Mi leginkább készen hol juthatunk hozzá?
A nagyobb áruházakban, a lisztek, tészták mellett kell keresnünk. Mellesleg tartozik hozzá egy speciális főzőedény is: ez két részből áll, az alsó egy nagy fazék, amelybe a lé kerül a hússal és bizonyos zöldségekkel, erre ültetik rá a felső részt, amelynek a feneke lyukacsos, ide kerül a kuszkusz és azok az összetevők, amelyeket csak gőzölni kell. Az egészet lefedik, és miközben alul főnek a hozzávalók, felül a gőzben megpuhul a dara. Ezt itthon nemigen lehet megvásárolni, de tökéletes lesz egy nagyobb fazék is. A gyári kuszkusz három minőségben kapható: finom, közepes és durva. Elterjedt az előfőzött változat is.
Mikor jó a kuszkusz?
Ha a készítés során a többszörösére duzzad, de nem válik ragacsossá vagy csomóssá.
Hagyományosan mivel ízesítik?
Ez vidékenként változó: Marokkóban sáfránnyal, Algériában paradicsommal, Tunéziában pedig jó csípősen, harissa szósszal (csili, fokhagyma, kömény, koriander, olívaolajjal) szeretik. Tálaláskor egy nagy tál közepére halmozzák a darát, arra a húsokat, zöldségeket, és kézzel vagy kenyérhéjjal mártogatva eszik.
Kuszkusz salátával, aszalt gyümölcsökkel és naranccsal
Hozzávalók: 10 dkg kuszkusz, 1 kk. olaj, só, 1,5 dl víz, 5 dkg aszalt sárgabarack, 5 dkg nagy szemű iráni mazsola, 5 dkg szárított paradicsom, 1 narancs, 1 mandarin, 30 dkg friss zsenge saláta, fél dl fehérborecet, fél dl méz, fél dl extra szűz olívaolaj.
A vizet az olajjal és a sóval felforraljuk, beleöntjük a kuszkuszt, lefedjük, és félrehúzzuk. 15 perc alatt a gőzben megpuhul. Levesszük a fedőt, és megvárjuk, míg kihűl. Közben az aszalt barackot és paradicsomot kockára, a mazsolát félbe vágjuk, és fél órára langyos vízbe áztatjuk. A gyümölcsöket meghámozzuk, kockára vágjuk. A salátákat alaposan megmossuk, és lecsepegtetjük. A mézből, ecetből, olívaolajból és egy csipet sóból salátaöntetet készítünk. Nincs más hátra, mint az alapanyagokat összekeverni és meglocsolni a salátaöntettel.
További két remek receptet találtok a Nők Lapja április 18-án megjelenő számában!