Végzősnek lenni nem könnyű, akár diák, akár osztályfőnök valaki – sóhajt nagyot Kriszta, aki egy kisvárosi gimnázium 12.-es osztályának vezetője. – Már csak egy hónap van a ballagásig, és bár eddig sem unatkoztunk, még csak most jön a neheze. A gyerekek egyre feszültebbek az érettségi közeledtével, de nekem is minden erőmet össze kell szednem, hogy nyugodt, higgadt tudjak maradni, és át tudjam őket segíteni ezen az időszakon.
Az utolsó év a legnehezebb: rengeteg teendő, álmatlan éjszakák
35 kamasszal még akkor sem leányálom az élet, ha imádom őket – mosolyog a rutinos, 42 éves magyartanár. – Minden nap tartogatott valami meglepetést az első három évben is, de most szeptember óta folyamatos a pörgés: gólyaavatás, szalagavató, egyetemi jelentkezések. Emellett persze próbálunk az anyaggal is haladni, hiszen bőven van még mit tanulni. Februárra nemcsak ők érezték úgy, hogy elegük van, nálam is jelentkeztek a kimerültség jelei: alig aludtam éjszakánként, és az apró-cseprő napi konfliktusokat is kevesebb türelemmel viseltem, mint kellett volna.
Amikor a stressz szó szerint lebénít
Bár nem vagyok fejfájós, sokszor éreztem azt, hogy szétszakad a fejem. Ezt egy ideig még tudtam a frontokra fogni, ahogy a gyakori gyomorfájást is a rendszertelen étkezéseknek tudtam be. Volt olyan nap, hogy „rendes” tanárként a hideg kávémat cipeltem magammal a 6. óráig, reggelit pedig már nem is pakoltam magamnak, úgysem lett volna időm megenni. Az állandó nyak- és vállfájdalomra azonban nem volt magyarázat. Amióta ugyanis anatómiai párnát használok, megszűntek ezek az izompanaszok – most viszont újult erővel jelentkeztek. Olyannyira, hogy egyik reggel arra ébredtem, hogy nem tudom mozdítani a bal kezemet.
Ha én feszült vagyok, ők is azok
Muszáj volt bemennem a kórházba, ám ott sem a röntgen, sem az MR nem mutatott semmi rendellenességet. Kaptam izomlazítókat, és végül egy gyógytornász segítségével, három nap szenvedés után ismét tudtam használni a karomat. Ő mondta ki azt, amit már én is sejtettem: ezeket a tüneteket bizony a tartós stressz okozza. Ennek hatására ugyanis a szervezetben túlzott mértékben szabadul fel az adrenalin és a kortizol hormon, amelyek ilyen stresszreakciókat váltanak ki a testünkből. Nem beszélve az alvásproblémákról, amelyek miatt tovább csökkenhet a koncentrációs és problémamegoldó képességünk, feszült helyzetekben pedig türelmetlenebbekké, idegesebbekké válhatunk. Ezeket először nekem kell rendbe tennem magamban, hiszen csak úgy tudok segíteni a „gyerekeimnek”, ha én jól vagyok.
A Sedacur forte is segít nekem év végéig
Megértettem, hogy nem elég nyugodtnak látszanom, hanem azzá is kell válnom újra, hogy példát mutathassak az osztályomnak, és sikeresen tudjuk lezárni a közös munkát. Elhatároztam, hogy ismét odafigyelek a rendszeres étkezésre és eljárok futni, ami mindig is segített levezetni a feszültséget, továbbá az éjszakáimat igyekszem valódi, pihentető alvással tölteni ahelyett, hogy dolgoznék vagy agyalnék. Ebben nagy segítségemre van az a gyógynövénykivonat-tartalmú gyógyszer is, amelyet az egyik kolléganőm javasolt. A recept nélkül kapható Sedacur forte három, nyugtató-altató hatásáról közismert gyógynövény, a macskagyökér, a komló és a citromfű kivonatát tartalmazza. Este segíti az elalvást, és nyugodt, pihentető alvást biztosít, napközben alkalmazva pedig nyugtató, feszültségoldó hatású. Mivel nincs negatív hatással a koncentrációra, nappal nem kell attól tartanom, hogy tompul tőle a figyelmem vagy nő a reakcióidőm. Bár a ballagás már a nyakunkon, utána is biztosan izgulni fogok még pár hetet, mire valóban „megérik az osztályom”. Én azonban biztos vagyok benne, hogy mindenki sikerrel veszi majd az akadályokat!
A KOCKÁZATOKRÓL ÉS A MELLÉKHATÁSOKRÓL
OLVASSA EL A BETEGTÁJÉKOZTATÓT,
VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT, GYÓGYSZERÉSZÉT!