nlc.hu
Életmód
Ismét lesz Mûegyetemi Állásbörze

Ismét lesz Mûegyetemi Állásbörze

Itt az õsz, itt vannak az állásbörzék. Hajdú Csongorral, a BME Karrier Irodájának vezetõjével beszélgettünk, aki elmondta: idén bõven 500 felett lesznek a meghirdetett állásajánlatok.




Egy ilyen rendezvény nagyszerű lehetőség arra, hogy a jövő értelmisége megismerje a szakterületén működő vállalatok tevékenységét, elvárásait és nem utolsó sorban az állásajánlataikat. Emellett a fiatal szakembereket kereső cégek számára is jó alkalom, hogy könnyen megtalálják számukra megfelelő munkaerőt.

– Mióta rendezik meg ősszel is az állásbörzét?

– 2000-ben volt először őszi ilyen rendezvényünk. Akkor még egy speciális szakterület, az informatikusok számára szerveztük meg Infobörze néven. A korábbi évek tavaszi rendezvényein megjelent cégek 40-45%-a informatikusokat keresett. Úgy gondoltuk, hogy ezek a cégek eljönnek ősszel is, hogy már korábban felvegyék a kapcsolatot a diákokkal egy kifejezetten informatikai állásbörze keretében. Várakozásunk beigazolódott, már az első rendezvényen (Infobörze Y2K) 47 kiállítóval ismerkedhettek meg a látogatók. A munkaerőpiac úgy alakult, hogy 2001-ben már kevesebb IT pozíciót hirdettek meg a cégek, és ezzel közel azonos számban kerestek villamos- és gépészmérnököket, közgazdászokat, pénzügyi végzettségűeket. Az álláskeresők oldaláról is érzékelhető volt a nyomás, amiért egyetlen szakterületet „emeltünk ki”. Az igényekhez igazodva került sor a rendezvény kibővítésére. 2002-től tehát már Integrált Felsőoktatási Állásbörzeként a jelenlegi formában az informatikusok mellett mérnököket, műszaki menedzsereket, közgazdászokat, pénzügyi szakembereket, fizikusokat, matematikusokat, bölcsészeket is várunk. Következő tavasszal már a XIV. Műegyetemi Állásbörzét szervezzük meg, vagyis 14 év szakmai tapasztalata áll egy ilyen rendezvény mögött.

– Miben különbözik a mostani rendezvény a tavaszitól?

– Most már egyre jobban hasonlítanak egymáshoz, bár a tavaszi börzéhez képest a kiállítók és az álláskeresők is kisebb számban képviseltetik magukat. Abban is eltér egymástól a két alkalom, hogy ősszel még időben fel lehet venni a kapcsolatot a cégekkel ahhoz, hogy a diplomamunkáját egy vállalatnál készítse el az erre vágyó végzős hallgató. Részmunkaidős állásokat is lehet találni, azok pedig, akik idén nyáron végeztek, de az utolsó vakációjukat még teljes egészében kihasználták, és így nem tudtak elhelyezkedni, egy újabb esélyt kapnak a számukra megfelelő munkahely megtalálására.

– Kinek érdemes eljönni, és milyen embereket keresnek a résztvevő vállalatok?

– Inkább a végzősöknek ajánljuk, de aki szakmai gyakorlatot vagy részmunkaidős állást keres, annak is érdemes szétnéznie. Azok a cégek szoktak eljönni, akik nagyobb számban vesznek fel mérnököket, közgazdászokat, műszaki menedzsereket. Ez a szám általában 5 és 50 között alakul évente. Az utóbbi négy évben a hozzánk forduló cégek nagy számban kerestek gépész-, építő- és villamosmérnököket, informatikusokat. Jelentősen kisebb volt a kereslet a többi mérnökre, illetve a műszaki menedzserekre.

– Milyen a visszajelzés a Műegyetemi Állásbörzén megjelent cégek részéről?

– A cégek általában a felkészültséget szokták kifogásolni. Azt, hogy azok a hallgatók, akik ellátogatnak a standjukhoz, nagyon keveset tudnak a vállalatról, a működési területéről. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy mivel foglalkozik az adott cég, vagy melyik városban található a székhelye. Mindenképpen érdemes előre felkészülni. A másik dolog, amit hiányolnak, a nyelvtudás. Évről-évre folyamatosan javul a frissen végzett hallgatók nyelvismerete, de még mindig nem éri el azt a szintet, amit a cégek szeretnének. Azt azonban nem szabad figyelmen kívül hagyni, hogy a vállalatok is egyre magasabbra teszik a mércét.

– Milyen volt az érdeklődés az utóbbi években, és ebből hányan tudtak elhelyezkedni?

– Arról, hogy hány BME-s hallgatónak sikerült ezeken a rendezvényeken elhelyezkednie pontos statisztikánk van. Van egy utókövetéses vizsgálatunk, melynek során az egyetem befejezése után körülbelül másfél évvel minden végzettünknek elküldünk egy kérdőívet amiben arra keressük a választ, hogy hogyan sikerült elhelyezkednie, milyen területen, milyen fizetéssel, milyen segítséget kapott az egyetemtől stb. Az állásbörzék részesedése évek óta stabilan 14-15%. Tehát azt alapul véve, hogy hallgatóink 60-70 %-a vesz részt rendezvényeinken, jóval 20% felett van az állásbörzék hatékonysága. Azt, hogy hány önéletrajzot adtak le, a cégek részéről tudjuk megközelíteni. Vannak olyan vállalatok, akik egy nagyobb rendezvényen, mint amilyen a tavaszi is, a két nap alatt akár 400-500 önéletrajzot is összegyűjtenek. Változó persze az is, hogy ebből hány embert választanak ki, illetve hány pozícióra keresnek alkalmazottat. Akik nagyon sok önéletrajzot gyűjtenek be, azok jellemzően több kezdő pozícióba keresnek szakembert. Azok az idők már lejártak, amikor úgy jött el egy vállalat, hogy azonnal szeretne 50 új munkatársat felvenni. De még mindig vannak, akik két-három hónapon belül 10-12 pályakezdőt is alkalmaznak.
Az állásajánlatokkal kapcsolatban még érdemes megjegyezni, hogy az elmúlt évekhez képest jelentősen több cég lesz idén ősszel. Jelen pillanatban úgy néz ki, hogy az állásajánlat is több lesz, azaz bőven 500 fölött lesznek az itt aktuálisan meghirdetett ajánlatok.

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top