nlc.hu
Trend
A haj több mint divat: ezt üzeni a frizurád a világnak!

Hajunk fontos üzenet a világnak! A tiéd mit árul el rólad?

Tükrözi véleményünket, érzelmeinket, gyakran céljainkat is. Jelentése pedig évszázadok óta túlmutat a puszta külsőségeken.

Hajunk nem csupán önkifejezésünk és külsőnk eszköze: az évszázadok során messze túlmutatott azon. A társadalom egyfajta tükreként ugyanis a hajviselet nemcsak azt mutatta meg, éppen milyen hangulata van viselőjének, hanem azt is, hogy hová tartozik, mit képvisel vagy éppen mit utasít el.

A haj formája, hossza, színe mind-mind üzenetet hordoz, és egy frizura bizony akár arra is képes, hogy életmódot, politikai mozgalmat vagy társadalmi változást szimbolizáljon. Egy-egy hajstílus tehát a divaton túl sokkal mélyebb rétegeket is elárul.

A gazdagság és rang jelképe

Ha visszatekintünk a történelembe, a haj mindig is egyfajta státuszszimbólum volt. Az ókori Róma idején például a nők gyönyörű, hosszú hajjal mutatkoztak, ami a szépség és a rang jelképének számított. A római nők haját fonatokkal és díszítésekkel tették még hangsúlyosabbá, demonstrálva gazdagságukat és társadalmi helyzetüket egyaránt.

Angelina Jolie

Angelina Jolie a Nagy Sándor, a hódító c. filmben (Fotó: Profimedia)

A férfiak ezzel szemben rövid hajjal, vagy éppen borotvált arccal mutatkoztak, hiszen a római katonák számára ez az egyszerűséget és praktikumot jelentette és a katonai fegyelmet, az alázatot és a tisztelettudást is szimbolizálta.

A haj: erős, szeretet és fájdalom is

Már a művészetekben is komoly szerepet képviselt egy-egy hajviselet. És nem csupán a rajzokon, az olajfestményeken vagy akvarelleken, hanem még az irodalomban is. Homérosz Iliász című művében például Akhilleusz, miután megtudja, hogy szeretett barátja, Patroklosz meghalt, „mindkét kezével tépte ki a haját” érzékletes példájaként az üzenetnek: a veszteség, a gyász, a fájdalom megélésének.

Erősen összefonódik ugyanis a haj az érzelmek megélésével is, legyen szó akár fájdalomról, akár szeretetről, esetleg félelemről.

Akárcsak Medusa hajának történetében, ahol a haj a hatalom, a borzalom és a veszély szimbólumává válik. „Medusa olyan szörnyű volt, hogy aki ránézett, az kővé változott” – írja Ovidius. Nos, medúza haja nem véletlenül volt ennyire rettegett: kígyók alkották és ez tette igazi szörnyeteggé őt.

Medusa

Fotó: MATTES René / hemis.fr / Hemis via AFP

Díszes haj és díszes élet

A középkor után, a reneszánsz idején a haj szerepe még a korábbinál is fontosabbá vált, a társadalmi rang jeleként kiemelt szerepet kapott. A gazdag arisztokrácia tagjai nemcsak hosszú, hanem egyúttal nagyon díszes hajakat viseltek. De nem ám csak egyszerűen azért, mert trendi volt!

Botticelli

Botticelli festményein egészen káprázatos hajakat láthatunk (Fotó: VCG Wilson/Corbis via Getty Images)

A reneszánsz idején a haj a hatalom és a gazdagság mellett a kultúra kifejezőeszköze is lett. Ekkoriban nemcsak a nők, de a férfiak is hosszú hajjal és gondosan megkomponált frizurákkal mutatkoztak, hiszen a haj a szép megjelenésen től a magas társadalmi státuszt is jelezte. Megmutatta, hogy viselője a társadalom azon rétegéhez tartozik, akik kétkezi munkavégzés helyett jól szituált, előkelő életet élnek.

Viszlát, kirakathajak!

A 19. században aztán meglehetősen új irányt vett a hajviselet. A fejlődő ipari társadalomban egyre nagyobb szerepet kapott a praktikum. A hosszú, díszes frizurák helyét kezdték átvenni az egyszerűbb, kényelmesebb stílusok, hiszen az embereknek a legkevésbé sem volt idejük minden nap órákat tölteni hajukkal.

Josephine

Fotó: Heritage Images via Getty Images

A női haj divatja lassan visszavonult a bonyolult, „kirakathajak” világától, és sokkal inkább a természetes, egyszerű stílusok váltak népszerűvé. Ráadásul egészen hétköznapi problémák is megjelentek, például annak a kérdése, hogy a haj ne lógjon munka közben a gépek közé.

Női forradalom és önkifejezés

Ebbe a változásba, a praktikum forradalmába érkezett meg egy újabb jelentős törekvés: a szabadság kifejezése iránti vágy a 20. században. Az 1920-as években a bob frizura hozta el a nők számára a megújulást, választ adva a társadalomnak is: a hagyományos szerepek helyett eljött az emancipáció ideje.

Miss Ray Carol

Fotó: Heritage Art/Heritage Images via Getty Images

A század vége felé pedig már egyúttal az egyéni önkifejezés szimbólumává is vált, ki hogyan hordja tincseit. A média térhódításával pedig már nem is volt kérdés, hogy ebben egyre nagyobb szerepet kapnak azok az ikonok, mint Madonna vagy éppen Jennifer Anniston „Rachel-frizurája”.

Hajunk fontos üzenet a világnak

Bár manapság sokszor kiteljesedésünk eszközeként tekintünk rá, mégis, a haj legalább ennyire olyan szimbólum, amely generációk hiedelmeit, fájdalmait, vágyait és szabadságát is hordozza. Mindig is képes volt arra, hogy közvetítse az érzelmeinket, a társadalmi státuszunkat, sőt, sokszor a politikai és kulturális véleményünket is. Még ma is nagyban tükrözi egy-egy trend az újabb irányokat és nézeteket. Minden jelentősebb változtatás a frizuránkon azt üzeni a világnak: „Itt vagyok, és eljöttem, hogy megmutassam magam, hallassam a hangomat!”.

Szóval legközelebb, amikor a tükörbe nézel, és azon gondolkozol, hogy milyen frizurát válassz, ne felejtsd: a haj többet mond, mint gondolnád. Mert a haj valójában történet, melyet elmesélsz a világnak. És talán ez az egyik legszebb benne.

via 1, 2

Ez is érdekelhet Megnézem

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top