nlc.hu
Trend
Kérdések a delfinekrõl

Kérdések a delfinekrõl

Tudod-e például, hogyan alszanak a delfinek? Vagy, hogy meddig élnek, és milyen gyorsan úsznak, mit és mennyit esznek? Igaz-e legendás intelligenciájuk? Élnek-e édesvízben, és miért fekszenek néha öngyilkos módon a partra? Íme, a válaszok...

Hogyan alszanak a delfinek?

A delfineknek mindig eszméletüknél kell lenniük, hogy lélegezni tudjanak, tehát a hagyományos értelemben vett alvásra képtelenek. Képesek viszont arra, hogy agyuknak csak egyik fele aludjon. Naponta 8 órát töltenek ilyen állapotban. A szakemberek minderre

EEG-vizsgálatokkal jöttek rá: a REM-állapotot (Rapid Eye Movement – az alvás álomfázisát) nagyon ritkán észlelték náluk. Alvás közben azonban többféle dolgot is csinálnak:

  • lassan úsznak,
  • a vízfelszínen pihennek úgy, hogy a légzőnyílásuk nyitott,
  • a fenéken pihennek (sekély vízben), és néha a felszínre emelkednek levegőért.

    Meddig élnek a palackorrú fajták?

    Egy ilyen delfin átlagéletkora 40-50 év, ami persze földrajzi területenként változó.

    Mit és mennyit esznek?

    A palackorrú delfin különböző fajtájú halakat eszik – például tintahalat, heringet, tőkehalat, makrélát. Étrendjének összetétele függ az évszaktól és attól, hogy mi található az élőhelyén. A mennyiség – akárcsak az embereknél – náluk is az étel tápértékétől függ. A makréla és a hering rendkívül sok zsírt és kalóriát tartalmaz, míg a tintahal kalóriaszegény. Így ugyanakkora energia beviteléhez kétszer-háromszor annyi tintahalat kell megenniük, mint makrélát vagy heringet. Egy felnőtt delfin naponta testsúlyának 4-9%-át – vagyis egy átlagos nagyságú, 250 kilogrammos példány kb. 10-22,5 kilogrammot – halból nyeri.

    Mennyire intelligensek a delfinek?

    Azt már tudjuk, hogy a delfinek képesek megérteni az emberi beszéd egyes elemeit, a gond csupán az, hogy a delfinek intelligenciáját az emberekével próbáljuk összehasonlítani. Az biztos, hogy öntudattal és problémamegoldó képességgel rendelkeznek, amit különböző bemutatókon és róluk szóló igaz történetek, hírek olvasása közben már tapasztalhattunk.

    Milyen gyorsan tudnak úszni?

    Az a sebesség, melyet hosszú távon fenn tudnak tartani 11-12,5 km/óra, azaz 3-3,5 m/sec., de elérhetik a 16,5 km/óra sebességet, ami 4,6 m/s-ot jelent – például mikor a hajók orra előtt úsznak (ezt kb. 1500 méteren keresztül tudják tartani). Amikor gyorsabban szelik a vizet, néha kiugranak belőle, mert ezzel energiát spórolnak.

    Tudnak-e édesvízben élni?

    Számos delfinfajt találunk édesvízben, ők a folyami delfinek családjába tartoznak. Csak egy faj él édes és sós vízben egyaránt: a tucuxi (Sotalia fluviatilis). A tengeri fajok nem érzik jól magukat édesvízben, elélhetnek ott is, de hamar kimerültek lesznek, mivel az édesvíznek kisebb a felhajtóereje; bőrük pedig felázik, mintha hámlana.

    A valaha mért legnagyobb mélységet Tuffy, az Egyesült Állam Haditengerészete által betanított palackorrú delfin érte el – 300 méter mélyre úszott. A delfinek általában nem úsznak túl mélyre, a sekély vizeket kedvelik.

    Miért fekszenek a parton?

    Ha egy delfin a parton fekszik, általában beteg, és gyakran fertőzései is vannak (tüdőgyulladás vagy férgek az orrjáratoknál). Ezek néha gyógyíthatók, de sokszor menthetetlenek. Előfordul, hogy csapatosan fekszenek a parton, melynek okára számos teória létezik, de egyik sem ad kielégítő választ:

  • a mélyvízi állatok nem „látják” ( nem érzékelik hanglokátorukkal) a lejtős partszakaszokat.
  • talán a Föld mágneses mezeje segít a tájékozódásban a bálnáknak és delfineknek. Ha ez a mező megváltozik, az állatok eltévednek és a partra vetik magukat.
  • magasan szocializált fajoknál, ha a csapatvezető megbetegszik és a partra kerül, a többiek követik, próbálnak közel maradni vezérükhöz.
  • nagy stressz alatt vagy pánikhelyzetben az állatok egy időre visszatérhetnek ahhoz a viselkedéshez, mely őseikre volt jellemző, így a partra biztonságkeresés miatt kerülnek.

    Veszélyeztetett állatok a delfinek?

    Számos fajuk védett: az Indus folyóban élő delfin, a baiji (már csak 100 példány él belőlük) vagy a kékbálna.

  • Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

    Címlap

    top