Románia gyönyörű ország: ezeket a látnivalókat ki ne hagyd!

K.G. | 2024. November 07.
Románia a középkori várak, gótikus templomok és bájos városok országa, amelyek Délkelet-Európa legrejtélyesebb tájai között rejtőznek.

Romániában olyan csodákat láthatunk, mint a Kárpátok és a Fekete-tenger, miközben az ország sűrű erdei és hófödte csúcsai tökéletes díszletet nyújtanak a szinte minden régióból áradó folklórnak. Legyen szó a hegyek között megbúvó tóról vagy Drakula kastélyáról, egy biztos, a következő helyszínek között az az egy közös, hogy mindegyik gyönyörű.

14 érdekes tény Romániáról

Románia egy rejtett gyöngyszem, Délkelet-Európában található, amelyben csak úgy dúl a történelem és a kultúra, az ország fővárosát, Bukarestet még Kis Párizsnak is nevezik. Összegyűjöttünk pár érdekességet erről a viharos tempóban fejlődő országról, és persze elhoztuk azokat a látnivalókat a galériánkban, amelyeket nem szabad kihagyni, amikor Romániába látogatunk.

Brassó főterének légifelvétele (Forrás: Getty Images

1. A „Románia” név a latin „Romanus” szóból származik, ami azt jelenti, hogy „a Római Birodalom polgára”.

2. A román fővárosban, Bukarestben található Parlamenti Palota a világ második legnagyobb épülete a Pentagon után. Az épület 84 méter magas – ez egyben a világ legnehezebb épülete is.

3. Bukarestet „Kis Párizsnak” is nevezik: a város Diadalíve 1935-ben épült a párizsi Diadalív mintájára.

4. A legenda szerint Bukarest egy Bucur nevű pásztorról kapta a nevét, aki szerelmes volt egy Dâmboviţa nevű ifjú hölgybe, akárcsak a városon átfolyó folyó.

5. A Calea Victoriei volt az első út, amelyet Bukarestben építettek, és eredetileg Fából készült útnak nevezték, mert fatörzsekkel és deszkákkal volt kikövezve.

Látnivalók, amiket kár lenne kihagyni Romániában!

Timișoara

Temesvár Románia harmadik legnépesebb városa (Bukarest és Kolozsvár után), amely köztereivel, elegáns szállodáival, valamint gyakori zenei és kulturális fesztiváljaival vonzza az embereket (Forrás: Getty Images)

Sibiu

Nagyszeben történelme a 12. századig nyúlik vissza, amikor szász telepesek Erdélyt tették otthonukká. A város óvárosának germán építészeti emlékei emlékeztetnek a város eredetére (Forrás: Getty Images)

Vidraru Dam

Az 1966-ban az Argeş folyó partján épült hatalmas, íves gát létrehozta a Vidraru tavat, és a közelben egy Prométheusz-szobrot állítottak fel (Forrás: Getty Images)

Cheile Nerei-Beușnița National Park

Néra-szurdok–Beuşniţa Nemzeti Park: a 2000-ben természetvédelmi területté nyilvánított 142 négyzetkilométeres park Románia délnyugati részén található, vízeséseiről és káprázatos kék tavairól ismert (Forrás: Getty Images)

Danube Delta

Duna-delta: a Duna és a Fekete-tenger találkozásánál kialakult UNESCO világörökségi helyszín vizes mocsaraknak, gyönyörű strandoknak és több mint 300 madárfajnak ad otthont (Forrás: Getty Images)

Cimitirul Vesel

Sapanta: Valószínűleg azt várnád, hogy egy román temető elég ijesztő, de a Vidám temetőben (Cimitirul Vesel) található égszínkék sírok kézzel faragott, festett fejfákkal egyáltalán nem komorak (Forrás: Getty Images)

Ceahlău Massif

A 1907 méter magas Csalhó-hegység (Ceahlău Massif) Románia egyik leghíresebb hegye, ahonnan gyönyörű kilátás nyílik a Keleti-Kárpátokra, és hihetetlenül sok vadon élő állat- és növényfaj található itt (Forrás: Getty Images)

