Nepál |
Nick világéletében tériszonytól szenvedett, így az első epizódban (Nepál) kifejezetten rossz előérzetekkel érkezik Nepálba, a világ legmagasabb hegyeinek otthonába. Félelmei be is igazolódnak, amikor egy mézgyűjtéssel foglalkozó helyi népcsoport tagjai meghívják, hogy tartson velük egy túrára. A túra szó persze lehet, hogy nem a legszerencsésebb megnevezés, hiszen a legyőzendő távolság alig 150 méter igaz viszont, hogy függöleges irányban értendő, és egy sziklafalhoz lapulva egy bizonytalan kötéllétrán egyensúlyozva kell megtenni…
A második epizódban (Tibet) Nick Tibetbe utazik, hogy részt vegyen a világ legnehezebb zarándokútján, melynek résztvevői ezer akadályt legyőzve a szent hegyként számon tartott Mount Kailash-t kerülik meg. A 18 kilométeres szakrális célú gyaloglás önsanyargató jellegét mi sem bizonyítja jobban, minthogy a zarándokok által érintett legmagasabb hágó 6700 méteres magasságban található.
Tibetben |
A harmadik epizódban (Belső-Ázsia) a közepes szélességek kényelméhez szokott Nick a Góbi-sivatag sziklapusztaságában igyekszik életben maradni. A táj képe nem megy újdonságszámba számára, mert korábban már járt itt, a hőmérséklet viszont annál mélyebb nyomot hagy benne: tél közepe lévén a hőmérők higanyszálai ismeretlen mélységekbe húzódtak vissza, és ő egy oldalkocsis motorkerékpáron robog a sivatag belseje felé…
A Góbi-sivatagban |
Hosszú utazását a kalandvágyó földrajzprofesszor a haldokló Aral-tónál fejezi be, mely mára az emberi pusztítás típusterületévé vált: a tó vize a mértéktelen öntözés miatt vészesen megfogyatkozott, a közepén fekvő Voz-sziget pedig a vegyi fegyverekkel előszeretettel kísérletező Szovjetuniónak köszönhetően mára kémiai időzített bombává vált.
Vetítés: Szélsőséges Ázsia
2005. augusztus 21-től minden vasárnap este 9-kor a National Geographic Channel műsorán.