Lédús, ropogós, savanyú és finom, ez a kovászos uborka. És még olyan sok munka sincs vele, mert az érlelést a Nap végzi helyettünk. Természetesen ez nem azt jelenti, hogy előtte és utána sincs vele munka, és az érlelés ideje alatt is oda kell rá figyelnünk, hogy mindig érjék a napsugarak. Az a jó benne, hogy szinte bármilyen ételhez illik: paradicsomos vagy sajtos alapú tésztákhoz, pörköltökhöz, paprikás krumplihoz, de még a virslihez vagy a melegszendvicshez is.
Fontos, hogy figyeljük az időjárás-előrejelzést, hisz csak akkor tudjuk rendesen megérlelni kovászos uborkánkat, hogyha több napon keresztül hétágra süt a nap folyamatosan. Esős, felhős idő esetén inkább halasszuk el a készítést melegebb, naposabb napokra.
Hozzávalók:
(körülbelül 2 hétnyi adaghoz egy család számára)
- 3 kg uborka
- 1 fej fokhagyma
- 1 csokor kapor
- 1 vastag szelet/sercli kenyér (kovászos)
- 4 evőkanál só
- 4 liter víz
Elkészítés:
- Egy 5 literes nagy üveget alaposan elmosunk és kiszárítunk.
- Feltesszük forrni a 4 liter vizet, melybe beletesszük a sót. Inkább tegyünk egy kicsivel több sót bele, mint kevesebbet. Akkor lesz igazán jó íze, ha inkább sósabb, mint kellene. Mikor a víz felforrt, akkor hagyjuk langyosra hűlni.
- Gondosan válasszuk meg a kovászosnak szánt uborkákat. Legjobb, ha a közeli piacon válogatjuk ki saját magunknak. Nem jó, ha túl kicsi vagy ha túl nagy.
- Mossuk meg alaposan az uborkákat, közben a külső szőröket kézzel vagy szivaccsal dörzsöljük le. Vágjuk le az uborkák két végét, mert azoktól kesernyés ízűvé válna maga az uborkalé.
- Vágjunk bele minden uborkába, mintha négy felé szeretnénk őket felvágni, de mégsem vágjuk őket teljesen végig. Ennek lényege, hogy az uborkalét magukba tudják szívni.
- Pucoljuk meg a fokhagymát, és mossuk meg alaposan a kaprot.
- A kapor és a fokhagyma felét tegyük bele az üveg aljára. Tegyük tele az üveget a felvágott uborkákkal. Az a legjobb, ha jó szorosan, minél kevesebb levegőt hagyva pakoljuk tele. Mintha hálózsákot tömködnénk a tartójába. Mikor tele lett, a kapor és a fokhagyma másik felét tegyük az egész tetejére.
- Ezután öntsük tele az üveget az elkészített sós, langyos lével, és tegyük minden tetejére a vastag szelet kenyeret.
- Az üveg tetejét fedjük le egy tányérral, és tegyük egy olyan helyre a kertben vagy teraszon, ahol a lehető legtöbb Nap éri.
- Néhány nap után vegyünk ki egy uborkát, és kóstoljuk meg. Ha még éretlennek ítéljük meg, akkor hagyjuk még pár (5-6) napot érni. Amikor érettnek és finomnak érezzük, akkor szedjük ki az összeset, tegyük egy nagy dobozba az uborkalével együtt. Ezentúl tároljuk a hűtőben, amíg el nem fogyott az összes kovászos uborka.
Forrás: Nosalty, Fotó: Getty Images