Macchiato, miniatűr csészében |
Ha Dél felé indulunk, máris láthatjuk, hogy a spanyolok és a portugálok sokkal kevesebb időt szentelnek a finom főzetnek. Ők a méretre sem fektetnek hangsúlyt, inkább kicsiben utaznak. A miniatűr csészébe olyan erős kávét töltenek, hogy megáll benne a kanál. Tejet, tejszínt kérni nem illik, hiszen az igazán kemény emberek így is bírják! Előnye, hogy a gyors kávétól felfrissülve már indulhatsz is tovább. Ráadásul a koncentrált íz miatt általában sokkal jobb a kávé minősége.
Az olaszok már engednek kissé a szigorból. A sima espresso minőségéért életük-haláluk árán kiállnak, de hajlandóak arra is, hogy megbolondítsák némi tejjel. Persze nem csak úgy, belelöttyintve, hanem kemény tejhab formájában. Így készül az igencsak népszerű cappuccino. Ezeket a variációkat akár már átmenetként is elkönyvelhetjük a keleti tájak felé, hiszen míg az espressot gyorsan fel lehet hajtani, egy cappuccino mellé már le kell ülni.
Így készül Bécsben |
Cappuccino, olasz módra |
Az amerikai kávé szintén nem a kis méretről híres, ehhez mérten viszont az anyag is kevesebb benne. Sokkal hígabb, a főzési módszer is más. Nem is csoda, hogy bögréből, tisztán is fogyasztható. Ehhez hasonlít a német kávé is. Közös vonásuk, hogy míg a sűrűbb, erőteljesebb kávéfajták készítéséhez átgőzölik a kávét, a hígabbakhoz elég, ha a forró víz átfolyik rajta, és kioldja hatóanyagait. Nem kis különbség! E két nemzet valószínűleg inkább a mennyiségre megy!
Mielőtt azonban messzemenő következtetéseket vonnál le a nemzetek kávéivási szokásaiból, nem árt magadba nézni. Te hogy iszod a kávét? És mennyi ideig?