Egyre többen tudatosan figyelünk az egészségünkre ehhez természetesen hozzátartozik a rendszeres étkezés is.
Receptek (szénhidráttartalom 5 gramm vagy annál kevesebb): |
Hogyan is működik ez a diéta?
+1 link-tipp: WellnessCafe – mindent a fogyókúráról |
hogy csökkentenem kell az elraktározott zsírmennyiségemet és ehhez arra van szükség, hogy az elraktározott zsírmennyiséget használjuk energiaforrásként szervezetünk anyagcsere-folyamataihoz.
Legtöbbször azonban az történik, hogy a szervezetünk ezt az energiát a nem sokkal korábban elfogyasztott szénhidrátokból meríti. Az alacsony szénhidráttartalmú diéta azért válik be sok embernél, mert elősegíti a szervezet inzulintermelésének és -felhasználásának irányítását, és előmozdítja, hogy a szervezet az elraktározott zsírt használja fel sejtenergiaként, és ne a legutóbb elfogyasztott szénhidrátot hasznosítsa erre a célra.
Fontos tudnivalók:
Nem minden szénhidrát egyforma. Mindenekelőtt kerüljük azokat, amelyek gyorsan glükózzá alakulnak a szervezetünkben. Ilyenek például a túlfinomított szénhidrátok, mint amilyen a cukor és a liszt, továbbá a fehér rizs.
A fogyás érdekében hasznos, ha néhány keményítőtartalmú zöldségre mint például a burgonyára úgy gondolunk, mint finomított szénhidrátra, mert a keményítő gyorsan glükózzá alakul.
Általános szabály, hogy ha egyáltalán nem adunk az ételünkhöz cukrot és lisztet, és nem eszünk magas feldolgozottságú ételeket, akkor sokat tettünk a túlfinomított szénhidrátok elhagyása érdekében.
A szénhidrátbevitelünket tartsuk 20 gramm alatt, és ezt is olyan zöldségek formájában fogyasszuk, mint a spenót, a saláta, a brokkoli és más zöldsaláták. Ahhoz, hogy egészséges, alacsony szénhidráttartalmú étrendjét bárki maga is össze tudja állítani, három csoportra osztották az alapanyagokat és a készételeket.
Szabadon fogyasztható | Mértékkel fogyasztható | Kerüljük |
Hús: pl. bárány, marha, sertés, borjú Fehérje: tojás és baromfi (pl. csirke, pulyka, kacsa) Hal: pl. lazac, tonhal, makréla, szardínia Rákfélék: pl. garnélarák, homár, languszta, kagyló Zsírok: salátaolajok (pl. repceolaj) Salátazöldségek: zöld leveles zöldségek, pl. cikória, saláták (fejes saláta, római saláta stb.), petrezselyem, sóska, spenót Más, vízben gazdag salátazöldségek: pl. spárga, bambuszrügy, brokkoli, kelkáposzta, paprika, karfiol, zeller, metélőhagyma, uborka, padlizsán, kömény, zöldbab, póréhagyma, gombák, hagymák, retkek, újhagyma, zsenge hüvelyű borsó, paradicsom, vízigesztenye, cukkini | Sajtok (laktózt és szénhidrátot tartalmaznak):
| Finomított szénhidrátok: cukor, méz, alkohol, glükóz, szénsavas üdítőitalok, magas feldolgozottságú gabona- és liszttermékek (kenyér, sütemények, torták, reggeli zabpelyhek stb.) Keményítőtartalmú zöldségek: burgonya, édesburgonya, pasztinák, sárgarépa, cékla Gabonafélék: rizs, rizstorták, zabkása, árpa, köles, rozs Hüvelyesek: babok, borsók, lencse Gyümölcsök: Friss gyümölcsök: köztük alma, banán, cseresznye, füge, szőlő, citrom, dinnye, mangó, narancs, ananász, málna Szárított gyümölcsök: köztük alma, sárgabarack, körte, mazsola, füge, gyümölcslevek |
Ennek megfelelően szabadon fogyasztható (húsok, tojás, hal, salátaolajok, leveles zöldségek és vízben gazdag saláták stb.), mértékkel fogyasztható (sajtok, mivel laktózt és szénhidrátot tartalmaznak) és kerülendő élelmiszerek szerepelnek a táblázatban.
A receptek végén közlik az étel tápanyag-, kalória-, zsír-, szénhidrát- és fehérjetartalmát. A kiadványt hasznos tálalási javaslatok, főzési praktikák és étvágygerjesztő fotók teszik még vonzóbbá mind az olvasni, mind a főzni vágyók számára. Aréna 2000 Kiadó www.arena2000.hu |