Hirdetési újság
Ezt a módszert akkor válaszd, ha van lehetőséged rendszeresen megvenni, és lehetőleg még délelőtt átnézni az újságot, illetve jelentkezni is. Főleg alacsonyabb pozíciókba, fizikai területre jellemző, hogy akár már aznap betöltik az állást. Ha sürgős az elhelyezkedés, ne tartsd vissza magad, a meghirdetett állások jelentős részét gyorsan szeretnék betölteni.
Ne olvass végig mindent az utolsó sorig. Azért van a stratégia, hogy válogass és tervezz. Tudnivalók:
Az Expressz viszonylag olcsó, gyors megoldás, nagyon sok hirdetés található benne, de azért középvezetői munkakör fölött kevesebb. Persze szemezgethetsz az ügynöki hirdetések között is.
A HVG akkor célravezető, ha speciális szakmád van, magas szintű nyelvtudásod, és némi vezetői gyakorlatod.
A Pesti Est lapozgatása fiataloknak, pályakezdőknek is roppant hatékony lehet, hétről hétre lehet találni komolyabb pozíciókat is, csak valamivel kevesebbet, és arányaiban ott is elég sok az ügynöki.
Hatékonyan forgathatók továbbá a szakmai magazinok (pl. Figyelő). Előnyük, hogy adott szakterület átlátható a segítségükkel, hátrány, hogy viszonylag kevés a hirdetés, viszont az mind szakmába vágó. Itt főleg kvalifikált, speciális szaktudást igénylő munkakörök vannak.
Általában elmondható: ne a pozíció nevéből indulj ki tehát, hanem a feladatokból és hatáskörökből.
Ne feledkezz meg a napilapokról sem (itt is vannak ingyenesek is) előnye, hogy bár nem kevés, de még a könnyedén áttekinthető kategóriába esik. Hátránya, hogy a hirdetések nem feltétlenül naponta frissülnek benne. Az országos napilapok egyik előnye, hogy többnyire itt teszik közzé a pályázat útján betölthető kisebb-nagyobb munkaköröket is. Ezekkel óvatosan kell bánni, előfordulhat, hogy bár nincs betöltve, de a jelentkezőket kivéve már mindenki pontosan tudja, hogy ki fogja betölteni a helyet egyszerűen csak törvény írja elő, hogy meg kell hirdetni. Ha ilyen pozíciót szeretnénk, akkor mindig az aktuális kormány kedvenc napi-, hetilapjában érdemes kereskedni, továbbá vegyük igénybe ismerőseink segítségét is.
Ismerős
Nem olyan borzasztó, mint ahogy hangzik. Közelebbi és távolabbi ismerősöket, volt munkatársakat, esetleg üzleti partnereket tájékoztathatsz arról, hogy épp álláskeresőben vagy, ha tudnak valamilyen érdekes lehetőségről, ne felejtsenek el szólni. És persze mindenkinek mellékelj egy tuti önéletrajzot is, lehetőleg fotóval, hátha elfeledkeztek rólad, és nem tudnak emlékezetből leskiccelni a főnöküknek, ha érdeklődést mutat irántad.
Sokak szerint az ismerős útján történő keresgélés az egyik leghatásosabb módszer (főleg, ha rendelkezel kiépített kapcsolatokkal), előnye, hogy sok infót tudsz begyűjteni a cégről, szinte bármikor elindítható, és rendkívül olcsó megoldás. Hátránya, hogy nagyon óvatosan kell bánni az esetleges elutasítással, főleg, ha te utasítasz el, nehogy a haverodat-rokonodat hozd kínos helyzetbe. Másrészt pedig lehet, hogy felvesznek, de ezzel párhuzamosan az is megtörténhet, hogy csókosnak fognak tartani, legalábbis eleinte. És még egy: lehet, hogy azt kockáztatod, hogy a legjobb barátod lesz a főnököd.
Közvetlen jelentkezés cégekhez
Ez a módszer nem feltétlenül a gátlástalan emberek módszere. Bárki számára nyitva áll, aki egy kicsit is talpraesettnek érzi magát. Küldhetsz CV-t, de még jobb, ha előbb telefonálsz. Ha szerencséd van, rá tudod beszélni őket egy személyes találkozóra. Ez ugyan ritkán történik meg, de próba – szerencse. Viszont miután elküldted a pályázatod, újra telefonálhatsz: “Megérkezett? Mikor tudunk találkozni?” Hatékonyabb megoldás a vezetőt keresni, mint a személyügyest. Utóbbi akkor tud ugyanis behívni és állást ajánlani, ha konkrétan egyébként is meg van hirdetve, vagy legalábbis biztosan keresnek. Ha viszont a cégvezetőnél bevágódsz, akkor is felvehet, ha korábban eszébe sem jutott, hogy kell még ember.
Valahányszor jelentkezel valahova, jegyezd fel melyik cég, mikor, kinek címezted, esetleg: kivel beszéltél, milyen pályázatot küldtél (ez különösen akkor lényeges, ha például több különböző terület is érdekel mit tartalmaz (CV, motivációs levél, bizonyítványmásolatok, fotó). Ezen kívül ide jegyezheted fel azt is, mit tudsz a cégről. Így, ha később keresnek, tudni fogod, mikor jelentkeztél, illetve egyáltalán mivel foglalkozik a vállalat, mi volt a pozíció konkrét neve, amit hirdettek. Ennek a listának később is hasznát látod. Személyzeti tanácsadó esetében tudni fogod, mikori cv van náluk, ha újból aktuálissá válik a bejelentkezésed, kell-e küldeni másikat (szinte mindig kell…), akkoriban milyen területeket jelöltél meg, amelyek érdekeltek, szeretnél-e ezeken módosítani. Cégek esetében nagyon sokat számít, ha föl van jegyezve, ki a személyzeti vezető, az ügyvezető vagy az adott terület igazgatója.
Az internet
Talán mondaunk sem kell, hogy mi az internetes álláskeresőket tartjuk a leghatékonyabb módszernek, ha álláskeresésről van szó. Itt még jegyzetelni sem kell, hogy mikor, kinek küldtél CV-t, mivel a regisztráció után közvetlenül mailben tájékoztatnak a legfrissebb ajánlatokról.
Az internetpiacon számtalan álláskereső létezik, amelyek közül két-három szolgáltatás a meghatározó. Az egyik ilyen meghatározó álláskereső szolgáltató áll a Nők Lapja Cafe Álláskeresője mögött, amelyet bárki ingyenesen igénybe vehet. Próbáld ki te is itt >>!