The Transfăgărășan

A Déli-Kárpátokon átívelő, extra hosszú, S alakú kanyarokkal nem csoda, hogy a Transzfogarasi út (Transfăgărășan) a világ egyik legizgalmasabb útjának számít (Forrás: Getty Images)

Bâlea Lake

Bilea-tó: a közép-romániai Fogarasi-havasokban fekvő gleccsertó két faházáról és a Transzfogarasi úton való megközelíthetőségéről ismert (Forrás: Getty Images)

Sarmizegetusa Regia

Sarmizegetusa Regia: Ez a régészeti lelőhely a Stonehenge romániai változata, az ókori Dácia fővárosának maradványai a Kr. e. és Kr. u. első évszázadban. A város Decebalus király uralkodása alatt épült, majd a Kr. u. II. század elején a rómaiak elfoglalták (Forrás: Getty Images)

Statue of King Decebalus

Decebalus király szobra: a Duna romániai oldalán található egy 40 méter magas és 25 méter széles kőszobor, amely a király arcát ábrázolja. Bár úgy néz ki, mintha az ókori mítoszokból származna, valójában 1994 és 2004 között készült (Forrás: Getty Images)

Lacul Roșu

A Keleti-Kárpátokban található Vörös-tó (Lacul Roșu) nem éppen vöröses színű, de a lenyűgöző kilátás és a vízben tükröződő örökzöld fák elvonják a figyelmet a vörös szín hiányáról (Forrás: Getty Images)

Sighișoara

Az erdélyi középkori kisvárosnak, Segesvárnak (Sighișoara) UNESCO által védett történelmi központja és színes házakkal szegélyezett hangulatos utcái elbűvölőek, és egy másik korba repítenek. De vigyázat: ez a város Vlad Tepes (Drakula) szülőhelye is, és a világ egyik legkísértetjártabb városaként tartják számon (Forrás: Getty Images)

Bran Castle

A romániai Kárpátokban, Erdély és Waláchia határán található nemzeti nevezetesség Drakula kastélya néven is ismert, mivel hasonlít a Bram Stoker regényében leírt erődítményhez (Forrás: Getty Images)

Corvin Castle

Corvin vár: ez a 15. századi gótikus erődítmény elég misztikus ahhoz, hogy vetekedjen Drakula várával - kívülről áthatolhatatlan falak és felvonóhíd, belülről pedig egy hatalmas tömlöc és kínzókamr (Forrás: Getty Images)

Brasso

Brassó olyan, mintha visszalépnénk az időben: középkori óratornyok és gótikus templomok (például a híres Fekete templom) határozzák meg a város látképét (Forrás: Getty Images

6. Az Újjászületés Emlékműve a kommunizmust megdöntő 1989-es romániai forradalom küzdelmeinek és áldozatainak állít emléket.

7. Románia 22.298 km hosszú vasúthálózata a 15. legkiterjedtebb a világon. Bukarest tömegközlekedési hálózata a negyedik legnagyobb Európában.

8. Francesco Illy, az Illycaffè alapítója a romániai Temesváron született 1892-ben. Ő találta fel az első automata gőzölős eszpresszó kávéfőzőt is.

9. Románia négy Nobel-díjasnak ad otthont: George Emil Palade (orvostudomány), Elie Wiesel (béke), Herta Müller (irodalom) és Stefan Hell (kémia).

10. A Szinajai Peles-kastély volt az első európai kastély, amelyet teljes egészében elektromos áram világított meg. Az áramot a kastély saját erőműve állította elő – az 1888-ban épített központi fűtési rendszer ma is működik és használatban van. 

11. A világ legmagasabb fatemploma és Európa második legmagasabb faépítménye az északnyugat-romániai Máramarosban, Sapanta Periben található. A 78 méter magas templom tetején egy 7 méter magas kereszt áll, amely 450 kilogrammot nyom.

12. Az olimpiai játékok első tökéletes 10-es pontját Nadia Comaneci román tornász kapta 1976-ban a kanadai Montrealban a korláton nyújtott teljesítményéért.

13. A román nyelv 1700 éves.

14. Az eddigi legkorábbi Homo sapiens fosszíliákat 2002-ben fedezték fel Románia délnyugati részén, a Csontbarlangban. A fosszíliák korát 37.800 és 42.000 év közöttire becsülik.

Források: 1, 2

Exit mobile version