A húsok a B-vitamincsoport tagjait tartalmazzák jelentős mértékben, mégpedig olyannyira, hogy a nyugat-európai országokban a B-vitamin-bevitel 25-50 %-a származik húsfélékből. Jelentős mennyiségű B1-vitamin – vagy más néven “szellemi vitamin” – található bennük, amely kedvezően hat az idegrendszerre és a szellemi teljesítményre. Elősegíti a növekedést, és részt vesz az emésztésben. Vízoldékony, hő- és fényérzékeny vitaminok lévén azonban célszerű kíméletes konyhatechnikai eljárásokat alkalmazni elkészítésükkor. A fehér húsok ebből a szempontból is előnyösebbek, hiszen elkészítési idejük jóval rövidebb, így kisebb vitaminveszteséggel kell számolni.
Miután a hús az egyik legértékesebb vasforrásunk, étrendbe iktatásuk tehát célszerű. A táplálékban található C-vitamin segíti a felszívódását, míg a növényi eredetű élelmiszerekben lévő oxálsav, fitinsav és csersav gátolja.
Saját egészségünkön kívül gyermekeink optimális fejlődéséhez is arra van szükség, hogy a kialakított étrend kiegyensúlyozott és változatos legyen. A romló iskolai eredmények, a testi, a szellemi teljesítőképesség csökkenése nem egyszer a vashiánynak köszönhető. Ha a gyermek gyakran hiányzik az iskolából ismétlődő betegségei miatt, szintén vashiányra kell gondolnunk. A vas jelentős hányada az oxigén szállítását és tárolását végző hemoglobinban és mioglobinban található, emellett számos enzim alkotórészeként játszik fontos szerepet a szervezetben zajló folyamatokban.
Itt érdemes megemlítenünk, hogy vannak bizonyos életkorok, állapotok, amikor különösen fontos a rendszeres húsfogyasztás. Ebbe a kategóriába tartoznak a terhes asszonyok, szoptatós anyák, ahol megnövekedett fehérjeigénnyel kell számolni, vagy például az idősebb korosztály is, hiszen bennük a tápanyagok hasznosítása már nem olyan hatásfokkal zajlik, mint egy fiatal szervezetben. A húsfogyasztás talán legnagyobb jelentősége, ahogy azt a vas esetében már leírtuk, azonban a gyermekek fejlődő szervezetének esetében van. Ők azok, akik nem nélkülözhetik a húsok teljesértékű fehérjéit. Mindenképp érdemes esetükben szárnyas, vagy halhúst (azaz fehér húst) választani, hiszen így felnőve ők is tudni fogják, hogy számos fent részletezett szempontból ezek képezik az egészséges választást.
|
Visszatérve a nyomelemekhez érdemes kiemelni közülük a cinket.
A cinknek a húsok a legjobb forrásai, hiszen ez esetben nem kell számolni a növényekben levő felszívódást gátló anyagok hatásával. A cink – többek között – szükséges legalább 200 enzim aktiválásához, a fehérjék emésztéséhez, valamint az alkohol lebontásához, vagyis ellenőrzi és irányítja az anyagcsere-folyamatokat, biztosítja a sejtek épségét.
Tegyél Te is egészségedért!
Kattints ide, és töltsd ki kérdőívünket! A teszt kitöltői között 20 db húskészítményekből álló ajándékcsomagot sorsolunk ki. Az ajándéksorsolás időpontja 2003. december 15. Személyes adataidat kereskedelmi célra nem használjuk fel!