Néhány praktikus tanáccsal szeretnénk megkönnyíteni a készülődést.
Dönthetek az utolsó pillanatban?
A last minute utak, vagyis azok, amelyeket akciós áron foglalhatunk le az utazás előtt néhány nappal (egy-két héttel) jótékony hatást gyakorolhatnak a pénztárcánkra, hiszen ilyenkor a katalógusban meghirdetett árhoz képest fejenként akár több tízezer forintot is megspórolhatunk. Ám előfordulhat, hogy pont a vágyott úti célra fogytak el a helyek a kitűzött időpontra, ezért ajánlható, hogy aki akciós nyaralást tervez, legyen kellően rugalmas a helyszínt vagy az utazási időpontot illetően.
Érdemes megnézni azt is, hogy az ár mit tartalmaz: meglehet, hogy külön kell fizetnünk például a repülőtéri illetéket, a transzfert és esetleg a vízumot s így talán már nem is annyira vonzó az az ár, amely első pillantásra csábítónak tűnt. A hátizsákos turistáknak szánt útikönyvek egyik nagy igazsága: csak akkor indulj el irreálisan alacsony áron meghirdetett útra, ha nem bánod, hogy visszafelé esetleg stoppal kell jönnöd Ezért érdemes még a befizetés előtt tájékozódni a választott iroda anyagi helyzetéről, felelősségbiztosításáról és térképezzük fel: a többi utazásszervező milyen áron kínál hasonló utakat. Interneten úgynevezett gyűjtőirodák vagyis amelyek más utazásszervezők útjait is árulják akciós kínálatát is megtalálhatjuk, például a hurra-nyaralunk.hu honlapon. Időt spórolhatunk meg azzal, ha egy ilyen iroda valamelyik munkatársát bízzuk meg, hogy keressen az elképzeléseinknek megfelelő utat pár napon belül számos remek ajánlatot kaphatunk tőle.
Sokan úgy gondolják, ha az Európai Unió tagállamaiba, illetve Svájcba, Norvégiába vagy Izlandra utaznak, akkor nincs szükség külön utasbiztosításra, csak az úgynevezett E-111 helyébe lépett Európai Egészségügyi Kártyára. A kártya az Országos Egészségbiztosítási Pénztár megyei vagy budapesti szerveinél igényelhető, ám ez csak a sürgősségi és alapellátást fedezi, s a megbetegedett vagy balesetet szenvedett utazónak önrészt is kell fizetnie az ellátásért, amelyet nem igényelhet vissza. Ezért érdemes utasbiztosítást kötni (így a poggyászunkat is biztosítjuk), ráadásul ennél nincs önrész, és többnyire nem is az utasnak kell megelőlegeznie a gyógyítás összegét, hanem azt közvetlenül a biztosító fizeti az egészségügyi szolgáltatónak.
Hogyan csomagoljak?
Sok nőt ismerek, aki párja szerint a legszükségtelenebb dolgokat is bepakolja a bőröndbe, és ebben a férfiaknak némileg igazuk is van, hiszen nem a nyaralás a legmegfelelőbb alkalom a kis- és nagyestélyi viselésére kivéve, ha exkluzív hajóútra indulunk. Ráadásul a sminkkészlet egy részét és néhány cipőt (legalább az őszieket) is itthon hagyhatunk, ugyanígy az elvégzendő papírmunkát, tanulmányt úgysem fogjuk elővenni a nyaralás során! A nyaralás egyébként is a pihenésről szóljon, ne ekkor akarjuk behozni a munkahelyi lemaradásainkat! Azt javaslom, csomagolás előtt írjunk listát, s ezt nézzük át többször, mielőtt elkezdenénk a pakolást. Így egyre több fölösleges tételt kihúzunk majd, viszont bekerülnek a poggyászba a fontos, nélkülözhetetlen dolgok (napszemüveg, naptej, olvasnivaló, fényképezőgép, de az útlevélről, a pénzről és a részvételi jegyről sem célszerű elfeledkezni!).
Tizenhat oldalas utazási mellékletünk a 24. héten, június 14-én megjelenő Nők Lapjában olvasható.