Leonardóról tehát annyit rögtön lehet tudni, hogy Olaszországban, még pontosabban Toszkánában, annak is Vinci nevű kisvárosában látta meg a napvilágot 1452-ben. Apja kézműves volt, anyja egy Caterina névre hallgató szolgáló, aki az apjánál dolgozott. A kisfiú apja házánál nevelkedett, majd felserdülvén Verocchio műhelyében dolgozott, tagja lett a Szent Lukács céhnek, és később Firenze, Milánó és Franciaország lett a hazája. A Loire melletti Clos Lucé kastélyban halt meg 1519-ben.
Ha életében csak és kizárólag a Mona Lisát festette volna meg, akkor is adott volna könyvtárnyi kutatóanyagot a világ tudósai számára. Ám ő amellett, hogy pazar festményeket alkotott, kitalálta a repülő szerkezetet, elképzelte a búvárruhát, megtervezte a biciklit. És mi ezeket most meg is nézhetjük Budapesten a Szabó Ervin Könyvtárban.
Tükörírással készült jegyzetei, titokzatos élete, korát évszázadokkal megelőző találmányai csak erősítik bennünk az ámulatot. A XXI. századból rácsodálkozni egy emberi emberre, egy zseniális művészre, egy csodálatos alkotóra: ha Dan Brown könyve csupán ezt a hatást váltja ki, szerintem akkor is megéri. Mert nem csak tini nindzsa teknőcökből áll ez a kütyükkel teletűzdelt világ.
Egy könyv, amitől nem szabadulunk» Diadalmenet» Moziba megy a kód» Mi, és a Da Vinci kód» Amit tudni akartál róla» |