A kis idegentestek általában a kötőhártya, a szemhéj alatt, vagy a szaruhártya felszínén tapadnak meg.
Leggyakoribbak az apró fémszilánkok, de előfordul növényi törmelék, kő, vagy porszemcse. Az izzó fémszilánkok (hegesztés, köszörülés) különösen veszélyesek mert beleégnek a szaruhártya szövetébe, eltávolításuk nehezebb, mint a felületes idegentesteké.
A sérülés után rövid idővel a beteg szúrást érez, majd fájdalom keletkezik, amely pislogáskor kifejezettebb. Az idegentestet minél előbb el kell távolítani. A beavatkozás szemorvosi feladat! Ha az elváltozás helye fertőződik, a szaruhártyán könnyen fekély alakulhat ki.
A maródások, égési sérülések igen veszélyesek. A maró anyagok lehetnek lúgok, vagy savak.
A lúg sérülések általában súlyosabbak, mész, malter szembecsapódásakor keletkeznek. Az építkezésen dolgozók különösen veszélyeztettek.
A sav sérülések többsége a háztartásban, vagy akkumulátorokkal való munka kapcsán történik. A legsúlyosabb maródásos sérülések tragikus kimenetelűek, kétoldali sérülések teljes vaksággal is végződhetnek.
A baleset helyszínén a sérülés után azonnali teendőnk a bőséges csapvizes kimosás és mielőbbi szemészeti fekvőbeteg intézménybe való eljuttatás.
Tompa sérülés kapcsán, munkafolyamatok, sport, játék, verekedés közben gyakran éri a szemet kisebb-nagyobb erejű ütés. Ököl, bot, labda, kő okozta súlyosabb behatásra, mivel a szem tartalma nagyobbrészt összenyomhatatlan és a fala is csak kis mértékben tágulékony, a szemnyomás hirtelen megnő, és a rendkívüli szemnyomás emelkedés következtében a szem minden szövete sérülhet, a szem fala megrepedhet.
A látványos kötőhártya alatti vérzés gyakran elfedheti a mélyebb részek repesztett sérülését, ezért érdemes figyelni az érintett szem látásélességét és mielőbb szemorvoshoz fordulni.