Miért a Pilates-gépek? Lassan egy évszázada mozgástudománnyal foglalkozó orvosok, gyógytornászok által folyamatosan napjainkban is fejlesztett módszer. Nehezen elérhető izomcsoportok átmozgatása és a problémás helyek, popsi, kar, vádli, derék esztétikus formálása. Izgalmas, új mozgásélmény, több mint 800 variálható gyakorlat. Finom, kímélő mozgástól a pergős, akrobatikus gyakorlatokig. Szülés után, túlsúly vagy korábbi sérülés esetén kiváló a mozgás biztonságos újrakezdéséhez. Segítségükkel otthonunkban később hatékonyabban végezhetők a talajgyakorlatok. |
A pilatesórák sok helyen csak csoportos talajórák formájában érhetők el. Ez azonban távol áll a pilatesalapelvektől, és kezdőknek sem ideális. Talajon főként a törzs- és hátizomzatot erősíthetjük, melyek a gerincünk stabilitásáért felelősek. A gravitáció viszonylag egysíkú terhelést tesz lehetővé, így az ellenállás fokozatos, ízületkímélő, nyújtással kombinált felépítése nem vagy csak nagyon nehezen kivitelezhető. Ezt azonban a Pilates-gépekkel könnyedén, élvezetesen és egyéni adottságunknak megfelelően végezhetjük!
A Pilates-gépekkel igen intenzíven és hatékonyan formálhatjuk fenekünket, combunkat, vállunkat, valamint a végtagjainkat. Ezt a gépek egyedi felépítése és az állítható ellenállású rugók használata biztosítja.
dr. Ráthonyi Gábort! |
Reformer |
A nyújtással kombinált erősítések (ezek a szaknyelven excentrikus gyakorlatok) úgy fokozzák az adott terület stabilitását, hogy közben a hajlékonyságunk (az adott ízületek mozgástartománya) nem szűkül be. Nem elhanyagolható előny, hogy az izom szálkásodik, nem növekszik jelentős mértékben. Nem véletlen a módszer rendkívüli népszerűsége a hölgyek körében is, ahol a túl erős, tömeges izomzat nemkívánatos.
Bokor Zsuzska, pilates mester-tanár |
Ezek a gépek nem alkalmasak arra, hogy egyből magunk gyakoroljunk rajtuk. Azonban ha képzett oktató segítségével eljutunk középhaladó szintre, akkor már önállóan is végezhetjük a gyakorlatokat saját gépünkön vagy egy kellően felszerelt pilatesteremben. |
Chair = pedálos szék |
Amint a neve is mutatja, egy fogantyúval és két pedállal ellátott székhez hasonlít. A pedálokat kézzel-lábbal, ülve, állva, oldalt fekve, szemben, háttal, félig kézenállva, vagyis szinte minden testhelyzetben tarthatjuk, nyomhatjuk vagy éppen lassan visszaengedve erősíthetjük kar-, láb- és fenékizomzatunkat. Mint minden gépnél, itt is alap a folyamatos légzés és a legfontosabb gerinc- és ízületstabilizáló izomzat megfelelő használata.
Ladder barrel = létrás hordó |
Ez leegyszerűsítve egy oldalára fektetett hordó és egy létra kombinációja. Kiválóan alkalmas középhaladó és haladó szinten a ferde hasizmok, a fenék és a problémás, lovaglónadrággal terhelt csípőtájék formálására. Kezünket vagy lábunkat a létra fokain támasztva, hason, háton vagy éppen oldalt gördülhetünk a domborulaton, mely gyengéden követi és támasztja gerincünket. Ez nagyfokú koordinációt, egyensúlyérzéket és állóképességet igényel.
Cadillac |
Ezt a gépet fejlesztette ki először Joseph H. Pilates. Nem véletlenül hasonlít egy kórházi ágyra. A betegek kondicionálásához aggatott először pántokat és rugókat az ágykeretre, könnyítve vagy éppen nehezítve egy mozdulat elvégzését.
Ez a Pilates-gépek királya, használatának betanítása különösen nagy szakértelmet és tapasztalatot igényel. A váz szinte végtelen lehetőséget kínál a kiegészítő rugókkal, pántokkal, rudakkal végzett erősítő, nyújtó és stabilizáló gyakorlatokhoz. A felső vízszintes részen szinte lebegő helyzetben, igen nagy figyelmet, koncentrációt és stabilizálást igénylő szuperhaladó gyakorlatok is végezhetők. A Cadillac segítségével kezdőként jóval könnyebben ráérezhetünk a talajgyakorlatok helyes és hatékony kivitelezésére.
Ahol kipróbálhatod a Pilates-gépeket: Még több pilates: pilates.lap.hu |