A felsorolt alkotóelemeknek köszönhetően számos betegséget megelőzhetünk, ha a hagyományos fehérliszt helyett (vagy mellett) teljes kiőrlésű ételeket is fogyasztunk: keretes írásunkban foglaltuk össze a legfontosabb, igazolt eredményeket. Persze a mindennapi életben ritkán vásárolunk lisztet, sokkal gyakoribb, hogy olyan ételek kerülnek kosarunkba vagy asztalunkra, melyekben feldogozott állapotban található valamilyen liszt ezért is fontos kérdés, hogy honnan lehet tudni, melyik termékben van teljes kiőrlésű gabona.
A reggelizőpelyhekkel viszonylag egyszerű a helyzet: a Nestlé teljes kiőrlésű gabonából készült termékein ott virít az összetéveszthetetlen teljes kiőrlésű embléma, ami egy pipából és egy búzakalászból áll. Mivel ma már sokan keresik ezeket a termékeket, általában elmondható, hogy a többi teljes kiőrlésű termék csomagolásán is feltüntetik, ha ezek teljes őrlésű lisztből készültek: a magyar szövegek mellett érdemes figyelni az angol whole wheat vagy a német vollkorn feliratokat is.
Kicsit problémásabb a helyzet a kenyerek esetében, hiszen itt nem mindig olvashatjuk el, miből is készültek a kenyér illata és állaga lehet mérvadó. A legegyszerűbb, ha egymás mellé teszünk egy azonos súlyú barna és fehér kenyeret. Ha ugyanakkorák (és feltéve, hogy félbevágtuk őket, azt látjuk, hogy ugyanolyan lukacsosak és a héjuk is hasonló), akkor szinte biztos, hogy a kenyér színezéktől barna. Gyanúnkat erősítheti, ha a barnakenyér kávéillatú a karamell mellett ugyanis ez az egyik leggyakoribb színezőanyag.
Kevéssé közismert, hogy nemcsak a búzaliszt lehet teljes kiőrlésű éppolyan hasznos összetevőkkel rendelkezik a teljes kiőrlésű (más néven barna-) rizs vagy például a teljes árpa- vagy rozs is. Ez utóbbi számít egyébként az egyik legjobb rostforrásnak, ugyanakkor érdemes más liszttípusokkal együtt használni. Egy csak rozslisztből készült kenyér ugyanis már a sütőből frissen kivéve is kőkemény lesz, de ha más (szintén teljes őrlésű) liszttel keverve készítünk belőle kenyeret, az eredmény igazi puha csemege lehet nem csak jólesik, de jót is tesz!
A teljes kiőrlésű gabonák hasznos összetevői bizonyítottan segítenek az alábbiakban: Csökkenhet az elhízás veszélye, hiszen a nagyobb rosttartalom miatt kevesebbel is jóllakunk, ráadásul gélképző tulajdonsága révén teltség érzetet kelt a gyomorban. Akár 21-27 %-kal csökkenhet a cukorbetegség veszélye, mert a táplálékkal bevitt cukor egy részét megköti. Csökkenhet a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának veszélye, és alacsonyabb koleszterin-szintre számíthatunk, hiszen megköti a táplálékkal bevitt koleszterin egy részét is. A bélrendszerrel kapcsolatos rákos megbetegedések kockázata akár 40 %-kal csökkenhet. |
Az adatok pontos forrásait egyéb, a témával kapcsolatos információk és érdekességek mellett a reggelizz.hu oldalon találhatod meg.
Ki az a szerencsés, aki igénybe veheti a 200 000 Ft értékű utazási utalványt? Akár Te is lehetsz az! A nyereményjáték 2006. július 9-ig tart, érdemes tehát regisztrálni és kipróbálni a 14 napos menüt. 30 db NESTLÉ Fitness ajándékcsomag szintén gazdára vár még!