszín adja a magát legjobban a piknikezéshez. A program kiegészítéseként felmehetünk a kilátótoronyba (tériszonyosok gondolják meg, mert a padló fémrácsain átlátni lefelé), illetve megnézhetjük a látogatóközpontot is, ahol egy kiállításon lehet ismerkedni a környék élővilágával.

Exit mobile version