nlc.hu
Aktuális
Szeptemberi pénztárcafrász

Szeptemberi pénztárcafrász

Osztálypénz, füzetek, könyvek, új sportcipõ, pólók, pulóverek, no meg a pluszórák, az úszás, a tánciskola, a zongora, a balett, és persze az ebédpénz… Utánajártunk, hogy mennyi az annyi...

Támogatások, segélyek, pályázatok, amelyekről feltétlenül tudnunk kell!

* A munkáltató által a munkavállalónak nyújtott iskolakezdési támogatás összege idén 20 000 Ft gyermekenként.

* A rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülők idén kétszer 5000 forintos támogatást kapnak.

* Az önkormányzatok nyújthatnak rendkívüli gyermekvédelmi támogatást és átmeneti segélyt.

* Ingyenesen juthatnak tankönyvhöz azok a nappali tagozatos tanulók, akik tartósan betegek, testi, érzékszervi, értelmi, beszédfogyatékosak, autisták, pszichés fejlődés zavaraik miatt a nevelési, tanulási folyamatban tartósan és súlyosan akadályozottak (például diszlexia, diszgráfia, diszkalkulia, mutizmus, kóros hiperkinetikus vagy kóros aktivitászavar), három- vagy többgyermekes családban élnek, nagykorúak és saját jogukon családi pótlékra jogosultak, rendszeres gyermekvédelmi kedvezményben részesülnek.

* A szociálisan hátrányos helyzetű tanulók számára különféle pályázatok is segítséget jelenthetnek, ilyen a tanulmányi ösztöndíj kifejezetten roma tanulóknak, a szociálisan hátrányos helyzetű tanulóknak a „Bursa Hungarica” ösztöndíjpályázat, és az „Egyenlő esélyt a tanulásra” program.







* Az egyházi, a magán- és az alapítványi iskolákban tanuló, ingyenességre jogosult diákoknak is jár a normatív költségvetési támogatás a tankönyvek megvásárlásához.

A Magyarországi Szülők Országos Egyesületének szóvivője, Keszei Sándor a további lehetőségekről:

– A szülők pénztárcáját törvények sorozata védi – fogalmaz a szóvivő. – Az iskoláknak nem volna szabad például a taneszközök listáján az áruk márkáját feltüntetni. A szülők számára mégis az volna a legfontosabb, ha tudnák, mikor és kinek jár támogatás. Az idén minden támogatásra szoruló gyerek után tízezer forintot igényelhet a kincstárból az iskolafenntartó önkormányzat az ingyenes tankönyvellátásra, amit aztán átutal az iskolának. Arról sem tudnak az emberek, hogy 2007. évtől minden egyes beíratott gyerek után ezer forint általános tankönyvtámogatást is igényelhet az iskolafenntartó (például négyszáz gyerek után négyszázezer forintot), ebből kellene fizetni azoknak a gyerekeknek a taneszközeit, akiknek szülei ezt nem képesek kifizetni. Ahogyan kevesek tájékozottak arról is, hogy a jogosultak hagyományos körén túl azokat is megilleti az ingyenes tankönyvellátás, akiknél a családban az egy főre jutó jövedelem nem haladja meg a minimálbér másfélszeresét.

A támogatásokról, a szülői jogokról további információkat kaphattok a Magyarországi Szülők Országos Egyesületének honlapjáról, a www.mszoe.hu-ról.


A tanító néni tanácsai







Madár Péterné
A pomázi Sashegyi Sándor Általános Iskola, Művészeti Szakközépiskola és Szakiskola tanítónője, Madár Péterné, Marica néni a másik oldalról (is) látja az iskolakezdés problémáit.

– A tankönyvkiadók évről évre remek, új kiadványokkal állnak elő, de ezeket általában nem tudjuk megvenni – magyarázza. – Az idén a mi iskolánkban úgy kell összeállítanunk a tankönyvcsomagot, hogy az ne haladja meg a tízezer forintot. Igaz, ez több, mint tavaly volt, akkor hatezerből kellett gazdálkodnunk. Már évek óta nem rendeljük meg a készségtárgyakból, technikából, rajzból a könyveket. Sokféle olvasást, szövegértést, számolási készséget fejlesztő kiadvány is kerül a piacra, amelyek szintén a kiadók polcain maradnak, holott ezek adhatnának differenciálási lehetőséget a tanításhoz. Többletmunkával tudjuk csak pótolni az ebből adódó hiányt. Fénymásolgatunk, s ezeket osztjuk szét a gyerekek között. A legdrágábbak a nyelvkönyvek, ennek költsége nem faragható le, tehát a maradékból kell kijönnie a főtantárgyak könyveinek is. A pomázi gyerekek az idén szerencsés helyzetben vannak, mert az önkormányzat úgy döntött, hogy minden Pomázon iskolába járó és Pomázon lakó gyereknek ingyenesen biztosítja a tankönyvcsomagot. Azt remélem, hogy a szülők majd ennek összegét a gyerekekre fordítják, a tanszerekre, amelyek legalább annyira fontosak lehetnek, mint a könyvek. Szülői értekezleten el szoktam sorolni azokat a praktikákat, amelyekkel le lehet szorítani a költségeket. Felesleges például emeletes tolltartót venni, és sokkal drágább minden, ha azokat a termékeket választjuk, amelyek a népszerű sorozatok hőseivel vannak díszítve. Azt is tudni kell viszont, hogy nem biztos, hogy az olcsóbb árukkal járunk jobban. Tavaly előfordult, hogy rajzórán alig találtam olyan gyereket, akinek a festékkészletében a piros piros volt, a kék kék, és a sárga sárga volt. A hagyományos iskolatáskák is drágábbak egy divatos hátizsáknál, viszont lehet, hogy kitartanak év végéig. A szülők hozzáállása nagyon különböző, vannak, akik erőn felül mindent megpróbálnak megadni a gyereküknek. Azt gondolom egyébként, hogy alapvetően nem egy eszköz megléte vagy hiánya a fontos, hanem a szülői odafordulás és figyelem. Olykor ennek elemi hiányával is találkozom.






A teljes cikket a Nők Lapja szeptember 12-én megjelenő, 37-es számában olvashatjátok! 





Még több az e heti Nők Lapjából:





• Nyári karácsony Ózdon » 
• Oláh Ibolyával mentora, Anyácska beszélget »
• Verhetetlen tízóraik! »
• Mentsük meg a férfiakat! »
• 10 őszi sminktipp »
• Exkluzív interjú John Travoltával »
• Miss Tökéletesek »
• Szeptemberi pénztárcafrász »   

Ha kommentelni, beszélgetni, vitatkozni szeretnél, vagy csak megosztanád a véleményedet másokkal, az nlc Facebook-oldalán teheted meg.

Címlap

top