A kiállítás asszociációs keretnek tekinti a tudomány és fikció közötti viszonyrendszert. A művészek által létrehozott munkák úgy szemlélhetők, mint a Jövő Múzeumának kiállítási tárgyai: játékok, tudományos kísérletek, mesterséges lények, szimulált űrhajós kiképző központ, rekonstruált (fiktív) találmány, színes zajok – akár egy közös térbe került technikai és művészeti gyűjtemény. A kiállított művek egyik legjellemzőbb közös vonása a játékosság mellett az interaktivitás, valamint a hang és a kísérleti zene fontos szerepe. A Trafó galériájában, kávézójában és nagytermében a meghívott külföldi művészeknek az elmúlt három évben készült munkái, magyar művészektől pedig pályázaton kiválasztott, erre a kiállításra készült művek láthatók.Az utópiák közül az emberöltőnyi időre szólóak rejtik magukban a legnagyobb kihívást.
Az utóbbi évtizedekben két mágikus évszám lebegett több nemzedék szeme előtt: 1984 és 2001. Orwell könyvének megjelenése és az elképzelt jövő között harmincöt év volt a távolság, Kubrick filmje harminchárom évet merészkedett előre. A szubjektíve átélhetetlen idő a mágia és az ezoterikus irodalom körébe sorolja a hosszú távú utópiákat, a túl rövid távú jóslatokat pedig könnyen gyűri le az idő. Az igazi feszültséget a nemzedéknyi időolló kínálja, a sci-fi pedig az a műfaj, amely ezt a kihívást sajátosságként felvállalja.
Tudomány és fikció határvidékén a médiaművészet előtt a következő kérdések állnak: Miként jelentkeznek a kortárs tudományban fikciós elemek, mit tud erről mondani a művészet? A tudomány a világ megismerését tűzte ki célul, vizsgálati eredményei pedig folyamatos átalakítását okozták. Lehet, hogy ez a hierarchia megfordult? Az átalakítás folyamata válik a megismerés eseményhorizontjává? A kutatást, ami kiesik e trendből, fekete lyukként beszippantja a felejtés? Hol érzékelhető a tudomány és áltudomány között kétségkívül ma is meglévő különbség, ha már mindkettő számára döntő viszonyítási pont az elképzelhető?
A C3 Alapítvány közösen a Trafóval 2001. június 7. és 17. között külföldi és magyar művészek részvételével e kérdésekre is választ kereső médiaművészeti kiállítást rendez a Trafó színháztermében, társalgójában és galériájában, egyhetes, többhelyszínes rendezvénysorozat keretében.
Megnyitó: 2001. június 7. 19.00., megnyitja Kudlik Júlia
A rendezvénysorozat további programja:
Update 2.0
Kortárs médiaművészeti kiállítás
Goethe Intézet
2001. június 8.- június 28.
2001. június 7. 18.00
Tudomány és fikció a médiaművészetben
Nemzetközi szimpózium
Francia Intézet előadóterme
2001. június 11. 9.00 – 18.00
Masaki Fujihata, Kiyoshi Furukawa és
Wolfgang Münch: Small Fish
Kiyoshi Furukawa koncertje
Francia Intézet előadóterme
2001. június 11. 19.00
Rejtett paraméterek
Erdély Miklós négy filmje
C3 Galéria
2001. június 15.- augusztus 28.
Megnyitó: 2001. június 14. 19.00
Intermédia
– diplomakiállítás
Magyar Képzőművészeti Egyetem Intermédia Tanszék
MKE Barcsay Kiállítóterem
2001. június 13-16.
Megnyitó: 2001. június 12. 17.00